informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Koniec mitu wcześniejszych emerytur
Jeśli kraje europejskie nie podejmą żadnych reform, to w 2050 r. na każdą osobę pobierającą świadczenie emerytalne przypadać będzie tylko jedna osoba pracująca – wynika z najnowszego raportu OECD.

W tym tygodniu w Brukseli ministrowie pracy 30 krajów zrzeszonych w OECD i ambasadorowie akredytowani przy tej organizacji (tzw. forum wysokiego szczebla) obradowali nad najnowszym raportem tej organizacji dotyczącym starzenia się społeczeństw i raportem Komisji Europejskiej „Zielona Księga. Wobec zmian demograficznych: nowa solidarność między pokoleniami”.

Z raportów wynika, że w Europie zachodzą bezprecedensowe pod względem rozmiaru i znaczenia zmiany demograficzne. Autorzy Zielonej Księgi zauważają, że w 2003 r. przyrost naturalny na Starym Kontynencie był prawie niezauważalny i wyniósł zaledwie 0,04 proc. Przed krajami UE, w tym Polską, stoi ogromne wyzwanie poradzenia sobie ze starzejącym się społeczeństwem. Obecnie na przykład co szósty mieszkaniec UE skończył 65 lat. Już za 20 lat w tym wieku będzie niemal co czwarty, a za 45 co trzeci mieszkaniec.

Zmiany demograficzne dotykają szczególnie nowe kraje członkowskie, w tym Polskę. – W ośmiu – poza Cyprem i Maltą – z dziesięciu nowych państw UE spada liczba ludności. – zauważają autorzy Zielonej Księgi. Z kolei eksperci OECD przewidują, że jeśli kraje europejskie nie zaczną reformować swojej polityki do 2050 r., liczba osób starszych nieaktywnych zawodowo zrówna się z liczbą osób pracujących. To może według nich spowodować konieczność podniesienia podatków (lub składek) i zwalniać wzrost gospodarczy.

Jednym ze sposobów uniknięcia tych zagrożeń ma być większa aktywaność zawodowa starszych osób (50-64 lata). Eksperci OECD zwracają uwagę, że dzisiaj 4 na 10 osób w tym wieku nie pracuje. To m.in. efekt łatwości uzyskiwania przez te osoby prawa do różnego rodzaju wcześniejszych emerytur. – Dawniej przyznawanie wcześniejszych emerytur miało służyć temu, że na rynku pracy zostawały miejsca „dla młodych”.

Jednak sytuacja krajów, gdzie występuje szeroka możliwość przechodzenia na te świadczenia, a równocześnie bardzo wysokie bezrobocie, każe stwierdzić, że jest to mit – zauważają autorzy raportu.

Źródło: Gazeta Prawna - Podatki, Gospodarka, Praca
Dodał: bg

Data dodania: 21-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.