informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: admin
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Duże pieniądze płyną do funduszy inwestycyjnych
   Z najnowszego raportu przygotowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) i spółkę Analizy Online wynika, że w grudniu ubiegłego roku aktywa netto towarzystw inwestycyjnych wzrosły aż o 7,9 proc., co jest wynikiem nie notowanym od grudnia 2002 r. Do tej pory Polacy ulokowali w funduszach inwestycyjnych aż 61,2 mld zł.
   Po raz pierwszy w historii najwięcej środków ulokowaliśmy w funduszach stabilnego wzrostu i funduszach zrównoważonych, a nie jak było to dotychczas w funduszach papierów dłużnych – mówi Piotr Szulec z firmy Xelion Doradcy Finansowi. – Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy krajowi zmienili swoje podejście do oszczędności i podnieśli akceptowany przez siebie poziom ryzyka – dodaje.
   Nie bez znaczenia była tutaj zapewne trzyletnia hossa, która pobudziła wyobraźnię wielu Polaków w zakresie możliwych do osiągnięcia zysków. Fundusze akcyjne mogły przynieść w tym czasie zyski na poziomie 130–190 procent, a pieniężne lub obligacyjne zaledwie 14–16 procent.
   Czy jednak odpływ środków z funduszy pieniężnych i obligacyjnych do funduszy stabilnego wzrostu ma sens w perspektywie roku 2006?
   Jednocześnie fachowcy ostrzegają – fundusz to nie bank, tutaj pieniędzy nie wkłada się na miesiąc lub dwa licząc na pewne zyski. Ba, w krótkim okresie może się nawet okazać, że nasze pieniądze wpłacone do funduszu stopnieją. Weźmy taki przykład. Jest rok 2000. Zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi jest na znikomym poziomie. Kierując się trendami zachodnimi, dwóch kolegów postanawia jednak zainwestować w fundusze. Decydują się na fundusze, które dają nadzieję na najwyższe zyski, czyli akcyjne – w końcu są młodzi i mogą inwestować agresywnie. Jeden wybiera UniKoronę Akcji, drugi – PZU FIO Akcji Krakowiak. Po roku podsumowują swoje inwestycje: UniKorona Akcji przyniosła zysk 30,45 proc., a PZU Akcji Krakowiak... stratę – 1,91 proc. Jak to możliwe, skoro obaj wybrali ten sam rodzaj funduszu?
   Nie zastanawiając się długo, nieszczęśliwy posiadacz jednostek PZU Akcji postanawia zmienić fundusz na ten, który jego koledze przyniósł tak duży zysk. Rok 2001 przynosi jednak jeszcze większe rozczarowanie. Następuje spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie, gorsze wyniki finansowe przedsiębiorstw przekładają się na spadek cen akcji.
   Na to nakłada się jeszcze bessa, która miała miejsce na większości giełd zagranicznych. Fundusze przynoszą więc straty. Średnia strata funduszy akcyjnych inwestujących w Polsce wyniosła 17,6 proc. UniKorona Akcji przyniosła stratę 12,49 proc., a PZU Akcji Krakowiak „tylko” 7,44 proc. Zatem „gorszy” fundusz w 2000 r. okazał się „lepszy” już rok później, ale co to za pociecha... Przykłady takie można mnożyć. Pokazują, że zyski funduszy w dużym stopniu zależą od koniunktury gospodarczej i giełdowej.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 19-01-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.