informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 87 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak uodpornić fundusze emerytalne na spadki giełdowe

   Towarzystwa emerytalne chcą zabezpieczyć pieniądze przyszłych emerytów przed spadkami na giełdach.
   Nic dziwnego, tak złego miesiąca jak styczeń fundusze emerytalne nie miały jeszcze w całej swej historii. Przez spadki na warszawskim parkiecie tylko jednego dnia - w "czarny poniedziałek" 21 stycznia - z funduszy wyparował niemal 1 mld zł. W całym miesiącu OFE ubyło aż 6 mld zł, a przyszli emeryci tracili średnio po 4 proc.
   Pomysł, jak chronić nasz emerytalny kapitał przed wahaniami na warszawskiej giełdzie, ma Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Zakłada on zwiększenie obecnego 5-proc. limitu inwestycji zagranicznych. Miałby on rosnąć co dwa lata o 5 pkt. proc., tak aby w 2010 r. wynosił 10 proc., a w 2015 r. - 30 proc.
   Prace nad takimi zmianami trwają już w Ministerstwie Finansów. Resort chciałby jednak, żeby limit został zwiększony tylko dla nowo napływających środków do OFE. Nie widzi też potrzeby zmiany finansowania kosztów inwestycji zagranicznych, o co także apelują towarzystwa emerytalne. Teraz muszą za nie płacić z własnej kieszeni, a chciałyby, aby obciążały one konta OFE.
   Kolejny problem to instrumenty pochodne, które mogłyby chronić fundusze przed stratami. Zgodnie z ustawą OFE mogą je kupować, by zabezpieczać inne inwestycje, np. w akcje. Brakuje jednak rozporządzenia określającego zasady na jakich miałoby się to odbywać. Z rozporządzenia wydanego przez rząd Marka Belki wycofał się premier Marcinkiewicz, obawiając się, że może to posłużyć spekulacjom. PTE przekonują, że wystarczy obowiązek wykazania nadzorowi finansowemu do jakich celów służą kupowane instrumenty pochodne.
   Towarzystwa emerytalne chciałby też inwestować do 5 proc. środków w waluty. Teraz mogą je wykorzystywać jedynie do bieżących transakcji zagranicznych. Chcą też większych limitów dla inwestycji w obligacje firm i możliwości lokowania pieniędzy w fundusze inwestycyjne notowane na giełdach - tzw. ETF.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-02-2008

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.