informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 49 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak pracować i założyć firmę w Holandii

   W Holandii Polakom najłatwiej znaleźć pracę na plantacjach
   Po 1 maja ub.r. Holandia otworzyła rynek pracy tylko dla pracowników z Cypru i Malty. Pozostali mieszkańcy krajów "nowej" Unii, aby pracować legalnie, muszą mieć pozwolenie na pracę. Można je otrzymać tylko wtedy, gdy na stanowisko, o które się staramy, nie ma innego kandydata z Holandii lub z innych "starych" państw członkowskich.
   W niektórych zawodach stosowane są uproszczone procedury. Chodzi o: kierowców międzynarodowych, marynarzy, sterników, asystentów operacyjnych, laborantów radioterapeutycznych lub diagnostycznych, rozbieraczy mięsa i rzeźników.
   Pozwolenie na pobyt
   Pozwolenie na pobyt (verblijfsvergunning) nie jest wymagane, ale zaleca się wystąpić o nie do Afdeling Burgerzaken (Wydział spraw osobowych) w urzędzie gminny. Jeżeli praca trwa powyżej trzech miesięcy, ale krócej niż rok, pozwolenie wydane zostanie na okres trwania umowy. W przypadku umowy o pracę trwającej powyżej roku karta pobytowa może zostać wydana na pięć lat.
   Mimo braku wymogu posiadania pozwolenia na pobyt banki, pracodawcy i firmy telefoniczne często jednak żądają tego dokumentu. Poza tym upoważnia on także do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, prawa do głosowania i opieki socjalnej. Załatwienie zezwolenia trwa do czterech tygodni. Kosztuje 28 euro.
   Formalności
   Trzeba zacząć od:
   SoFi, który jest odpowiednikiem polskiego NIP-u. Dostaje się go od ręki. Do otrzymania numeru wystarczy paszport lub dowód osobisty. W formularzu, w rubryce z adresem, należy wpisać adres holenderski, a nie polski;
   pozwolenie na pracę - verblijfsaantekening - jest konieczne, jeśli chcemy pracować poza sektorami, w których są prostsze procedury. O pozwolenie w imieniu pracownika występuje pracodawca. Czeka się na nie ok. dwóch tygodni.
   konto bankowe. Aby je założyć, należy przedstawić numer SoFi. Tani i wygodny jest Postbank (wniosek o konto wypełniamy sami) i ABN Amro (nieco droższy, ale wszystko za nas zrobią). Zamiast własnego konta możemy mieć konto w pracy i dostęp do niego za pośrednictwem kart firmowych od pracodawców. Są to karty bezimienne i oznaczają, że nie mamy kontroli nad własnym kontem. Dlatego lepiej założyć je w banku;
   ubezpieczenie. Ubezpieczenie uprawnia do darmowej opieki medycznej i w większości przypadków zwalnia z konieczności płacenia za leki. Jest ono obowiązkowe i dlatego większość osób decyduje się na wykupienie wersji tańszej i okrojonej. Co prawda, jest ono zgodne z prawem, ale praktycznie nic nie daje. Rozsądnym wyborem jest Aanvullende verzekering za 24,70 euro miesięcznie.
   Czas pracy
   Zgodnie z prawem nie można pracować dłużej niż dziewięć godzin dziennie i 45 godzin tygodniowo, 520 godzin rocznie. W tygodniu przeciętnie pracuje się 36-40 godzin rozłożonych zazwyczaj na pięć dni. W wielu dużych firmach coraz powszechniej wprowadza się cztery dziewięciogodzinne dni pracy.
   Płaca
   Płaca minimalna jest waloryzowana dwa razy do roku - w styczniu i w lipcu. Jest ona uzależniona od wieku pracownika. Waha się pomiędzy 375 euro miesięcznie (86 euro tygodniowo) w przypadku piętnastolatków do 1,050 euro miesięcznie (242 euro tygodniowo) dla osób od 23 roku życia.
   Urlopy
   Średnio pełnoetatowemu pracownikowi przysługuje 28 dni urlopu. W tym czasie, kiedy przebywamy na urlopie, pracodawca przelewa nam na konto tzw. pieniądze wakacyjne i urlopowe. "Wakacyjne" to pieniądze, które pracodawca potrąca z naszej pensji - 8 proc. Trzyma je na specjalnym koncie. Natomiast pieniądze "urlopowe" to tzw. extra - za każde przepracowane 160 godzin miesięcznie otrzymujemy dwa dni (16 godzin) płatnego urlopu na koszt pracodawcy.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-08-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.