informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 138 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak porzucić pracę i dostać za to odszkodowanie
   Za granicą płacą zdecydowanie lepiej, toteż nie należy się dziwić sytuacji, kiedy pracownik zdecyduje się na wyjazd na kilka lub kilkanaście miesięcy. Normalny człowiek zgłosi się do działu kadr i uzgodni urlop bezpłatny lub rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.
   Płacą tam zdecydowanie lepiej, toteż nie należy się dziwić sytuacji, kiedy pracownik zdecyduje się na wyjazd na kilka lub kilkanaście miesięcy. Normalny człowiek zgłosi się do swego pracodawcy i uzgodni urlop bezpłatny lub rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracownik, który chce zrobić swego pracodawcę w konia, po prostu z dnia na dzień wyjedzie z kraju. Jeżeli na dodatek jest chronionym działaczem związkowym, to może być pewien, że nikt mu nic nie zrobi z tego powodu.
   Kiedyś istniało w prawie pracy porzucenie pracy. Od wielu lat ta instytucja prawna została skasowana. Pracodawca w normalnym zatem odruchu, kiedy pracownik nie stawia się do pracy, zwalnia go po kilku dniach w trybie dyscyplinarnym. Nieprzychodzenie do pracy jest bowiem w świetle prawa ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Tutaj jednak zaczynają się schody. Aby skutecznie zwolnić pracownika, należy dostarczyć mu oświadczenie woli (pismo) w sposób taki, aby mógł się zapoznać z jego treścią.
   Samo wysłanie listu poleconego nie wystarczy, pracownik bowiem nie odbierze korespondencji. Można wysyłać pisma kilkakrotnie, ale jeżeli nikt korespondencji nie odbiera, to nie jest ona doręczona. Nie pomoże wyrejestrowanie pracownika z ZUS. Sprawę dodatkowo skomplikuje fakt nieuzyskania zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie umowy o pracę. Nie znam bowiem przypadków, kiedy organizacje wyrażają taką zgodę. Pracownik po powrocie z udanego wyjazdu zgłosi się do Sądu Pracy z roszczeniem, że stosunek pracy trwa nadal. Jako uzasadnienie poda fakt nieotrzymania pisma o rozwiązaniu umowy o pracę i ochronę związkową.
   Sąd Pracy uznać może, że naruszono przepisy kodeksu postępowania cywilnego o skutecznym doręczeniu i przepisy ustawy o związkach zawodowych. Pracownikowi zatem przyznane zostanie odszkodowanie i uzyska wyrok przywracający do pracy. Działacze związkowi korzystają z prawa do odszkodowania za cały okres pozostawania bez pracy i zgodnie z art. 45 §3 kp sąd ma obowiązek przywrócenia ich do pracy. Zatem za cały okres przebywania w kraju Unii i za cały, niekrótki okres trwania procesu, zapłaci pracodawca. Powyższe wskazuje, że chyba coś z tym naszym prawem pracy jest nie tak.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 06-04-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.