informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sejm o swobodzie działalności gospodarczej
Do listy instytucji, które mogą w każdej chwili kontrolować firmę posłowie dołączyli Państwową Inspekcję Pracy.
Sejm debatował w środę nad projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która ma już za sobą pierwszą obróbkę w sejmowej komisji. Ustawa ma ułatwić przedsiębiorcom życie. M.in. wprowadzi zasadę "jednego okienka" - zakładając firmę, przedsiębiorca ma wszystko załatwiać w gminie, a ta już ma powiadamiać urząd skarbowy, ZUS i inne urzędy. Ustawa zmniejsza też liczbę koncesji i ogranicza możliwości kontrolowania przedsiębiorców. W danej chwili firmę może kontrolować - z pewnymi wyjątkami - tylko jedna instytucja.
I właśnie głównie o tym dyskutowali w środę posłowie. Okazało się bowiem, że ustawa uszczupla kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy, które gwarantują ratyfikowane przez Polskę konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy. Rząd musiał więc zmienić stanowisko - PIP będzie mógło kontrolować firmy niezależnie od innych instytucji.
Posłowie apelowali też o poprawienie ustawy. Artur Zawisza (PiS) domagał się, aby przy okazji znowelizować ordynację podatkową. Ustawa o swobodzie gospodarczej daje bowiem dość miękkie gwarancje podatnikom: wprawdzie przedsiębiorca nie będzie mógł być ukarany, jeżeli zastosował się do wydanej przez urząd skarbowy interpretacji, ale sama interpretacja nie wiąże urzędników skarbowych, a podatek trzeba zapłacić. Zawisza postulował wprowadzenie tzw. wiążących interpretacji podatkowych, które istnieją w większości krajów OECD. Podatnicy mogliby je zaskarżać do sądu.
Na razie nie wiadomo, kiedy nowa ustawa wejdzie w życie. O tym zdecydują przepisy wprowadzające, czyli osobna ustawa. A ta jest jeszcze w sejmowej komisji. Jeśli posłowie nie uchwalą jej w tej kadencji, to sama ustawa o swobodzie działalności gospodarczej będzie tylko świstkiem papieru.
• Wiceminister gospodarki Małgorzata Okońska-Zaremba powiedziała posłom, że w jej resorcie powstał specjalny zespół, który zajmuje się ograniczeniem uprawnień urzędników.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.