informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 48 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Patent na rozwój
Szczególnie trudno chronić prawa intelektualne w branży oprogramowania. Dlatego szanse na zarobek mają tylko te firmy, które są w stanie szybko wypuścić produkt na rynek - mówi prof. David B. Yoffie.
HUBERT SALIK: Co roku w USA pojawia się wiele nowych spółek technologicznych. Dlaczego niektórym z nich udaje się osiągnąć sukces, a inne bankrutują?
DAVID B. YOFFIE: Większość nowych spółek IT ma spekulacyjny charakter. Ich udziałowcami są zwykle fundusze venture capital. Już na starcie inwestorzy zakładają, że tylko jedna z dziesięciu nowych spółek IT osiągnie sukces. Wynika to z braku odpowiedzi na kilka pytań: • czy dana technologia będzie działała, • czy zostanie zaakceptowana przez klientów, • jak szybko konkurencja wypuści identyczne produkty.
Bankructwa nowych spółek IT w USA to zwykle wynik rozmijania się technologii z oczekiwaniami. W grę wchodzą także inne czynniki - długi czas dopracowywania strategii, problemy ze sprzedażą lub okazuje się, że inwestycja wymaga większych nakładów, niż wcześniej szacowano. Duże koncerny obserwują, co robi nowa spółka, i są w stanie bardzo szybko powielać podobne pomysły w swoich produktach.
Szczególnie trudno chronić swoje prawa intelektualne w branży oprogramowania komputerowego. Dlatego też szanse na zarobienie pieniędzy na nowej technologii mają tylko te firmy, które są w stanie szybko wypuścić produkt na rynek. Ochrona praw autorskich czy ochrona patentowa jest znikoma.
- Istnieje ograniczone prawo patentowania oprogramowania. Dużo bardziej rozszerzone prawo chroni nowe pomysły sprzętowe. Nawet jeśli ono istnieje w branży elektronicznej, na całym świecie firmy starają się wykorzystywać istniejące opatentowane pomysły konkurencji, po prostu je obchodząc. Powszechnym zjawiskiem stała się wymiana barterowa. Każda duża firma ma jakieś patenty. Nie chcąc płacić ogromnych kwot za wykorzystanie opatentowanych technologii, po prostu wymieniają się licencjami.
Taka sytuacja jest poważnym wyzwaniem dla nowych spółek wchodzących na rynek, których większość nie ma jeszcze patentów na technologie.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 30-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.