NIE ZAPłACIłEś KOLEJNEJ RATY KREDYTU ZA MIESZKANIE. CO ZROBI BANK?
CO CI ZROBIą, JAK NIE PłACISZ?
KTO TAM? WINDYKATOR
NIE ZAPłACIłEś KOLEJNEJ RATY KREDYTU ZA MIESZKANIE. CO DALEJ?
ZANIM BANK DA CI KREDYT HIPOTECZNY, MUSI MIEć PEWNOść, żE ODZYSKA POżYCZONE PIENIąDZE. WPIERW WIęC DłUGO SPRAWDZA, CZY ODPOWIEDNIO DUżO ZARABIASZ, ABY SPłACAć RATY. POTEM ZASTANAWIA SIę, CZY PRZYPADKIEM NIE GROZI CI UTRATA PRACY I JAKIE MASZ PERSPEKTYWY NA PRZYSZłOść. ŻEBY JEDNAK MIEć STUPROCENTOWą PEWNOść, STOSUJE SPECJALNE ZABEZPIECZENIA I PROCEDURY:
• USTALA WARTOść NIERUCHOMOśCI (SAM BąDź Z POMOCą RZECZOZNAWCY MAJąTKOWEGO). ROBI TO, ABY SPRAWDZIć, CZY MIESZKANIE (DOM) JEST WARTE WYSTARCZAJąCO DUżO, ABY ZABEZPIECZYć SPłATę KREDYTU.
• SPRAWDZA POTENCJALNEGO KREDYTOBIORCę W SPECJALNYCH REJESTRACH. NIE WARTO WIęC UKRYWAć, żE WZIąłEś JUż GDZIEś POżYCZKę - BANK I TAK SIę TEGO DOWIE PRZEZ BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ (WWW.BIK.PL), DO KTóREGO NALEżą WSZYSTKIE DUżE BANKI. KORZYSTAJą ONE TEż Z REJESTRU DłUżNIKóW NIEWYPłACALNYCH DZIAłAJąCEGO PRZY KRAJOWYM REJESTRZE SąDOWYM. TRAFIAJą TAM DłUGI POTWIERDZONE PRAWOMOCNYM WYROKIEM SąDU.
PRZY WNIOSKACH KREDYTOWYCH NA WYżSZE KWOTY, NP. 100 TYS. Zł, BANKI KORZYSTAJą CZASEM DODATKOWO Z USłUG WYWIADOWNI GOSPODARCZYCH - SPECJALNYCH FIRM, KTóRE BADAJą TWOJą ZDOLNOść KREDYTOWą, STAN MAJąTKOWY (NP. JAKIM SAMOCHODEM JEźDZISZ), WYPYTUJą O CIEBIE SąSIADóW (WYWIAD śRODOWISKOWY) ITP.
CO WIęCEJ, ZANIM BANK DA CI KREDYT, BęDZIE WYMAGAł OD CIEBIE PODPISANIA TAKżE SPECJALNEJ DEKLARACJI, żE JEśLI NIE BęDZIESZ SPłACAł RAT, DOBROWOLNIE PODDASZ SIę EGZEKUCJI. ALE O TYM DALEJ.
JEDNAK NIE PłACISZ?
BANK PRZEśWIETLIł TWóJ MAJąTEK, WYCENIł NIERUCHOMOść, SPRAWDZIł, CZY NIE MASZ INNYCH ZOBOWIąZAń, WYPYTAł SąSIADóW ITP. TEST ZDAłEś śPIEWAJąCO I DOSTAłEś KREDYT. MIMO WSZYSTKO PO PEWNYM CZASIE PRZESTAłEś SPłACAć RATY...
NAJPIERW - PO OK. DWóCH TYGODNIACH OD TERMINU, KIEDY MIAłEś UIśCIć RATę - ZADZWONI DO CIEBIE PRZEDSTAWICIEL BANKU LUB FIRMY WINDYKACYJNEJ (JEśLI BANK PODPISAł Z NIą STOSOWNą UMOWę). W RAMACH TZW. MONITORINGU BęDZIE CHCIAł SIę DOWIEDZIEć, CZY TWOJE PROBLEMY FINANSOWE Są PRZEJśCIOWE, CZY MOżE GROZI CI NIEWYPłACALNOść. SPRAWDZI, CZY WPADłEś W KłOPOTY Z PRZYCZYN OD CIEBIE NIEZALEżNYCH (NP. Z POWODU NAGłEJ CHOROBY DZIECKA, UTRATA PRACY), CZY SAM SIę W NIE WPAKOWAłEś (NP. PRZEZ ROZRZUTNOść). USTALI TAKżE DOKłADNIE TWóJ STAN MAJąTKOWY - SAMOCHóD, DZIAłKA LETNISKOWA ITP.
JEżELI NADAL PRACUJESZ ALBO PROWADZISZ FIRMę, ALE CHWILOWO CIERPISZ NA BRAK GOTóWKI, TO BANK ZAPEWNE ODłOżY SPłATę KREDYTU NP. O MIESIąC.
- NAM NIE ZALEżY NA TYM, ABY CIąGAć KOGOś PO SąDACH I GROZIć KOMORNIKIEM - TWIERDZą BANKOWCY. - JEśLI KTOś MA KłOPOTY FINANSOWE, NAJLEPIEJ żEBY SIę DO NAS ZGłOSIł JESZCZE PRZED TERMINEM ZAPłATY - RADZą. - WTEDY DA SIę JESZCZE DUżO ZROBIć, NP. WYDłUżYć TERMIN SPłATY KREDYTU Z 20 DO 25 LAT PRZEZ CO RATA BęDZIE MNIEJSZA.
JEśLI JEDNAK NIE MASZ Z CZEGO ZAPłACIć RATY, BANK BąDź WINDYKATOR WYśLą WEZWANIE DO ZAPłATY Z GROźBą WYPOWIEDZENIA UMOWY.
ILE BęDZIE TYCH PONAGLEń Z GROźBą WYPOWIEDZENIA UMOWY? SPRAWDź W UMOWIE KREDYTOWEJ - CZęSTO WYSTARCZY TYLKO JEDNO.
