informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nowa forma pomocy dla bezrobotnych
Jeśli znalazłeś pracę w innym mieście, a nie stać Cię na wynajęcie mieszkania, nie martw się. Pomoże ci urząd pracy. Musisz jednak spełnić kilka warunków i trochę zainwestować

Możliwości częściowego zwrotu kosztów zakwaterowania - nawet przez rok - bezrobotnym, którzy znaleźli pracę w innym mieście, daje znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia obowiązująca od 1 listopada tego roku.

Osoby, które zechcą skorzystać z takiej formy pomocy, muszą złożyć odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy.

Muszą też spełnić kilka warunków: wymagana jest gwarancja stałego zatrudnienia, o dofinansowanie może ubiegać się osoba, której dojazd do pracy zajmowałby dłużej niż trzy godziny, a jej zarobki nie są wyższe niż dwukrotność najniższego wynagrodzenia w kraju.

Zdzisław Kowalski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, przyznaje, że kilka osób już pytało o możliwość zwrotu kosztów wynajmu mieszkania, on sam jednak do nowej formy pomocy bezrobotnym podchodzi sceptycznie.

- Urzędy pracy powinny działać głównie na swoim rynku lokalnym i pomagać pracodawcom w regionie, a nie służyć innym. Pieniądze, którymi dysponujemy, powinny aktywizować lokalny rynek pracy i pomagać w jego rozwoju, więc najchętniej będziemy wspierać swoich przedsiębiorców - twierdzi.

Zapewnia jednak, że nie zamierzają utrudniać bezrobotnym szukania pracy w innym mieście i zgodnie z ustawą będą im pomagać. - To musi być jednak stała praca stwarzająca życiową szansę takiej osobie. Przykładem może być zatrudnienie na lotnisku np. w Krakowie, bo podobnej oferty w Kielcach na pewno nikt nie znajdzie - mówi Kowalski.

Co zrobić, by "pośredniak" zwrócił za wynajem (najważniejsze warunki)
Złożyć odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy, dołączając do niego gwarancję stałego zatrudnienia wystawioną przez pracodawcę.

Na podstawie tych dokumentów urząd pracy wspólnie z wnioskodawcą i jego pracodawcą ustala wysokość dofinansowania. Ustawa pozwala tu na dowolność; możliwy jest nawet całkowity zwrot kosztów. Po załatwieniu tych formalności taka osoba zostanie skreślona z rejestru bezrobotnych.

Ryszard Zbróg, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach
Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe, ale wymaga ścisłej i sprawnej współpracy między urzędami pracy w całym kraju. To odpowiedni urząd pracy powinien zaplanować całą działalność, bo to on zna swój budżet. Powinien też zrobić dokładny przegląd bezrobotnych, którzy na miejscu nie mogą znaleźć pracy, i dopiero wtedy zaproponować im konkretną ofertę w innym mieście. Moim zdaniem jedynym utrudnieniem dla bezrobotnych będzie w tym przypadku to, że dofinansowanie będzie miało formę zwrotu kosztów. Bezrobotny będzie musiał najpierw sam ponieść koszty, a dopiero później ubiegać się o ich zwrot. Ale ustawodawca musiał w ten sposób postąpić, żeby zabezpieczyć się na wypadek nadużyć.

Komentują bezrobotni

Adam, 24 lata, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej
- Ja z takiego rozwiązania na pewno nie skorzystam. Ani w Kielcach, ani w całej Polsce nie ma perspektyw, i nie gra roli, czy jest się młodym, czy starszym. Taka pomoc w finansowaniu mieszkania w innym mieście nie skusiłaby mnie do pracy za najprawdopodobniej niewielkie pieniądze. Większe miasto to też droższe życie. Byłem w Anglii cztery miesiące, wróciłem, bo w firmie, w której pracowałem, jest chwilowy zastój i nie potrzeba aż tylu pracowników. To, co zarobiłem, starczy mi na niezłe życie, aż do wiosny. Potem wracam do Anglii.

Piotr, 25 lat, absolwent Akademii Świętokrzyskiej
- To jest bardzo dobra perspektywa. Po porażkach w Kielcach szukam właśnie pracy w innych miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu. Taka pomoc na pewno przydałaby mi się bardzo i ułatwiła start w nowym miejscu, mógłbym pożyczyć pieniądze na początek, a potem miałbym je z czego oddać. Oby więcej takich pomysłów, ja na pewno będę się ubiegał o taką pomoc.


Źródło: Autor - - [email protected]
Dodał: bg

Data dodania: 23-11-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.