informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 61 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Marże banków pójdą ostro w górę?
   Zdaniem ekspertów dość prawdopodobny staje się scenariusz, w którym przedsiębiorstwa będą płaciły odsetki od długu w wysokości 8 proc. rocznie. Jest to konsekwencja nie tylko kryzysu na świecie czy zbliżającymi się wielkimi krokami podwyżkami stóp procentowych, lecz również planowanym wzrostem stawek marż bankowych.
   „Obecnie WIBOR trzymiesięczny (koszt pożyczki międzybankowej na trzy miesiące) wynosi 5,6 proc., czyli 0,5 pkt proc. więcej niż w październiku. Doliczając do tego średnią marżę z ubiegłego roku (według danych NBP), można oszacować, że przeciętny kredyt udzielany firmom jest oprocentowany na 7 proc., – o 1,4 pkt proc. więcej niż WIBOR i o 1,2 pkt proc. wyżej niż przed rokiem. Ale jedni płacą więcej, inni mniej” – napisała „Rzeczpospolita”.
   „Dlaczego koszt udzielanych kredytów jest znacznie wyższy niż stopa procentowa NBP? Jest kilka powodów. Najprostszy jest taki, że rynek już reaguje na kilka spodziewanych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. [...] Kryzys finansowy na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych sprawił, że banki niechętnie pożyczają sobie gotówkę. Wprawdzie instytucje finansowe w Polsce są w dobrej kondycji [...], ale wiele z nich często pożycza pieniądze z zagranicy, więc odczuwają skutki kryzysu” – dalej w „Rzeczpospolitej”.
   „Do tej pory banki bardzo łatwo mogły finansować akcję kredytową z depozytów. [...] Depozytów zaczyna brakować. Ich wartość przyrasta w tempie 8 – 10 proc. rocznie, a wartość udzielonych kredytów zwiększa się o 25 proc. w przypadku firm i o niemal 40 proc. w przypadku konsumentów. Banki mają zatem dwa wyjścia. Albo pozyskiwać gotówkę na rynku międzybankowym lub poprzez emisję obligacji, albo podnosić rentowność lokat, aby przyciągać do nich klientów. W obu wypadkach oznacza to wzrost kosztów, które zostaną przeniesione na klientów”- czytamy w „Rzeczpospolitej”.
   Nieubłaganie zbliża się era droższych kredytów. Mimo dużej konkurencji na rynku bankowym, instytucje te nie będą dłużej zwlekały z podwyżką marż. Zdaniem ekspertów banki nie mogą sobie pozwolić na dalsze obniżki, ponieważ w razie problemów ze spłatą pewnej części zaciągniętych kredytów, nie będą dysponowały odpowiednimi rezerwami. W porównaniu z niektórymi krajami europejskimi, nasze marże są nawet dwa razy niższe.
   Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule autorstwa Ignacego Morawskiego pt. „Za pół roku kredyt nawet na 8 proc.”

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 21-01-2008

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.