NIE ZAPłACIłEś? - BANK WYSTAWI TZW. BANKOWY TYTUł EGZEKUCYJNY (BTE), KTóRY STWIERDZA, żE JESTEś MU WINIEN OKREśLONą KWOTę.
UWAGA! NIE MUSI Iść DO SąDU, ABY POTWIERDZIć, CZY FAKTYCZNIE MASZ DłUG. DLACZEGO? BO PRZY PODPISANIU UMOWY KREDYTOWEJ ZGODZIłEś SIę PODDAć SIę EGZEKUCJI DOBROWOLNIE.
ILE TRWA CAłA PROCEDURA? - Z NASZYCH DOśWIADCZEń WYNIKA, żE śREDNIO DWA I Pół MIESIąCA OD MOMENTU POWSTANIA ZADłUżENIA BąDź W SYTUACJI, GDY JEGO WYSOKOść PRZEKROCZY WARTOść DWU I Pół RATY - TWIERDZI PAWEł KLUBA Z FIRMY ICENTRUM ZAJMUJąCEJ SIę WINDYKACJą KREDYTóW MIESZKANIOWYCH.
NASTęPNIE BANK PRZEKAZUJE BTE DO SąDU REJONOWEGO, KTóRY NADAJE MU TZW. KLAUZULę WYKONALNOśCI.
SąD POWINIEN TO ZROBIć W CIąGU TRZECH DNI, W PRAKTYCE TRWA TO JEDNAK OKOłO MIESIąCA.
OD TEJ CHWILI DO AKCJI MOżE JUż WKROCZYć KOMORNIK Z REJONU, W KTóRYM POłOżONA JEST NIERUCHOMOść STANOWIąCA ZABEZPIECZENIE KREDYTU.
KONORNIK PUKA DO DRZWI
NAJPIERW KOMORNIK WYśLE DO CIEBIE ZAWIADOMIENIE "O ZAJęCIU NIERUCHOMOśCI" ORAZ WEZWANIE "DO ZAPłATY DłUGU W TERMINIE 14 DNI POD RYGOREM PRZYSTąPIENIA DO OPISU I OSZACOWANIA". W TEN SPOSóB OSTRZEżE CIę, żE JEśLI NIE UREGULUJESZ DłUGU, PRZYSTąPI DO ZLICYTOWANIA MIESZKANIA (LUB DOMU).
POTEM WPISZE W KSIęDZE WIECZYSTEJ MIESZKANIA (LUB DOMU) OSTRZEżENIE O WSZCZęCIU EGZEKUCJI Z NIERUCHOMOśCI. Z TAKIM WPISEM NIKT NIE BęDZIE CHCIAł JEJ KUPIć. DOKONANIE WPISU TRWA OKOłO TYGODNIA.
UWAGA! ZGODNIE Z PRAWEM NIERUCHOMOść UWAżA SIę ZA ZAJęTą W CHWILI DORęCZENIA DłUżNIKOWI PISMA OD KOMORNIKA (ZAśWIADCZENIA O ZAJęCIU).
NIE DORęCZYLI CI WEZWANIA, BO NP. NIE BYłO CIę W DOMU? - W TAKIM PRZYPADKU NIERUCHOMOść UWAżA SIę ZA ZAJęTą W CHWILI ZłOżENIA WNIOSKU KOMORNIKA O WPIS DO KSIęGI WIECZYSTEJ - MóWI MICHAł SOKOLNICKI Z ICENTRUM. - PONADTO, JEśLI NAWET NIE BYłO WEZWANIA ANI WPISU, ZAJęCIE ZAWSZE STAJE SIę SKUTECZNE Z CHWILą, W KTóREJ DłUżNIK POWZIął WIADOMOść O WSZCZęCIU EGZEKUCJI Z NIERUCHOMOśCI.
CO TO ZNACZY? NP. TO, żE SąSIAD POWIEDZIAł CI, żE BYł KOMORNIK I CHCIAł ZAJąć CI MIESZKANIE.
NADAL NIE PłACISZ? KOMORNIK OPISUJE I OSZACOWUJE MIESZKANIE (DOM). ROBI TO PRZY POMOCY BIEGłYCH SąDOWYCH.
WYGLąDA TO TAK: KOMORNIK WYZNACZA (LISTOWNIE) TERMIN DOKONANIA OGLęDZIN NIERUCHOMOśCI I INFORMUJE O TYM WIERZYCIELA I DłUżNIKA. TERMIN JEST ZAZWYCZAJ ODLEGłY - CO NAJMNIEJ DWA TYGODNIE OD DORęCZENIA KORESPONDENCJI. NASTęPNIE WCHODZI Z BIEGłYM NA TEREN MIESZKANIA (DOMU). BIEGłY ROBI ZDJęCIA, OPISUJE NIERUCHOMOść.
NIE MOżESZ ODMóWIć WPUSZCZENIA KOMORNIKA DO MIESZKANIA, JEśLI MA BTE Z KLAUZULą WYKONALNOśCI. JEśLI TO ZROBISZ, PRZYJDZIE Z POLICJą - MA NAWET PRAWO WYłAMAć DRZWI!
CAłA PROCEDURA TRWA OD CZTERECH DO SZEśCIU TYGODNI.
UWAGA! JEśLI MASZ MIESZKANIE ALBO DOM, KTóRY łATWO DA SIę PODZIELIć NA DWIE LUB WIęCEJ CZęśCI, MOżESZ ZłOżYć WNIOSEK, ABY NA LICYTACJę ZOSTAłA WYSTAWIONA WYDZIELONA CZęść ZAJęTEJ NIERUCHOMOśCI.
WARUNEK? CENA WYWOłAWCZA MUSI WYSTARCZYć NA PEłNE ZASPOKOJENIE ROSZCZEń BANKU.
PAMIĘTAJ! - CZYNNOść OPISU I OSZACOWANIA ZGODNIE Z ART. 767 KPC MOżNA ZASKARżYć DO SąDU - RADZI SOKOLNICKI. - TRZEBA TO ZROBIć W TERMINIE SIEDMIU DNI OD MOMENTU UKOńCZENIA OPISU I OSZACOWANIA.
