informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nauczyciele na eksport do Uzbekistanu
Jest praca dla polonistów! Przynajmniej 150 nauczycieli ma szansę wyjechać na Wschód, głównie do krajów dawnego ZSRR, by uczyć polskiego. To szansa dla absolwentów polonistyki i pedagogiki, którym coraz częściej po studiach grozi bezrobocie
Praca czeka w szkołach na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, na Łotwie, w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Mołdawii, Rumunii i Armenii. Poza lekcjami języka polskiego dla młodzieży i dorosłych, nauczyciele będą współpracować z polonijnymi mediami - pomagać w przygotowywaniu audycji radiowych albo redagowaniu artykułów do polskojęzycznych gazet. Poza tym trzeba będzie organizować kółka zainteresowań dla dzieci, zajęcia z literatury, zespoły folklorystyczne. - Chodzi także o organizowanie życia Polonii, stwarzania im okazji do kontaktu z polską kulturą i tradycją - mówi Krystyna Staroń, kierownik zespołu ds. Polonii w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, który rekrutuje nauczycieli.
Choć zainteresowanie ofertą jest spore, to gotowość do wyjazdu zgłosiło na razie tylko około 30 osób. Miejsc jest pięć razy więcej!
- Taki wyjazd to wyrwanie z codziennego życia, rozstanie z rodziną i najbliższymi na rok, a czasem i dłużej. To chyba jest najtrudniejsze - mówi Magdalena Skibicka. Ona jednak na taką rozłąkę już się zdecydowała. Ale wyjedzie dopiero za dwa lata. Potrzebuje jeszcze kilku miesięcy na skończenie dodatkowych studiów. - Marzę o Rosji albo Kazachstanie, mam nadzieję, że to będzie możliwe - mówi.
CODN nie podaje, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć nauczyciele wysyłani do Armenii czy na Białoruś. Wiadomo jednak, że jest znacznie wyższe niż to, które dostają nauczyciele w kraju. - Oferujemy miesięczny ryczałt na zakwaterowanie i utrzymanie, opłacamy też wszystkie składki i ubezpieczenia pracownicze - mówi Krystyna Staroń. - Ale tej pracy nie podejmuje się wyłącznie dla pieniędzy, to po prostu wielka przygoda - dodaje.
Kontrakty w pierwszej kolejności dostaną nauczyciele, którzy skończyli filologię polską albo nauczanie początkowe, znają dobrze rosyjski albo inny język obcy, mają zaliczony kurs pedagogiczny i już kilka lat pracują w zawodzie. - Ale zakwalifikujemy też absolwentów, którzy mają zapał do pracy i świetne wyniki na dyplomie - słyszymy w CODN. To szansa dla młodych kończących pedagogikę albo polonistykę, by uciec przed bezrobociem. W polskich szkołach z powodu demograficznego niżu ofert pracy jest dla nich coraz mniej.
Od 1991 roku Polska wysłała na Wschód ponad 600 nauczycieli. Opiekowali się prawie 40 tys. uczniów w wieku od 5 do ponad 80 lat!
Kontrakty podpisywali na rok. Większość jednak skorzystała z możliwości przedłużenia wyjazdu - i to nawet do czterech lat.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: bg

Data dodania: 13-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.