informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polskie firmy wygrywają przetargi w Unii
   Jak radzą sobie polskie firmy z zamówieniami publicznymi poza krajem? Do tej pory raczej słabo, choć jest postęp. W 2005 r. wygrały 42 duże przetargi, a rok wcześniej - 13. Najwięcej kontraktów nasi przedsiębiorcy zdobyli w Czechach i na Węgrzech

   Prawdopodobnie największe sukcesy na unijnym rynku zamówień publicznych ma na swoim koncie spółka Solaris Bus & Coach z Bolechowa, która regularnie wygrywa przetargi poza krajem, np. w ubiegłym roku autobusy tej firmy zamówiły przedsiębiorstwa komunikacyjne z Czech, Słowacji, Danii i Szwecji. Unijne przetargi wygrywały też m.in.: Telefonika Kable (dostarczy kable energetyczne do Islandii i Grecji), Fazos (zmodernizuje linie produkcyjne w Czechach), Morska Stocznia Remontowa ze Świnoujścia (kontrakt na naprawę i konserwację statków z Islandii), Remontowa z Gdańska (dostarczy morskie statki patrolowe do Wielkiej Brytanii) oraz Wawrzyszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (dostarczy cysterny na wodę do Czech, a wozy strażackie - na Słowację).
   Z danych, które uzyskaliśmy w Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP), wynika, że polskie firmy dostarczają zamawiającym z innych krajów UE także m.in. tokarki, rury, izolatory ceramiczne, chemikalia. rękawice chirurgiczne, a także świadczą usługi tłumaczenia dokumentów i instalowania urządzeń komputerowych.
   UZP poinformował o rozstrzygnięciach blisko 130,9 tys. przetargów ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym UE w 2005 r. Trafiają do niego wyłącznie duże zamówienia, których wartość przekraczała 130 tys. euro dla dostaw (np. autobusów) i usług (np. tłumaczenia dokumentów), a dla robót budowlanych - 5 mln euro. Okazuje się, że 33 firmy z Polski zdobyły 42 kontrakty. Najwięcej w Czechach (9), na Węgrzech (5), Litwie (4) i Słowacji (4). Urząd przyznaje, że tych kontraktów mogło być trochę więcej, bo nie zawsze zamawiający informują o rozstrzygnięciach przetargów. Ale to i tak spory postęp, bo w 2004 r. (po 1 maja) polskie firmy mogły poszczycić się zaledwie 13 dużymi zleceniami.
   A ile przetargów wygrały firmy unijne w naszym kraju? Przypomnijmy, że kiedy przystępowaliśmy do UE, wielu naszych przedsiębiorców obawiało się, że po otwarciu naszego rynku zamówień publicznych dla europejskich konkurentów ci go szybko zdominują. Te obawy się nie potwierdziły. W UZP dowiedzieliśmy się, że z ok. 12,4 tys. "polskich" przetargów ogłoszonych w Dzienniku Urzędowym UE tylko 232, czyli niespełna 2 proc., wygrały firmy unijne. Przede wszystkim na dostawy drobnego sprzętu medycznego oraz skomplikowanych urządzeń medycznych.
   - Wiele firm zachodnich jest u nas od dawna. Mają swoje przedstawicielstwa i spółki - komentuje ich sukcesy prezes UZP Tomasz Czajkowski. Skromniejsze wyniki naszych przedsiębiorców w innych krajach UE tłumaczy zaś tym, że stawiają tam pierwsze kroki, np. dopiero uczą się pewnych procedur.
   Piotr Sikora, prezes Telefonicznej Agencji Informacyjnej (spółki monitorującej unijne rynki zamówień publicznych), zapewnia, że coraz więcej polskich firm chce brać udział w przetargach w innych krajach UE. - W 2005 r. zainteresowanych było czterokrotnie więcej niż rok wcześniej - mówi Sikora. - Nasze firmy szukają informacji o zamówieniach przede wszystkim w branżach motoryzacyjnej, tekstylnej, poligraficznej, wydawniczej i meblarskiej - dodaje.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 23-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.