KIEDY WARTO SIę POSKARżYć? NP. GDY UWAżASZ, żE OSZACOWANIE ZANIżA WARTOść MIESZKANIA CZY DOMU.
A TERAZ LICYTACJA
MIESIąC PO UPRAWOMOCNIENIU SIę OPISU I OSZACOWANIA KOMORNIK WYSTAWIA NIERUCHOMOść NA SPRZEDAż W DRODZE LICYTACJI. LICYTACJA ODBYWA SIę PUBLICZNIE, W OBECNOśCI KOMORNIKA I POD NADZOREM SęDZIEGO.
LICYTUJąCY MUSZą WPłACIć RęKOJMIę W WYSOKOśCI JEDNEJ DZIESIąTEJ WARTOśCI NIERUCHOMOśCI (ZWROTNą).
PODCZAS PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOść MOżE ZOSTAć SPRZEDANA ZA TRZY CZWARTE CENY WYWOłAWCZEJ. JEśLI NIE POJAWI SIę CHęTNY, PODCZAS DRUGIEJ LICYTACJI KOMORNIK OBNIżA CENę DO DWóCH TRZECICH.
UWAGA! LICYTANTAMI NIE MOGą BYć: KOMORNIK, DłUżNIK, CZłONKOWIE ICH RODZIN.
JEśLI PODCZAS DRUGIEJ LICYTACJI PONOWNIE NIKT NIE PRZYSTąPI DO PRZETARGU, BANK MOżE PRZEJąć NIERUCHOMOść NA WłASNOść ZA DWIE TRZECIE CENY WYWOłAWCZEJ.
CO DALEJ? SąD PRZENOSI WłASNOść MIESZKANIA (DOMU) NA NABYWCę. JEST TO TZW. PRZYBICIE I PRZYSąDZENIE WłASNOśCI NIERUCHOMOśCI.
NA PODSTAWIE TEGO DOKUMENTU NOWY WłAśCICIEL MOżE WPISAć SIę DO KSIąG WIECZYSTYCH.
I PODZIAł KASY
KWOTę UZYSKANą Z LICYTACJI KOMORNIK DZIELI MIęDZY WIERZYCIELI. SWOJą NALEżNOść DOSTAJE BANK, CZęść TAKżE KOMORNIK (ZA POKRYCIE KOSZTóW EGZEKUCYJNYCH, PROCESOWYCH, BIEGłEGO SąDOWEGO, KTóRY DOKONAł WYCENY NIERUCHOMOśCI). WIERZYCIELOM PRZYPADAJą CZęśCI PROPORCJONALNE DO WARTOśCI ICH WIERZYTELNOśCI (PIERWSZEńSTWO MAJą ZABEZPIECZONE HIPOTEKą).
UWAGA! JEśLI PIENIąDZE Z LICYTACJI WYSTARCZą NA POKRYCIE ROSZCZEń BANKU (ZAZWYCZAJ TAK JEST), SPRAWA SIę KOńCZY. JEśLI NIE - KOMORNIK MOżE żąDAć CZęśCI WYNAGRODZENIA DłUżNIKA.
CO SIę DZIEJE DALEJ Z HIPOTEKą? REGULUJE TO ART. 1003 KPC. ZGODNIE Z NIM "NA PODSTAWIE POSTANOWIENIA O PRZYSąDZENIU WłASNOśCI WYKREśLA SIę WSZYSTKIE HIPOTEKI OBEJMUJąCE NIERUCHOMOść, JEżELI W POSTANOWIENIU STWIERDZONO ZAPłACENIE PRZEZ NABYWCę CAłEJ CENY NABYCIA GOTóWKą".
CAłA PROCEDURA (OD MOMENTU WYSTAWIENIA BTE DO PRZYSTąPIENIA DO AKCJI KOMORNIKA) TRWA OD KILKU DO KILKUNASTU MIESIęCY.
PIOTR MIąCZYńSKI
DLA GAZETY: MICHAł SOKOLNICKI - ICENTRUM
EGZEKUCJA KREDYTU HIPOTECZNEGO JEST PROCESEM DłUGOTRWAłYM, ALE NIEUCHRONNYM. POWóD? PRAWA WIERZYCIELA CZYLI BANKU ZABEZPIECZA WPIS HIPOTEKI W KSIęDZE WIECZYSTEJ NIERUCHOMOśCI. NIE MOżNA TAKIEGO PRZEDMIOTU ZABEZPIECZENIA KREDYTU UKRYć ANI SPRZEDAć. A NAWET JEśLI KTOś TO ZROBI, WIERZYCIEL MOżE NADAL PROWADZIć EGZEKUCJę.
ISTNIEJE PEWNA ROZBIEżNOść PRZEPISóW I PRAKTYKI ODNOśNIE DO TEGO, CO DZIEJE SIę PO UDZIELENIU PRZYBICIA. WEDłUG CZęśCI PRAWNIKóW W TRYBIE ART. 999 KPC PRAWOMOCNE POSTANOWIENIE O PRZYSąDZENIU WłASNOśCI PRZENOSI WłASNOść NA NABYWCę I JEST JEDNOCZEśNIE TYTUłEM EGZEKUCYJNYM DO WPROWADZENIA NABYWCY W POSIADANIE NIERUCHOMOśCI. W PRAKTYCE JEDNAK TRZEBA WYTOCZYć OSOBNE POWóDZTWO O OPUSZCZENIE, OPRóżNIENIE I WYDANIE LOKALU WłAśCICIELOWI I TO NA JEGO PODSTAWIE KOMORNIK OPRóżNI LOKAL, WYPROWADZI LOKATORóW I WPROWADZI NABYWCę W POSIADANIE NIERUCHOMOśCI.
CHCESZ SPRZEDAć NIERUCHOMOść, UKRYWAJąC, żE JEST ONA OBCIążONA HIPOTEKą I CZYHA NA NIą KOMORNIK?
NIC CI TO NIE DA.
