informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 136 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ekspansja polskich firm za Odrą
   Żywność, odzież, sprzęt AGD, handel, usługi - kolejne polskie firmy energicznie wchodzą na niemiecki rynek. Tylko w Berlinie jest ich ponad 1,3 tys.. Nasza ambasada usiłuje zebrać je w Forum Polskich Przedsiębiorców w Niemczech
   Polskie produkty znaleźć dziś można nie tylko w najpopularniejszych centrach handlowych, ale także w eleganckich dzielnicach stolicy Niemiec. Berlińczycy polubili już m.in. garnitury z Bytomia, ubrania M.P. by Style czy buty od Gino Rossi. Chętnie sięgają po artykuły dla dzieci z polskich hurtowni i korzystają z usług techników dentystycznych. Furorę robi Jagoda - bydgoska cukiernia, która już nie tylko sprzedaje słodkości przychodzącym do niej klientom, ale została też stałym dostawcą kilku instytucji, w tym opery i ministerstw. Przetarg na dostawę ponad stu autobusów przegubowych dla berlińskiej komunikacji miejskiej wygrała właśnie polska firma Solaris.
   Przez rok liczba polskich firm w Berlinie wzrosła z około 570 do ponad 1,3 tys. Prof. Józef Olszyński, kierownik wydziału ekonomiczno-handlowego Ambasady RP w RFN, zauważył, że o tak wielkiej liczbie przesądzają polscy rzemieślnicy, np. posadzkarze, kafelkarze, murarze. Ci ostatni są solą w oku niemieckich kolegów po fachu oraz rozmaitych urzędów. W ubiegłym tygodniu o dumpingu socjalnym ze strony tanich glazurników z Polski pisały berlińskie gazety. Przedstawiciel władz federalnych zapowiedział ukrócenie zjawiska, bo jego zdaniem polscy glazurnicy pod szyldem jednoosobowych przedsiębiorców w rzeczywistości są pracownikami najemnymi. I zaniżając stawki, mają zabierać pracę Niemcom.
   Nawet jeśli część Polaków obchodzi niemieckie przepisy, to jednak wielu rzemieślników skrupulatnie ich przestrzega, choć ograniczają im one możliwość ekspansji. Przykład: Jerzy Świerkowski, stolarz z podszczecińskiego Pilchowa, 70 proc. dzisiejszej produkcji wysyła za granicę, głównie do Niemiec. Jego specjalność to ręcznie robione okna do starych, często zabytkowych kamienic. - Mógłbym proponować dostawę i montaż, ale skoro siedzibę mam w Polsce, nie mogę zatrudniać nikogo do wstawienia okna. Zabrania mi prawo. Musiałbym to zrobić wyłącznie sam, a widziała pani kiedyś, jak jeden człowiek montuje okno? Przecież to niemożliwe. Dlatego musiałem wejść w porozumienie z niemiecką firmą, która montuje moje okna - mówi Świerkowski.
   Polacy często z powodu braku informacji czy barier językowych mają sporo kłopotów z legalną działalnością za granicą. Dorota Thiel-Jankiewicz z Towarzystwa Wspierania Gospodarki Berlina (publicznej instytucji pomagającej nowym przedsiębiorstwom) mówi: - Specjalnie dla nich przygotowaliśmy broszurę w języku polskim "Osiem kroków do własnej firmy w Berlinie". Są tam potrzebne informacje choćby na temat wyboru formy prawnej, podpisywania umów, wpisu do rejestru, zgłoszenia działalności czy zameldowania albo wynajmowania lokalu.
   Broszura pomóc ma tym, którzy zainteresowani są wejściem na rynek, ale mają problemy z zawiłym prawem, urzędami, brakiem informacji gospodarczej czy znalezieniem niemieckiego partnera. O takich trudnościach najczęściej wspominają Polacy szukający pomocy u prywatnych doradców, w urzędach, instytucjach czy polskiej ambasadzie.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 14-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.