informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rośnie rynek nieruchomości biurowych w Polsce i Europie

   Goodman International Limited, globalna grupa zarządzająca nieruchomościami logistycznymi i biznesowymi, opublikowała raport na temat perspektyw europejskiego rynku nieruchomości biurowych.


   Według analityków w drugim kwartale 2007 roku zwiększył się popyt na biurowce, a odsetek niewynajętych powierzchni wśród nieruchomości biurowych jest najmniejszy od 10 lat. Biurowce przeżywają również dobry okres w Warszawie.
   Jak wynika z raportu, aktywność inwestorów pozostała wysoka - w pierwszej połowie 2007 roku w transakcje związane z biurami zainwestowano ponad 65 mld euro. Obroty z inwestycji w biura zwiększają się w Niemczech, utrzymują ten sam poziom w Wielkiej Brytanii i Francji, a spadają w Hiszpanii i na mniejszych rynkach centralnej Europy.
   Według analityków po powolnym starcie na początku roku, popyt na powierzchnie biurowe wzrósł w drugim kwartale. Dzięki temu w połowie roku 2007 osiąga prawie taki sam poziom jak w analogicznym okresie rok temu.
   Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że kwartalny popyt na nieruchomości przede wszystkim znacząco zwiększył się na niemieckim rynku biurowym: we Frankfurcie, Monachium i Dusseldorfie. Popyt na biura wzrósł również w Europie Centralnej i Wschodniej, szczególnie silnie w Moskwie, Warszawie i Budapeszcie. Zmniejszył się natomiast w Madrycie i Amsterdamie co powodowane jest bardzo silnym popytem na tych rynkach w pierwszym kwartale 2007 roku.  


   Jak wskazuje raport na rynku europejskim nadal spada dostępność powierzchni biurowych - o ponad 10 proc. w skali roku. Ilość powierzchni niewynajętych jest najniższa od 10 lat i w "Centralnych Dzielnicach Biznesowych" (CBD - Central Business Districts) spadła poniżej 3 proc.. Największy spadek odnotowano w Londyńskim West End, Barcelonie i Moskwie.

   Raport firmy Goodman wskazuje, że wzrost dochodów z wynajmu w roku 2007 utrzyma poziom ponad inflacją zarówno wśród starych krajów Unii Europejskiej (EU15), jak i reszty regionu Europy i powinien wzrosnąć odpowiednio o 2,4 proc. i 3,6 proc. O trochę ponad 6 proc. zwiększy się czynsz dla najwyższej jakości biur.
   Prognozuje się, że wśród miast, w ciągu 2007 roku najwyższy wzrost przychodu z wynajmu - o ponad 8 proc. - odnotują Madryt, Paryż, Warszawa i Oslo. Spadku nie odnotują żadne główne miasta europejskie, a tylko czynsze w Bordeaux, Lille, Strasburgu i Lizbonie pozostaną na tym samym poziomie. W perspektywie najbliższych 3 lat Warszawa odnotuje mniejszy przychód z wynajmu niż w roku 2007, jednak będzie się on nadal utrzymywał powyżej 5 proc.
   Według szacunków autorów raportu Norwegia, Grecja i Finlandia będą rynkami osiągającymi najlepsze wyniki w roku 2007, z całkowitym dochodem szacowanym na ok. 15 proc. Najsłabszymi rynkami będą natomiast Szwajcaria i Austria z dochodem poniżej 5 proc.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 10-10-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.