PO PIERWSZE, SPRZEDAJąC MIESZKANIE CZY DOM, POZOSTAJESZ DłUżNIKIEM OSOBISTYM - W KOńCU TO TY ZACIąGNąłEś DłUG I MUSISZ GO SPłACIć. NOWY NABYWCA JEST ZAś TZW. DłUżNIKIEM RZECZOWYM. STAł SIę NIM W MOMENCIE NABYCIA NIERUCHOMOśCI, BO HIPOTEKA JEST PRZYPISANA DO NIEJ. RóżNICA POLEGA NA TYM, żE TY JAKO DłUżNIK OSOBISTY ODPOWIADASZ CAłYM MAJąTKIEM (TEż NP. SAMOCHODEM, DZIAłKą) DO PEłNEJ WYSOKOśCI DłUGU, A ON (DłUżNIK RZECZOWY) TYLKO DO WYSOKOśCI KWOTY W HIPOTECE. BANK ZAś BęDZIE W PIERWSZEJ KOLEJNOśCI DOCHODZIć SPłATY WIERZYTELNOśCI OD TEGO, KTO WZIął KREDYT.
PO DRUGIE, JEśLI NAWET W TAJEMNICY PRZED BANKIEM I KOMORNIKIEM PRZEPISZESZ NIERUCHOMOść NA WSPółMAłżONKA, KREWNYCH CZY ZNAJOMYCH, WIERZYCIEL MOżE żąDAć PRZED SąDEM UZNANIA TEJ CZYNNOśCI ZA BEZSKUTECZNą.
ROBI TO NA PODSTAWIE TZW. SKARGI PAULIAńSKIEJ - WSZYSTKIE ROZPORZąDZENIA MAJąTKOWE DOKONANE Z POKRZYWDZENIEM WIERZYCIELI MOGą ZOSTAć UZNANE ZA BEZSKUTECZNE W STOSUNKU DO DłUżNIKA.
BANK MOżE WTEDY PO UZYSKANIU WYROKU SąDOWEGO ZAJąć MIESZKANIE, TAK JAKBY DALEJ NALEżAłO DO CIEBIE.
BA, JEśLI PRZEPISZESZ MAJąTEK NA "OSOBę BęDąCą W BLISKIM STOSUNKU Z DłUżNIKIEM", TO WóWCZAS MUSISZ UDOWODNIć, żE NIE ZROBIłEś TEGO, ABY UNIKNąć ZAPłACENIA DłUGU.
GDY WPADNIESZ W PęTLę ZADłUżENIA...
1. SPRAWDź, CZY KTOś NIE MA U CIEBIE DłUGU. NIEOCZEKIWANY ZASTRZYK FINANSOWY MOżE POSTAWIć CIę NA NOGI.
2. UMóW SIę NA ROZMOWę W BANKU. NIE CHOWAJ GłOWY W PIASEK. POINFORMUJ UCZCIWIE O KłOPOTACH.
3. NEGOCJUJ WARUNKI SPłATY. SPRóBUJ WYTARGOWAć ZAWIESZENIE SPłAT ALBO ROZłOżENIE ZADłUżENIA NA KORZYSTNIEJSZE RATY.
4. SPRóBUJ PRZEWALUTOWAć KREDYT ZE ZłOTOWEGO NA DOLAROWY LUB EURO. TO OZNACZA NIżSZE ODSETKI.
5. NIE ZWLEKAJ. KAżDEGO DNIA BANK NALICZA WYSOKIE ODSETKI KARNE.
6. ZARYZYKUJ I POPROś ZNAJOMEGO LUB KOGOś Z RODZINY, BY PORęCZYł ZA CIEBIE W BANKU. TO Z PEWNOśCIą ZROBI DOBRE WRAżENIE.
7. PILNUJ SWOICH WYDATKóW. NIE WYDAWAJ WIęCEJ, NIż ZARABIASZ. W PIERWSZEJ KOLEJNOśCI ODłóż NA SPłATę BANKOWEGO DłUGU.
8. DOTRZYMUJ USTALEń ZAWARTYCH Z BANKIEM. JEśLI PODPISAłEś NOWY HARMONOGRAM SPłAT - DOTRZYMUJ GO. BANK MOżE CI NIE DAć DRUGIEJ SZANSY.
CZEGO NIE MOżE ZAJąć KOMORNIK
ZGODNIE Z KODEKSEM POSTęPOWANIA CYWILNEGO EGZEKUCJI KOMORNICZEJ NIE PODLEGA PODSTAWOWE WYPOSAżENIE DOMU, POśCIEL, BIELIZNA, CODZIENNE UBRANIA DłUżNIKA I JEGO NAJBLIżSZYCH. KOMORNIK NIE MOżE TEż ZAJąć ZAPASóW żYWNOśCI I OPAłU POTRZEBNYCH NA MIESIąC, NARZęDZI DO PRACY ZAROBKOWEJ, PRZEDMIOTóW NIEZBęDNYCH DO NAUKI. NIE WOLNO MU TEż ZAJąć GOTóWKI POTRZEBNEJ DłUżNIKOWI NA PRZEżYCIE DO NAJBLIżSZEJ WYPłATY ORAZ PRZEDMIOTóW, KTóRE MAJą DLA NIEGO WARTOść SENTYMENTALNą (NP. SAMOWAR PO BABCI).
NIE WOLNO NA BRUK
OD LUTEGO TEGO ROKU KOMORNIK NIE MOżE NIKOGO EKSMITOWAć (NIE TYLKO LOKATORA, ALE I WłAśCICIELA) DO CZASU, Aż WIERZYCIEL LUB GMINA ZAPEWNI EKSMITOWANEMU DACH NAD GłOWą - TZW. POMIESZCZENIE TYMCZASOWE (COś W RODZAJU LOKALU SOCJALNEGO). LOKAL TYMCZASOWY MA:
• NADAWAć SIę DO ZAMIESZKANIA;
• ZAPEWNIAć CO NAJMNIEJ 5 M KW. NA JEDNą OSOBę;
• ZNAJDOWAć SIę W TEJ SAMEJ MIEJSCOWOśCI LUB POBLISKIEJ.
