informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

IDC: W 2008 r. w Polsce braknie informatyków
W 2008 roku wystąpi w Polsce ponad 16-proc. niedobór informatyków posiadających kwalifikacje w obszarze technologii sieciowych - wynika z raportu firmy analitycznej IDC, przygotowanego na zlecenie Cisco Systems.
Według raportu, zapotrzebowanie na specjalistów od rozwiązań sieciowych (np. telefonia internetowa, bezpieczeństwo i bezprzewodowe sieci informatyczne) wyniesie w 2008 roku w Polsce 28 tys. osób. Na rynku pracy będzie w tym czasie 23 tys. specjalistów sieciowych.
Obecnie w Polsce już brakuje ok. 7 tys. specjalistów w dziedzinie rozwiązań sieciowych, a sytuacja w innych państwach Europy wcale nie jest lepsza. Np. w Niemczech niedobór wynosi 21 tys. osób, w Brytanii prawie 19,5 tys., a we Francji prawie 14,8 tys. pracowników.
W 2008 roku skala niedoboru na rynku pracy specjalistów od rozwiązań sieciowych pogłębi się. IDC szacuje, że w całej Europie może brakować nawet pół miliona tych pracowników. Oznacza to, że średni niedobór wyniesie prawie 15,8 proc.
- Jeśli uwzględni się prognozowany przez IDC rozwój zaawansowanych technologii sieciowych w tempie 18 proc. rocznie oraz plany Unii Europejskiej zakładające zwiększenie konkurencji poprzez wdrożenie technologii teleinformatycznych, to niedobór może okazać się większy - czytamy w raporcie.
Zdaniem jego autorów, taka sytuacja może spowodować poważne problemy w przedsiębiorstwach, opóźnić wdrażanie zaawansowanych technologii, osłabić konkurencję, a nawet zahamować wzrost gospodarczy. 60 proc. ankietowanych przedsiębiorstw i instytucji używa zawansowanych rozwiązań sieciowych do wspomagania procesów gospodarczych, komunikacji z klientami, partnerami i dostawcami, a według 80 proc. znaczenie technologii sieciowych będzie rosło.
Sytuacja już staje się trudna. Ponad 30 proc. firm, uczestniczących w badaniu, przyjęło w ostatnim roku nowych pracowników w zakresie rozwiązań sieciowych, jednak połowa z nich stwierdziła, że ma problemy ze znalezieniem osób z odpowiednimi kwalifikacjami.
- Niedobór wykwalifikowanych pracowników w poszczególnych krajach i regionach jest zróżnicowany. Przed każdym z tych krajów i regionów stoją nieco inne wyzwania. Jednym z nich jest ponowne przyciąganie studentów i bezrobotnych do zawodów informatycznych. Opracowany pod koniec lat 90. model współpracy między pracodawcami, branżą teleinformatyczną i instytucjami rządowymi może w nadchodzących latach znów pomóc w pozyskiwaniu i szkoleniu nowych kadr - uważa analityk IDC Marianne Kolding.
Raport powstał w oparciu o badania zapotrzebowania na osoby z kwalifikacjami w zakresie technologii sieciowych, przeprowadzone w 31 państwach Europy Zachodniej i Wschodniej. W ramach badania przeprowadzono ponad 950 wywiadów z respondentami szczebla dyrektora ds. informatyzacji w administracji publicznej, telekomunikacji, służbie zdrowia, oświacie oraz w sektorze przedsiębiorstw.
IDC jest jedną z największych na świecie firm, zajmujących się badaniem rynku technologii informatycznych. Pracuje dla niej ponad 700 analityków w 43 państwach świata. Cisco System to dostawca sprzętu i oprogramowania dla budowy sieci teleinformatycznych i telekomunikacyjnych.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: bg

Data dodania: 13-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.