informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Patenty na programy - pomysł na wielki biznes
Czy przyjęty w ubiegłym tygodniu projekt unijnej dyrektywy o patentowaniu pomysłów wykorzystywanych w programach komputerowych zniszczy małe firmy informatyczne?
Projekt dyrektywy Unii Europejskiej dotyczący "zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera" miał chronić interesy firm, które inwestują w rozwój nowych technologii. Pozwala on na patentowanie algorytmów komputerowych, czyli sposobów wykonywania określonej czynności przez program komputerowy. Jeden program składa się z setek, a nawet tysięcy takich algorytmów. Może nim być powszechnie znany format zapisu zdjęć JPG, internetowy koszyk na zakupy czy zwykły internetowy odnośnik. - Na identyczny pomysł może wpaść wiele osób - tłumaczy Łukasz Jachowicz, lider Ruchu Wolnego Oprogramowania. Dotychczas programy komputerowe i algorytmy chronione były prawem autorskim, które zabrania kopiowania ich fragmentów.
Czemu projekt nowej dyrektywy jest kontrowersyjny? Jeśli wejdzie ona w życie, producenci oprogramowania będą musieli wykupywać licencje na określone algorytmy od firm-właścicieli praw patentowych. Problem w tym, że procedura patentowa jest droga i długotrwała. W Unii Europejskiej jej koszt sięga kilkunastu tysięcy euro, nie licząc 38 tys. euro kaucji. Na takie wydatki nie stać większości małych firm informatycznych. - Dyrektywa ułatwia monopolizację rynku i jest wspaniałym narzędziem dla wielkich koncernów, które mogą w ten sposób bronić swojej pozycji. To właśnie one były jedynym środowiskiem lobbującym za projektem - mówi Józef Halbersztadt, członek zarządu organizacji Internet Society Polska (ISOC) i pracownik polskiego Urzędu Patentowego.
Zdaniem osób związanych z polskim rynkiem informatycznym dyrektywa w obecnym kształcie jest niezgodna z polskim i unijnym prawem oraz podpisaną w 1973 r. konwencją monachijską regulującą zasady przyznawania patentów.
Tymczasem patenty na oprogramowanie i algorytmy są od dłuższego czasu przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). - EPO udzielił już ok. 30 tys. patentów na pomysły programowe. Nie mają one na razie mocy prawnej, ale dyrektywa w tej formie je sankcjonuje. Nagle może się okazać, że na rynku pojawi się kilkadziesiąt tysięcy patentów, z których większość jest banalna. Firmy mające dużą liczbę patentów będą mogły wykończyć konkurencję - mówi Łukasz Jachowicz. - Problem nie leży w samym patentowaniu kodu, ale w patentowaniu rzeczy banalnych i powierzchownych. Sens ma tylko przyznawanie patentów na pomysły, na których stworzenie poniesiono znaczne nakłady - uważa Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 24-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.