OD TYCH WYMAGAń MOżNA JEDNAK ODSTąPIć ZA ZGODą OSOBY PRZEKWATEROWANEJ.
DODATKOWO PRZEPISY WYKONAWCZE DO USTAWY PRECYZUJą, żE TYMCZASOWE POMIESZCZENIE NIE MOżE BYć ZAWILGOCONE, MUSI MIEć OKNA, WODę ORAZ TOALETę (URZąDZENIA TE MOGą SIę JEDNAK ZNAJDOWAć POZA BUDYNKIEM), A TAKżE PRąD. LOKAL MUSI RóWNIEż MIEć "MOżLIWOść" OGRZEWANIA (NP. POPRZEZ PODłąCZENIE GRZEJNIKA ELEKTRYCZNEGO) ORAZ GOTOWANIA POSIłKóW.
   INWESTORZY NIE ODPUSZCZAJą VAT, KTóRY ZAPłACILI PRZY ZAKUPIE MATERIAłóW BUDOWLANYCH. RESORT FINANSóW CHCE WIęC UPROśCIć ZASADY ZWROTU TEGO PODATKU, BO URZęDY SKARBOWE NIE NADążAJą Z PRZEROBEM WNIOSKóW
   USTAWA, KTóRA MA ZREKOMPENSOWAć WZROST CEN MATERIAłóW BUDOWLANYCH PO PODWYżCE STAWKI VAT Z 7 DO 22 PROC. W MAJU 2004 R., OBOWIąZUJE ZALEDWIE SZEść MIESIęCY, A JUż BęDZIE POPRAWIANA. W MINISTERSTWIE FINANSóW DOWIEDZIELIśMY SIę, żE NAJPRAWDOPODOBNIEJ W LIPCU RZąD SKIERUJE DO SEJMU PROJEKT NOWELIZACJI, KTóRA DOPRECYZUJE PRZEPISY I PRZEDE WSZYSTKIM UPROśCI PROCEDURY.
   RESORT WYJAśNIA, żE CHODZI O TO, BY W SYTUACJI, GDY WNIOSEK O ZWROT VAT NIE BUDZI WąTPLIWOśCI FISKUSA, PIENIąDZE BYłY WYPłACANE INWESTOROWI BEZ ZBęDNYCH CEREGIELI. OBECNIE MUSI ON CZEKAć NA DECYZJę NACZELNIKA URZęDU SKARBOWEGO NAWET DO Pół ROKU. NA WYPłATę PIENIęDZY MA DODATKOWO 25 DNI.
   MINISTERSTWO NAJPEWNIEJ KIERUJE SIę TROSKą NIE TYLKO O INWESTORóW, ALE PRZEDE WSZYSTKIM O KASę PAńSTWA. ZA OPóźNIENIE FISKUS MUSI BOWIEM ZAPłACIć ODSETKI, A NA TO PRAWDOPODOBNIE SIę ZANOSI. TYLKO W CIąGU PIERWSZYCH TRZECH MIESIęCY OBOWIąZYWANIA USTAWY DO URZęDóW SKARBOWYCH W CAłYM KRAJU WPłYNęłO BLISKO 131,6 TYS. WNIOSKóW O ZWROT VAT. NA ICH PODSTAWIE INWESTORZY ODZYSKAJą PONAD 9,2 MLN Zł. FISKUS OBAWIA SIę, żE TO POCZąTEK LAWINY - W CAłYM OKRESIE OBOWIąZYWANIA USTAWY (DO KOńCA 2007 R.) BęDZIE TYCH WNIOSKóW NAWET OK. 7,5 MLN!
   MINISTERSTWO FINANSóW LICZY PONADTO NA TO, żE DZIęKI UPROSZCZENIU PROCEDUR SPADNą TEż KOSZTY OBSłUGI TEGO RZąDOWEGO PROGRAMU. WEDłUG RESORTU MOGą ONE POCHłONąć NAWET 70 MLN Zł.
   ZWROT NALEżY CI SIę, JEśLI KUPIłEś MATERIAłY BUDOWLANE NA BUDOWę ALBO REMONT DOMU LUB MIESZKANIA, A INWESTYCJę WYKONAłEś TZW. SYSTEMEM GOSPODARCZYM, CZYLI NIE KORZYSTAłEś Z USłUG PROFESJONALNYCH FIRM. FISKUS ZWRóCI RóżNICę MIęDZY STAWKą 22 I 7 PROC., ALE TYLKO ZA TE MATERIAłY, KTóRE PO 1 MAJA 2004 R. ZOSTAłY OBłOżONE 22-PROC. STAWKą VAT. WTEDY TEN PODATEK WZRóSł M.IN. NA: OKNA, DRZWI, TAPETY PAPIEROWE I OKłADZINY śCIENNE, CEGłY, DACHóWKI I MATERIAłY CERAMICZNE, CEMENT, WAPNO, GIPS, WEłNę MINERALNą, KONSTRUKCJE STALOWE, A TAKżE WYROBY Z BETONU I GIPSU (W TYM PUSTAKI), KOTłY CENTRALNEGO OGRZEWANIA, PIECE GRZEWCZE, GAZOWE I UNIWERSALNE, WODOMIERZE I GAZOMIERZE. A TAKżE M.IN. ZLEWY, UMYWALKI ZE STALI NIERDZEWNEJ, WANNY żELIWNE I EMALIOWANE, PłYTKI CERAMICZNE (śCIENNE I PODłOGOWE).
   ŻEBY NIE BYłO WąTPLIWOśCI, KTóRE MATERIAłY Są OBJęTE ZWROTEM VAT, MINISTER TRANSPORTU I BUDOWNICTWA W POROZUMIENIU Z MINISTREM FINANSóW OGłOSIł ICH WYKAZ W OBWIESZCZENIU. DO WNIOSKU MUSISZ DOłąCZYć PLIK DOKUMENTóW ORAZ KOPIE FAKTUR VAT, KTóRE Są DOWODEM PONIESIONYCH WYDATKóW.
