informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Przekształcenie spółki z o. o. w jawną opłaca się

   Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną może być jedynym wyjściem dla spółek, których wielkość interesów nie wymaga prowadzenia pełnej rachunkowości. Niekiedy jest to warunek wręcz konieczny - pisze "Gazeta Prawna".

   Jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie zdołała z końcem roku podnieść kapitału zakładowego do 50 tys. zł, powinna niezwłocznie zdecydować, czy dopełni formalności (nawet kosztem zaciągnięcia pożyczki), czy przekształci się np. w spółkę jawną. Rzeczone przekształcenie ma sens tym bardziej w sytuacji, jeśli skala interesów spółki nie uzasadnia ponoszenia wydatków na pełną rachunkowość. Szczególnie w małych firmach szkoda marnować czasu na wymagane w spółce kapitałowej sprawozdania, zawiadamiania, powoływanie organów itd.
   Z punktu widzenia wspólników, jak i ich klientów spółka jawna ma podobne zalety, co spółka z o.o.  Nazwa jej jest tak samo chroniona przez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, ponadto wszystkie informacje nt. m.in. wspólników (ich uprawnień i relacji, umów majątkowych małżeńskich) czy wkładów są równie przejrzyste.
   Spółka jawna, choć nie ma osobowości prawnej, posiada zdolność prawną. Oznacza to, że może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Wydaje się więc, że to wystarczające. Tym bardziej że w wielu spółkach z o.o., szczególnie w tych małych, wspólnicy są równocześnie członkami zarządów i rad nadzorczych, którzy ponoszą odpowiedzialność cywilną, jak i karną za uchybienia w prowadzeniu spółki, zatem ich prawo ograniczenia odpowiedzialności równa się prawie zeru.
   W przypadku spółki jawnej nie jest wymagane posiadanie kapitału zakładowego. Co prawda i do niej potrzebne są wkłady, ale nie istnieją żadne ich limity wartości. Nie jest jasno określone ile pieniędzy czy rzeczy musi być włożone w spółkę.
   Warto zapamiętać, że nie warto ponosić kosztów związanych z przenoszeniem spółki ze starego rejestru do nowego ani tym bardziej wydatków związanych z przekształceniem tylko po to, by zaraz potem spółkę zlikwidować. Sąd - z urzędu - wykreślić nieaktualny wpis.
   Więcej na temat przekształceń spółek należy szukać w  ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

PW
Na podstawie: "Gazeta Prawna"
Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk, "Kiedy opłaca się przekształcenie"

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 21-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.