informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak ożywić budownictwo mieszkaniowe?
   Nowy rząd i parlament powinny się zająć w pierwszej kolejności sprawą podatku VAT oraz planów zagospodarowania przestrzennego - uważają specjaliści związani z tą branżą. Na polityków PiS i Platformy Obywatelskiej raczej mogą liczyć
   W tej kwestii nie ma między nami napięć - zapewnia Łukasz Abgarowicz z PO.
   - Z niecierpliwością czekam na spotkanie zespołu roboczego. Sądzę, że w najbliższych dniach takie spotkanie się odbędzie - dodaje Jerzy Polaczek z PiS, który do tej pory był szefem sejmowej podkomisji ds. budownictwa, a obecnie jest wymieniany wśród kandydatów swojej partii na ministra infrastruktury.
   Obie te partie obiecują, że budownictwo mieszkaniowe ma być ich priorytetem. A dodajmy, że po czterech latach rządów SLD-UP branża przeżywa stagnację. Powstaje tylko ok. 100 tys. nowych mieszkań, a ostatnio niepokojący jest spadek aktywności inwestorów indywidualnych.
   Specjaliści tłumaczą to głównie brakiem planów zagospodarowania przestrzennego, które mówią, co i gdzie można budować. Bez tego typu planu załatwienie pozwolenia trwa dłużej, bo dodatkowo trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. - Profesjonalni inwestorzy jakoś sobie z tym radzą. Ale dla osoby budującej dom jednorodzinny, to droga przez mękę - mówi Jarosław Szanajca, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i szef firmy Dom Development.
   Zdaniem Szanajcy Sejm w pierwszej kolejności powinien się zająć m.in. ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, by plany powstawały szybciej. W przeciwnym razie podaż nowych mieszkań będzie rosła wolniej od popytu na nie, a w konsekwencji drastycznie wzrosną ceny.
   Ten problem podnoszą wszyscy specjaliści, których zapytaliśmy, czym w pierwszej kolejności powinny się zająć nowy rząd i parlament. Poprzedniemu Sejmowi nie udało się uchwalić postulowanej przez przedsiębiorców ustawy w tej sprawie, bo przeciwko niej wystąpiło lobby samorządowe. Dlaczego? Ustawa miałaby zmusić wszystkie gminy do szybkiego uchwalenia planów. Zdaniem samorządowców gminy nie udźwignęłyby kosztów odszkodowań dla właścicieli terenów, które byłyby w planach przewidziane np. pod drogi.
   Kompromis jest możliwy, bo także samorządom zależy na uproszczeniu procedur związanych z uchwalaniem planów zagospodarowania, zwłaszcza dla małych obszarów lub terenów już zabudowanych. - Najpewniej w pierwszym półroczu przyszłego roku powstanie nowy projekt ustawy - deklaruje Polaczek. Na wsparcie PO może liczyć, bo także Abgarowicz wymienił tę ustawę wśród spraw wymagających pilnego załatwienia.
   Przewodniczący prezydium Konferencji Inwestorów i prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski zauważa, że same plany nie wystarczą. Rozwój budownictwa zależy też od inwestycji w infrastrukturę, także komunikacyjną. - No i niezbędna jest naprawa prawa inwestycyjnego. Musi ono w większym stopniu uwzględniać interesy inwestorów - dodaje szef Kongresu Budownictwa Roman Nowicki. Ma na myśli m.in. prawo budowlane i dotyczące ochrony środowiska.
   Z wyjaśnień polityków PiS i PO wynika, że zajmą się także i tymi przepisami.
   Inną palącą - zdaniem specjalistów - sprawą jest VAT w budownictwie. - Trzeba ją szybko wyjaśnić, by ludzie podejmujący określone decyzje inwestycyjne wiedzieli, co ich w przyszłości czeka - wyjaśnia Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas Konsulting. Przypomnijmy, że tylko do końca 2007 r. ma u nas obowiązywać 7-proc. VAT na mieszkania i usługi budowlane związane z mieszkaniami. Szanajca nie wyobraża sobie, by później stawka miała wzrosnąć do 22 proc.: - To byłaby katastrofa! - twierdzi ten przedsiębiorca.
   Ale na taką podwyżkę raczej się nie zanosi. Polaczek i Abgarowicz zapewniają, że ich partiom zależy na utrzymaniu 7-proc. VAT w budownictwie mieszkaniowym. Najpewniej także nowy rząd będzie więc zabiegał w Brukseli o takie zmodyfikowanie dyrektywy podatkowej, by poszczególne kraje mogły prowadzić własną politykę w tym zakresie. Dodajmy, że zależy na tym nie tylko Polsce, ale także krajom starej Unii, np. Wielkiej Brytanii.
   Prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa Stefan Nawrocki ma nadzieję, że PO i PiS nie uchylą ustawy o zwrocie części VAT za materiały budowlane dla inwestorów samodzielnie budujących i remontujących swoje domy i mieszkania. - Nie mamy takich planów - mówią zgodnie Polaczek i Abgarowicz. Ten drugi przyznaje, że PO zaproponuje wprowadzenie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego, dzięki której preferencyjną stawką byłyby objęte także materiały budowlane. - Ale to dopiero od 2008 r., gdy ustawa o zwrocie VAT straci ważność - zastrzega Abgarowicz.
   Oczywiście lista "życzeń" specjalistów jest znacznie dłuższa. Np. Kowalskiemu marzy się, by nowy rząd energiczniej zabrał się do zwalczania szarej strefy w budownictwie. Z kolei Nowicki i Nawrocki liczą, że PiS i PO przywrócą ministerstwo lub urząd centralny, które zajmowałoby się wyłącznie sprawami mieszkalnictwa i budownictwa. Dziś to domena ministra infrastruktury, który na głowie ma także transport kolejowy, drogowy, morski, śródlądowy i lotniczy, ruch drogowy oraz telekomunikację i pocztę.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.