   USTAWA OKREśLA LIMITY ZWROTU VAT, NP. W PRZYPADKU BUDOWY DOMU TO DZIś OK. 22 TYS. Zł. REKOMPENSATę - CHOć POMNIEJSZONą - DOSTAJą TEż CI, KTóRZY SKORZYSTALI Z ULGI BUDOWLANEJ I REMONTOWEJ. ALE JEST TEż INNY SPOSóB ZAOSZCZęDZENIA NA TYM PODATKU - ZLECENIE WYKONANIA BUDOWY LUB REMONTU FIRMIE BęDąCEJ PłATNIKIEM VAT. MOżE ONA WYSTAWIć JEDNą FAKTURę Z 7-PROC. STAWKą TEGO PODATKU, KTóRA OBEJMIE ZARóWNO USłUGę, JAK I KUPIONE PRZEZ Tę FIRMę MATERIAłY. OCZYWIśCIE W TYM WYPADKU O ZWROCIE VAT NIE MOżE BYć MOWY.
   WAHASZ SIę, CZY ZA KREDYT KUPIć MIESZKANIE, CZY WYBUDOWAć NIEDUżY DOM? WYBIERZ RACZEJ TO DRUGIE. KILKADZIESIąT TYSIęCY ZłOTYCH PIECHOTą NIE CHODZI, A O TYLE MNIEJ MOżE CIę KOSZTOWAć TAKA INWESTYCJA.
   W PIąTEK SEJM PRZYJął USTAWę O DOPłATACH DO KREDYTóW MIESZKANIOWYCH. KUPUJąCY MIESZKANIA I BUDUJąCY DOMY NA KREDYT BęDą MOGLI PłACIć MNIEJ NIż POłOWę ODSETEK PRZEZ OSIEM LAT SPłATY (ALE UWAGA - DOTYCZY TO TYLKO KREDYTóW ZłOTóWKOWYCH). USTAWA PRAWDOPODOBNIE WEJDZIE W żYCIE NA PRZEłOMIE WRZEśNIA I PAźDZIERNIKA. RZECZ W TYM, żE SAMA CHęć DO INWESTOWANIA NIE WYSTARCZY.
   WIELOKROTNIE PISALIśMY, żE PO DOPłATę BęDą MOGłY SIęGNąć WYłąCZNIE MAłżEńSTWA ORAZ OSOBY SAMOTNIE WYCHOWUJąCE DZIECI. PO DRUGIE, DOPłATA MA OGRANICZENIE, KTóRE MOżE POZBAWIć JEJ TYCH, KTóRZY ZDECYDUJą SIę NA MIESZKANIE. ZGODNIE Z USTAWą CENA MIESZKANIA NIE MOżE PRZEKROCZYć śREDNICH KOSZTóW BUDOWY W WOJEWóDZTWIE LUB MIEśCIE WOJEWóDZKIM. W DUżYCH AGLOMERACJACH, GDZIE POPYT NA MIESZKANIA JEST NAJWIęKSZY, ZNALEZIENIE TAKIEGO, KTóRE SPEłNIAłOBY TEN WARUNEK, GRANICZY DZIś Z CUDEM. W WARSZAWIE ABY DOSTAć DOPłATę, MIESZKANIE MUSIAłOBY KOSZTOWAć PONIżEJ 4 TYS. Zł ZA M KW. TYMCZASEM SENSOWNE LOKUM (DO ZAMIESZKANIA BEZ GRUNTOWNEGO REMONTU), TO WYDATEK CO NAJMNIEJ 5 TYS. Zł ZA METR. A WTEDY Z DOPłATY NICI.
   TAńSZE MIESZKANIA MOżNA ZNALEźć W OKOLICZNYCH MIEJSCOWOśCIACH. ALE RóWNIEż TYCH MIESZKAń DOPłATA MOżE NIE OBJąć, BO USTAWOWY śREDNI KOSZT BUDOWY TEż JEST TU ODPOWIEDNIO MNIEJSZY, NP. W WOJEWóDZTWIE MAZOWIECKIM - NIESPEłNA 2,7 TYS. Zł ZA M KW. - NIE LICZYłBYM NA TO, żE DEWELOPERZY ZACZNą BUDOWAć TANIE MIESZKANIA DLA "NOWEJ" GRUPY KREDYTOBIORCóW - KOMENTUJE MACIEJ KOSSOWSKI Z FIRMY BROKERSKIEJ EXPANDER. - WZROśNIE NATOMIAST OPłACALNOść BUDOWY MAłYCH DOMóW SYSTEMEM GOSPODARCZYM - DODAJE.
   REDAKTOR NACZELNY MIESIęCZNIKA "ŁADNY DOM" WIESłAW RUDOLF POTWIERDZA, żE ZA WYBUDOWANIE DOMU W DOBRYM STANDARDZIE POD WARSZAWą ZAPłACIMY OK. 2 TYS. Zł ZA M KW. - A WRAZ Z DZIAłKą SWOBODNIE ZMIEśCIMY SIę W 3 TYS. Zł ZA METR - ZAPEWNIA. PONIEWAż KOSZT DZIAłKI NIE WLICZA SIę DO USTAWOWYCH OGRANICZEń, DOPłATA NA DOM JEST MUROWANA.
   USTAWA DOPUSZCZA DOPłATę DO KREDYTóW NA BUDOWę DOMóW JEDNORODZINNYCH, KTóRYCH POWIERZCHNIA UżYTKOWA NIE PRZEKRACZA 140 M KW. WYDAJE SIę, żE TO NIEWIELE. JEDNAK, JAK POKAZUJą NAJNOWSZE DANE GUS, DOMY ODDAWANE DO UżYTKU MAJą PRZECIęTNIE OK. 143 M KW. CI, KTóRZY ROZWAżAJą BUDOWę DOMU, MUSZą WIęC ZDECYDOWAć, CZY OPłACA SIę IM ZREZYGNOWAć Z PARU METRóW I DOSTAć DOPłATę.
   ILE ZYSKAJą? MACIEJ KOSSOWSKI POLICZYł NAM, żE CO NAJMNIEJ KILKANAśCIE TYSIęCY ZłOTYCH. ALE MOżE BYć NAWET DWA RAZY WIęCEJ. OCZYWIśCIE ZALEżY TO OD WYSOKOśCI KREDYTU (ZOBACZ OBOK PRZYKłAD KOWALSKICH).
