informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: Kasia01
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kredyty hipoteczne - iluzoryczne korzyści klientów banków?
   Banki obniżyły swoje marże na rynku kredytów hipotecznych do najniższego poziomu w historii. Wojna o klienta nasila się i banki chcą sprzedać jak najwięcej kredytów, ale za kilka lat obecna polityka kredytowa może zwiększyć koszty działalności bankowej. Zbyt niskie marże odsetkowe nie pokrywają kosztów pozyskania kapitału i ryzyka bankowego - zauważa „Gazeta Prawna”. Przedstawiciele części banków potwierdzają taką opinię, ale najbardziej na razie zadowoleni są kredytobiorcy, którzy płacą za kredyty coraz mniej.
   Można wręcz mówić wprost o potencjalnym kryzysie całego sektora bankowego w perspektywie kilku lat, jeśli udzielanie kredytów hipotecznych będzie odbywało się na obecnych warunkach. Banki działające w Polsce nie mają jeszcze bowiem doświadczenia z długoterminowymi portfelami kredytowymi. Na razi liczą się wyniki sprzedaży, a to skłania do uatrakcyjniania oferty. Z punktu widzenia klientów to oczywiście dobra wiadomość, gdyż koszty kredytowania stają rzeczywiście coraz mniej uciążliwe dla domowego budżetu. Nawet kredyty w zł stają się atrakcyjne. Z drugiej jednak strony w perspektywie kilku lat ewentualne błędy banków w sposobie zarządzania swoimi aktywami mogą być po prostu przerzucane na klientów i wtedy może mieć miejsce skokowy wzrost kosztów kredytowania.
   Zdaniem niektórych banków taki scenariusz niekoniecznie musi się jednak sprawdzić, a to ze względu na coraz lepsze metody rozpoznawania zdolności kredytowej i wymaganie dużego udziału własnego. Banki mające dostęp do taniej bazy depozytów detalicznych mogą sobie w chwili obecnej pozwolić na obniżenie marży kredytowej. Depozytów jednak nie przybywa, a kredytów hipotecznych ma być do 2007 roku więcej o blisko 30 mld zł.
   Część banków traktuje również kredyty hipoteczne jako sposób przyciągnięcia klienta do swojej oferty i uzupełnia ją o kolejne produkty, np. ubezpieczenie pomostowe do czasów ustanowienia hipoteki, co pozwala tą drogą zwiększać przychody ze sprzedaży. Zwykle z kredytem związane są dodatkowe „bonusy” np. limity w ramach kart kredytowych lub możliwość korzystania z ROR, które dostarczają bankom dodatkowych dochodów. Sytuacji na rynku kredytów hipotecznych bacznie przygląda się również nadzór bankowy, który planuje nowe regulacje ostrożnościowe w tym zakresie.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 06-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.