informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 46 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

50 tys. tanich czynszówek rocznie?
   Formalnie najemcami byłyby... gminy. Te zaś podnajmowałyby lokale lokatorom. Czynsz? Prawdopodobnie kilka złotych za m kw. miesięcznie!

   O pomyśle Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (PSBD) pisaliśmy w "Gazecie" pod koniec listopada. Bankowcy z komitetu ds. finansowania nieruchomości przy Związku Banków Polskich dopracowali przez ten czas kwestie finansowo-organizacyjne i - jak się dowiedzieliśmy - powstał program, który nie wymaga miliardowych dotacji z budżetu państwa. W najbliższy czwartek deweloperzy i bankowcy zaprezentują go publicznie, m.in. wiceministrowi transportu budownictwa i równocześnie pełnomocnikowi rządu ds. programu budownictwa mieszkaniowego Piotrowi Styczniowi.
   Idea jest następująca: czynszówkę buduje spółka, a gmina zawiera z nią wieloletnią umowę na najem mieszkań w tym budynku. Oczywiście czynsz musiałby być tak skalkulowany, by deweloper mógł spłacić kredyt budowlany, także miał zapewniony zysk.
   A jaką korzyść miałyby gminy? - Samorządy nie obciążałyby swoich budżetów, a ewentualne dofinansowania czynszu lokatorom byłoby znacznie mniej kosztowne od nakładów inwestycyjnych - przekonuje dyrektor PSBD Zbigniew Koryl.
   Z naszych informacji wynika, że program, który nie wymaga specjalnych rozwiązań ustawowych. Pomocna jest np. ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Z kolei ustawa o ochronie praw lokatorów umożliwia gminom najmowanie mieszkań, a następnie podnajmowanie ich lokatorom za niższy czynsz. Oczywiście w takiej sytuacji gmina dopłaca właścicielowi różnicę, a także reguluje rachunki za lokatorów zalegających z czynszem.
   Szef komitetu ds. finansowania nieruchomości przy Związku Banków Polskich Zbigniew Krysiak potwierdza, że banki są skłonne finansować tego typu przedsięwzięcia. Zapowiada również, że wkrótce pojawią się też fundusze inwestujące w czynszówki.
   Krysiak zapewnia, że mieszkania byłyby adresowane do rodzin o raczej niskich dochodach. Ocenia potencjalny popyt na ok. 1,5 mln mieszkań. Jak wysoki byłby czynsz? Na to pytanie ekspert Związku Banków Polskich nie był nam jeszcze w stanie odpowiedzieć.
   Witold Grzybowski z Dolnośląskiej Grupy Doradczej, która współpracuje z PSBD wyjaśnia, że wysokość czynszu będzie zależała od wielu czynników, np. od lokalizacji inwestycji oraz od tego, jaki procent powierzchni (także biurowej) byłby wynajmowany na zasadach komercyjnych, a jaki gminie. Zdaniem Grzybowskiego można przyjąć, że czynsz za mieszkania wynajmowane gminie, który zapewniłby inwestorowi spłatę kredytu, nie powinien przekroczyć 2-3 proc. kosztów budowy rocznie. Jest to dziś przeciętnie 4-6 zł za m kw. miesięcznie (w dużych aglomeracjach nawet dwa razy więcej). Do tego doszłyby jednak opłaty eksploatacyjne oraz za wodę, ścieki, ciepło i prąd.
   Oceniamy, że w tym systemie może powstawać nawet 50 tys. mieszkań rocznie - zapowiada Koryl. Tylko czy zainteresuje on samorządowców? Na gminach spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia dachu nad głową swoim mieszkańcom. Niestety, dotychczas gminy niezbyt dobrze wywiązywały się z tego obowiązku. Jak podaje GUS, w ciągu trzech kwartałów 2005 r. gminy, a jest ich w kraju ok. 2,5 tys., wybudowały łącznie 970 mieszkań. To niespełna 2,2 proc. wszystkich oddanych w tym czasie do użytku.
   Wprawdzie niektóre gminy angażują się w budowę czynszówek w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego, ale są to na ogół mieszkania dla rodzin o średnich dochodach (np. tacy najemcy muszą sfinansować niemal jedną trzecią kosztów budowy).
   Wiceprezydentowi Suwałk Włodzimierzowi Marczewskiemu podoba się program PSBD i Związku Banków Polskich. Marczewski przyznaje, że w kolejce po mieszkanie w tym mieście czeka ponad 800 rodzin. Budowę 300 mieszkań gmina chciałaby rozpocząć jak najszybciej. Jeszcze w tym miesiącu rada gminy ma rozpatrzyć plany inwestycji. Jeden z nich zakłada, że budową na gruncie gminnym zajmie się jedna ze spółek komunalnych (rozważany jest także wariant z prywatnym deweloperem), która zaciągnęłaby na ten cel kredyt komercyjny (bank byłby wybrany w drodze przetargu). - Miasto wydzierżawi mieszkania od spółki - opowiada Marczewski. Dodaje, że bankowcy z Banku BPH ocenili, że sam czynsz sięgałby 7 zł za m kw. Łączne opłaty (z eksploatacją budynku) nie przekraczałyby 10 zł za m kw.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 06-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.