   JEST JESZCZE JEDEN ARGUMENT, żEBY WYBRAć DOM, A NIE MIESZKANIE - KUPUJąC MATERIAłY BUDOWLANE, MOżNA ODZYSKAć CZęść PODATKU VAT. FISKUS ZWRACA RóżNICę MIęDZY STAWKą 22 I 7 PROC. ZA TE MATERIAłY, KTóRE PO NASZYM WEJśCIU DO UNII ZOSTAłY OBłOżONE 22-PROC. STAWKą (NP. CEGłY, PUSTAKI, DACHóWKI, CEMENT, WAPNO, OKNA, DRZWI, KONSTRUKCJE STALOWE). ODZYSKAć MOżNA NAWET 22 TYS. Zł.
   WAżNE! JEśLI PIERWSZE KREDYTY Z DOPłATą POJAWIą SIę NA RYNKU JESZCZE W TYM ROKU, WóWCZAS CI, KTóRZY PO NIE SIęGNą DO KOńCA GRUDNIA, PRZEZ 20 LAT BęDą MOGLI RóWNOCZEśNIE ODLICZAć ODSETKI OD DOCHODU W RAMACH ULGI PODATKOWEJ (DOTYCZY TO ZARóWNO BUDUJąCYCH DOMY, JAK I KUPUJąCYCH MIESZKANIA). RZąD CHCE ULGę SKASOWAć OD 2007 R., ZACHOWUJąC PRAWA NABYTE. TYLKO PO PIERWSZYM ROKU SPłATY INWESTORZY ODZYSKUJą - W ZALEżNOśCI OD TEGO, JAKą PłACą STAWKę PODATKU - OD TYSIąCA DO NAWET KILKU TYSIęCY ZłOTYCH.
   SZYBKO ROSNąCE CENY NOWYCH MIESZKAń SPRAWIAJą. żE JUż TERAZ POLAKóW NIE TRZEBA SPECJALNIE ZACHęCAć DO BUDOWANIA WłASNEGO DOMU. NA PRZYKłAD W STOLICY INWESTORZY INDYWIDUALNI DOSTALI W PIERWSZYM KWARTALE TEGO ROKU 507 POZWOLEń NA BUDOWę. TO Aż TRZYKROTNIE WIęCEJ NIż PRZED ROKIEM! PODOBNIE JEST W CAłYM KRAJU. GUS PODAł, żE W MAJU TAKICH POZWOLEń BYłO 7,4 TYS., A W OKRESIE OD STYCZNIA DO KOńCA MAJA - 28 TYS. DODAJMY, żE W CIąGU OSTATNICH PIęCIU LAT GUS ODNOTOWAł ZALEDWIE CZTERY LEPSZE MIESIąCE. W GRUDNIU 2001 R. INWESTORZY INDYWIDUALNI DOSTALI POZWOLENIA NA BUDOWę Aż 30,4 TYS. DOMóW. JEDNAK NALEżY TO TłUMACZYć TYM, żE MIESIąC PóźNIEJ ZNIKAłA PODATKOWA ULGA BUDOWLANA, WIęC WIELU INWESTORóW STAWAłO NA GłOWIE, żEBY SIę NA NIą ZAłAPAć (POZWOLENIE BUDOWLANE BYłO WARUNKIEM). KOLEJNY DUżY ZRYW INWESTORóW - POZWOLENIA NA BUDOWę 11,3 TYS. MIESZKAń - STATYSTYCY ODNOTOWALI W GRUDNIU 2003 R., A SPRAWIłA TO ZAPOWIEDź PODWYżKI VAT NA MATERIAłY BUDOWLANE. INWESTORZY SPIESZYLI SIę Z ROZPOCZęCIEM INWESTYCJI, ABY KUPIć MATERIAłY, NIM STAWKA PODATKU WZROśNIE Z 7 DO 22 PROC.
PANUJE W POLSCE PRZEKONANIE, żE KAżDY MężCZYZNA POWINIEN W żYCIU POSADZIć DRZEWO, DOROBIć SIę CóRKI I ZBUDOWAć DOM. JAK TO Z TRADYCJą BYWA NIE ZAWSZE UDAJE SIę Ją SKUTECZNIE REALIZOWAć. DRZEWO MOżNA W ZASADZIE POSADZIć PRAKTYCZNIE W KAżDYM PARKU KUPUJąC GOTOWą SADZONKę W HIPERMARKECIE. ROSNąCY PRZYROST NATURALNY POTWIERDZą, żE Z CóRKą NIE BęDZIE PROBLEMóW. NAJTRUDNIEJ JEDNAK JEST Z DOMEM. OBECNA SYTUACJA Z CENAMI MIESZKAń, DOMóW I DZIAłEK SPRAWIE ALBO TRZEBA URODZIć SIę MILIONEREM ALBO ZACIąGNąć KREDYT NA 25LAT. WSTąPIENIE POLSKI DO UE W NAJBLIżSZYCH LATA SKUTKOWAć BęDZIE ZRóWNANIEM CEN W POLSCE Z POZOSTAłYMI KRAJAMI. ANALIZA SKłADNIKóW KOSZTORYSU KLASYCZNEGO DOMU W DOBRYM PUNKCIE śREDNIEGO MIASTA POKAZUJE, żE 30-60% KOSZTóW TO CENA DZIAłKI.
