informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 166 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Karta nie wymaga prowadzeni ksiąg

   W ocenie Andrzeja Biedachy, doradcy podatkowego Kancelarii TAX s.c. z Lublina, kartowicz nie musi prowadzić pełnej księgowości, nawet jeśli przekroczy limit 800 tys. euro przychodów. Z takie obowiązku zwalniają go przepisy.


   "Zasady płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej reguluje ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie). Aby móc w ten sposób rozliczać się z fiskusem, trzeba spełniać rygorystyczne warunki m.in. w zakresie rodzaju prowadzonej działalności oraz ilości zatrudnianych osób. Wysokość podatku dochodowego do zapłaty za dany rok wynika z decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego" - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Jak wynika z art. 24 ust. 1 ustawy o ryczałcie, podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg (którymi w rozumieniu ustawy są księgi rachunkowe i podatkowa księga przychodów i rozchodów), składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek. Muszą natomiast wystawiać faktury lub rachunki i przechowywać ich kopie. Jedynie więc na ich podstawie można wyliczyć uzyskany przez danego podatnika przychód. Wskazuje na to również art. 6 ust. 6 ustawy o ryczałcie, z którego wynika, że przychody uzyskane w czasie opodatkowania w formie karty oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Brak obowiązku prowadzenia ksiąg wynika także z art. 5 ustawy o ryczałcie" - informuje "Rzeczpospolita".
   "Jeżeli zrezygnuje z karty lub utraci do niej prawo i nie będzie chciał lub nie będzie mógł płacić ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to wielkość uzyskanego przed tymi zdarzeniami przychodu będzie decydowała o rodzaju zakładanych ksiąg. Przy czym, jak zaznaczyłem wcześniej, ustawa nakazuje wyliczać ten przychód wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków" - pisze "Rzeczpospolita".
   Więcej w "Rzeczpospolitej", w artykule Andrzeja Biedachy pt. "Czy kartowicz musi prowadzić księgi rachunkowe".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 11-03-2008

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.