informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 59 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Trudna walka o czyste konto w banku
   Pewien przedsiębiorca walczył aż osiem lat, aby informacja o tym, że miał kiedyś problem ze spłatą kredytu zniknęła z Biura Informacji Kredytowej. Po długiej walce w polskich sądach wygrał.
   BIK zostało stworzone przez polskie banki, by ułatwić proces sprawdzania wiarygodności kredytowej. Zbierane w nim dane mówią o tym kto, kiedy i dlaczego zaciągnął kredyt i dlaczego go zaciągnął, a także czy nie wystąpiły problemy przy jego spłacie.
   Przedsiębiorca Andrzej U. miał w pewnym momencie problem ze spłatą kredytu zaciągniętego w Banku BPH, jednak spłata kredytu została zakończona w 1997 roku. Mimo to, do tej pory jego dane były w bazie BIK-u, z adnotacją trudny kredyt. Przez to nie mógł wziąć nowego kredytu.
   Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zalecił, by usunąć dane pokrzywdzonego klienta z bazy BIK. Bank BPH odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i przegrał. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji.
   „Bank ma obowiązek udzielania informacji o kredytobiorcy innym bankom. Aby obieg informacji był łatwiejszy utworzono BIK. BIK ma zatem takie prawa i obowiązki jak bank” argumentował adwokat reprezentujący interesy Banku BPH, czym jednak nie przekonał NSA.
   Zgodnie z nowym przepisem prawa bankowego, BIK może przechowywać dane kredytobiorcy i udostępniać je bankom przez pięć lat od zamknięcia rachunku, jeśli wystąpiły trudności ze spłatą zobowiązania. Jeśli nie, dane mają zniknąć zaraz po uregulowaniu należności. Banki mają trzy lata na dostosowanie się do tego przepisu.
   „Zdaniem banków, oznacza to wolnoamerykankę, a według nas powinny stosować się do tych przepisów. To też będzie musiał rozstrzygnąć sąd” mówi Piotr Wojciechowski, przedstawiciel GIODO.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 02-10-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.