PEWNYM LEKARSTWEM NA TE PROBLEMY JEST IDEA MIESZKANIA NA WODZIE. PRAKTYCZNIE WE WSZYSTKICH WIęKSZYCH MIASTACH EUROPY ZACHODNIEJ PłYWAJą DOMY NA WODZIE. POCZąTEK TEMU DALI HOLENDRZY, KTóRZY PRóBUJąC WSPółżYć Z NATURą MUSIELI CHRONIć SWOJE DOMY PRZEZ REGULARNYMI POWODZIAMI OD STRONY MORZA. NA PRZESTRZENI LAT ZJAWISKO TO ROZWINęłO DO CAłKIEM SPOREGO SEKTORA W BUDOWNICTWIE HTTP://DOMYNAWODZIE.PL/GALERIA_SWIAT.HTML
WSPółCZESNE MATERIAłY BUDOWLANE I INSTALACYJNE SPRAWIAJą, żE NIE MA OGRANICZEń TECHNICZNYCH W BUDOWIE PłYWAJąCEGO DOMU. KOLOSALNą ZALETą JEST FAKT, żE POD DNW NIE TRZEBA KUPOWAć DZIAłKI, A WIDOK Z OKNA MOżNA ZMIENIAć NAWET CO ROK. NIE MA TEż TAKICH OGRANICZEń FORMALNYCH JAK W PRZYPADKU KLASYCZNEGO DOMU W GRUNCIE. W KOńCU PRZECIEż WSZYSTKO CO JEST NA WODZIE JEST STATKIEM, A TEGO NIE DOTYCZY PRAWO BUDOWLANE. JEśLI TYLKO ZA PROJEKT I BUDOWę WEźMIE SIę FIRMA Z DOśWIADCZENIEM TO Z POWODZENIEM MOżE POWSTAć PłYWAJąCY, CAłOROCZNY DOM O POW. NAWET 400M2. WARTO DODAć, żE DNW NIE BęDąC NA STAłE ZWIąZANY Z GRUNTEM NIE MUSI PASOWAć URBANISTYCZNIE DO OTOCZENIA. TO DAJE MOżLIWOść TWORZENIA śMIAłYCH ARCHITEKTONICZNIE KONSTRUKCJI BEZ KONIECZNOśCI UZYSKANIA POZWOLENIA NA PROJEKT.
WłAśNIE TAKą IDEę MA PEWIEN POMYSłOWY WROCłAWIANIN. BęDą NA WAKACJACH MIAł OKAZJę ZOBACZYć W AMSTERDAMIE DZIESIąTKI DOMóW NA WODZIE. WTEDY POJAWIłO SIę MARZENIE ABY MIEć SWóJ DOM NA WODZIE. PONIEWAż WE WROCłAWIU RZEKA ODRA MA 45 KM DRóG WODNYCH MIEJSCE NADAJE SIę DO TEGO IDEALNIE. PONIEWAż JEST TO PIERWSZA TEGO TYPU KONSTRUKCJA W POLSCE URZęDNICY NIE WYKAZALI NA POCZąTKU PRZYCHYLNOśCI. PIERWSZE PRóBY USTALENIA STANU FORMALNEGO KAMIL ZAREMBA ROZPOCZął W STYCZNIU 2005 ROK. ZDOBYCIE NIEZBęDNYCH POZWOLEń, OPINII, UZGODNIEń I DECYZJI ZAJęłO JEMU PRAKTYCZNIE 1,5 ROKU. MAJąC SEGREGATOR PEłEN KORESPONDENCJI ZNALAZł MłODEGO, A PRZEZ TO śMIAłEGO ARCHITEKTA I ROZPOCZął BUDOWę WłASNEGO DNW. PłYWADłO, BO NIE JEST TO STARA BARKA, JEST WYKONANA Z 110 T żELBETONU W KSZTAłCIE PROSTOPADłOśCIANU. CZęść MIESZKALNA MIEśCI SIę TROCHę NIżEJ LUSTRA WODY W CZęśCI BETONOWEJ, A POZOSTAłA JAKO STALOWA KRATOWNICA WYSTAJE 4,2 M PONAD WODę. W TEN SPOSóB NA POWIERZCHNI 154 M2 PłYWAKA UDAłO SIę ROZPLANOWAć PRAWIE 240 M2 POWIERZCHNI UżYTKOWEJ. DODATKOWO NA DACHU JEST TARAS O POW. 105 M2. WSZYSTKIE MATERIAłY INSTALACJE I SYSTEMY TO ROZWIąZANIA NOWOCZESNE NA CO DZIEń UżYWANE W BUDOWNICTWIE ELEWACJA POKRYTA JEST Z LEKKICH PłYT WARSTWOWYCH, A KLIMATYZACJA WYKORZYSTUJE TEMPERATURę WODY W RZECE.
KAMIL ZAREMBA OBSERWUJąC JAKIE ZAINTERESOWANIE NIE TYLKO WE WROCłAWIU WZBUDZA POMYSł MIESZKANIA NA WODZIE PODJął SIę ZADANIA POPULARYZACJI TEGO ZJAWISKA. SPECJALNIE STWORZYł STRONę HTTP://DOMYNAWODZIE.PL NA KTóREJ ZNAJDZIEMY WSZYSTKIE PRAKTYCZNIE PORADY DLA KAżDEGO KTO MYśLI O WłASNY DNW. W KALENDARIUM OPISANA JEST DROGA JAKą „PRZEPłYNął” PRZEZ URZęDY ORAZ WSZYSTEKIE WAżNE ETAPY Z BUDOWY PIERWSZEGO W POLSCE DNW.
KIEDY W STYCZNIU 2005 ROZPOCZYNAłEM MOJą PRZYGODę Z BUDOWą PIERWSZEGO W POLSCE DOMU NA WODZIE NIE PRZECZUWAłEM, żE TEMAT OKAżE SIę TAK INTERESUJąCY I WCIąGAJąCY. WSZYSTKO W TYM TEMACIE OKAZAłO SIę PIERWSZE I CIEKAWE.
DODATKOWO OD 15 SIERPNIA W SAMYM śRODKU WROCłAWSKIEGO RYNKU ZORGANIZOWAł WYSTAWę PLENEROWą. NA 30 TABLICACH W WYCZERPUJąCY SPOSóB OPISANA ZOSTAłA HISTORIA MIESZKANIA NA WODZIE, PODANE WSPółCZESNE PRZYKłADY, WSKAZANE KIERUNKI ORAZ PO RAZ PIERWSZY OFICJALNIE ZAPREZENTOWANY PROJEKTY DOMU NA WODZIE, KTóREGO BUDOWę WłAśNIE W TYM MIESIąCU ROZPOCZął WE WROCłAWIU.