informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 80 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ograniczenia w kredytach: Banki mają już sposób na niedobory kapitału?
   Klienci banków z niecierpliwością czekają na finał negocjacji banków z nadzorem bankowym na temat ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych. Rezultat tych rozmów zdecyduje, czy dużo trudniej będzie nam zaciągać tanie kredyty walutowe. Trzeba jednak pamiętać, że banki, udzielając na potęgę takich kredytów, ryzykują utratę płynności.
   Sam lider PKO BP ma w swoim portfelu kredyty o wartości 7,6 mld zł, z których większość została udzielona we frankach szwajcarskich. Wyobraźmy sobie, że Polska gospodarka zwalnia lub złotówka gwałtownie słabnie – PKO BP oraz inne banki, które udzieliły sporo kredytów walutowych mogłyby ponieść gigantyczne straty, za które w ostateczności zapłaciliby ich klienci. Nieskrępowane udzielanie kredytów przez banki mogłoby negatywnie wpływać przede wszystkim na kredytobiorców, którzy regularnie spłacają raty. Banki mogłyby np. podnieść „spread’y” pomiędzy kursami kupna i sprzedaży, po jakich spłacane są raty kredytu. Z drugiej strony rosnące koszty kredytów są również wbrew pozorom niepożądane przez banki, gdyż coraz większa część klientów może utracić zdolność kredytową w przypadku ich skokowego wzrostu.
   Przedstawiciele banków argumentują, że rozwiązania w proponowanym przez nadzór bankowy kształcie mogą spowodować niedobór kapitału własnego w bankach w wysokości nawet kilkunastu miliardów złotych. W praktyce, gdy banki nie będą miały możliwości dokapitalizowania może to ograniczyć akcję kredytową. Okazuje się jednak, że banki mają już rozwiązanie dla tej sytuacji i wcale nie musi dojść tutaj do konieczności dofinansowania banków przez właścicieli. Ci ostatni raczej liczą na sute dywidendy za ubiegły rok i nie chcieliby z nich rezygnować. Poprawę sytuacji banku można bowiem dość łatwo zrealizować poprzez sekurytyzację kredytów. Sekurytyzacja polega na sprzedaży kredytów do funduszu sekurytyzacyjnego lub spółki celowej, które pozyskują środki z rynku kapitałowego na sfinansowanie transakcji. Co ciekawe administratorem transakcji może być np. bank, który inicjował transakcję, w efekcie dla kredytobiorców nic się nie zmienia – spłacają raty do banku. Ten jednak przekazuje je dalej do spółki celowej lub funduszu inwestycyjnego.
   Rosnąca popularność w Polsce funduszy inwestycyjnych – w tym roku aktywa funduszy mogą sięgnąć nawet 80 mld zł – powoduje, że istnieje zapotrzebowanie na nowe formy lokowania środków przezeń. Kredyty bankowe, z dobrze oszacowanym ryzykiem i zabezpieczone np. hipoteką mogą być w dłuższej perspektywie bardzo obiecujące. Nie dość, że dawałyby wyższe stopy zwrotu niż np. skarbowe papiery wartościowe, to byłyby również relatywnie bezpieczne. W efekcie sekurytyzacji banki poprawiłyby swoje współczynniki wypłacalności i rentowność, z drugiej strony mogłyby klientom oferować tańsze kredyty. W Stanach Zjednoczonych większość kredytów mieszkaniowych finansowana jest poprzez sekurytyzację już od ponad 30 lat. Przyjęcie podobnych rozwiązań w Polsce ułatwiłoby najprawdopodobniej dalszy wzrost akcji kredytowej, a tym samym zapewniło tańsze i bezpieczne źródła finansowania całej gospodarce.
   Pierwszym na polskim rynku bankiem, który zdecydował się na przeprowadzenie sekurytyzacji kredytów regularnych jest Dominet Bank, który rozpoczął program przekazywania kredytów samochodowych do spółki celowej. Takie innowacyjne finansowanie jest organizowane przez bank inwestycyjny Merrill Lynch. Z punktu widzenia klientów banku w obsłudze kredytów nic się jednak nie zmieniło - spłacają raty do Dominet Banku. Czy inne banki pójdą w jego ślady? Być może już wkrótce. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku Bank PKO BP dokonał sekurytyzacji kredytów straconych do funduszu sekurytyzacyjnego, którego aktywami zarządza firma P.R.E.S.C.O. Konkretne korzyści bilansowe i podatkowe odniesione przez bank wskazują, że transakcja opłaciła się.
   Wprowadzenie przez nadzór bankowy dodatkowych obostrzeń – zresztą zapowiadanych już od przynajmniej dwóch lat – dla banków nie należy więc postrzegać li tylko, jako działania na niekorzyść klientów. W dłuższej perspektywie budowa stabilnego i bezpiecznego systemu kredytowego będzie umożliwiać zaciągnięcie taniego kredytu o np. stałej stopie kredytowej. Wymusza to co prawda stosowanie przez banki pewnych innowacyjnych rozwiązań, które z powodzeniem na innych rynkach te same banki – grupy bankowe, w przeważającej części należące do inwestorów zagranicznych, przecież już wykorzystują.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 23-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.