informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Fundusze inwestycyjne mają poważną konkurencję
   W grudniu Polacy wydali na dwuletnie obligacje skarbowe aż 630 mln zł. W styczniu resort finansów już zmniejszył ich atrakcyjność.

   - W ostatnim miesiącu 2005 roku oszczędzający wydali na obligacje skarbowe w placówkach państwowego PKO BP i jego biura maklerskiego aż 680 mln zł - wynika ze statystyk Ministerstwa Finansów. To niezły wynik - aż o połowę lepszy niż w listopadzie. Tradycyjnie największym wzięciem cieszyły się papiery dwuletnie. Kupującym zagwarantowały zysk w wysokości 4,25 proc. rocznie (należy pamiętać o fiskusie, któremu należy się 19 proc. wszystkich zysków).
   Klienci chwalą sobie wyższe niż w banku oprocentowanie oraz możliwość łatwego zakończenia inwestycji przed czasem (kosztuje to 1 zł od papieru i nie trzeba zakładać rachunku brokerskiego).
   Niewielką natomiast popularnością cieszą się pozostałe oferowane przez resort papiery: •  trzyletnie, których oprocentowanie zmienia się co pół roku i zależy od półrocznego WIBOR-u (półrocznych pożyczek na rynku międzybankowym); •  czteroletnie, których wypłacane co roku odsetki zależą od inflacji; •  pięciolatki o stałym oprocentowaniu przez cały okres trwania inwestycji; •  dziesięcioletnie, emitowane głównie z myślą o przyszłych emerytach.
   Z Nowym Rokiem ruszyła sprzedaż styczniowej oferty. Resort nie jest już jednak tak hojny jak miesiąc wcześniej. Istotnie zmniejszył oprocentowanie papierów dwuletnich (do 4,1 proc.). Obecnie bardziej opłaca się kupić dwulatki na rynku giełdowym czy międzybankowym (te zapewniały w czwartek 4,4 proc. rocznego zysku). Resort podwyższył też cenę sprzedaży pięciolatek. Nie zmienił natomiast oprocentowania pozostałych oferowanych papierów.
   Jeszcze rok, dwa lata temu analitycy nie mieli problemu z wyborem "najlepiej rokujących" obligacji. - Dzisiaj, w przeciwieństwie do rynku akcji, na dwoje babka wróżyła - mówią na ogół fachowcy. - Moda na długoterminowe obligacje o stałym oprocentowaniu już raczej minęła - dodają.
   Polskie obligacje są wciąż lepiej oprocentowane niż lokaty bankowe czy obligacje krajów zachodnich (zwłaszcza w ujęciu realnym uwzględniającym inflację). To może oznaczać, że ich oprocentowanie będzie spadać, ale już nie tak szybko jak dotychczas.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 12-01-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.