informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 97 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Spekulacje przenoszą sie na rynek nieruchomości
   Bańki spekulacyjne występują od początku istnienia zorganizowanych rynków. Praktycznie co 10 lat na rynek napływa przekonanie, że właśnie wkroczył on w fazę przełomu i że wcześniejsze zasady działania biznesu nie są już ważne. Zaczyna to mieć obecnie miejsce na rynku nieruchomości.
   Inwestorzy, a raczej spekulanci pompują środki w akcje, które mogą przecież rosnąć w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości. Ciągłe wzrosty potwierdzają jednocześnie, że spółka jest dobra — dlaczego by więc nie podłączyć się pod rynek i nie kupić także tej „kury znoszącej złote jajka”?
   Tego, jak działają bańki spekulacyjne najlepiej dowodzi doświadczenie Sir Isaaca Newtona. Newton był posiadaczem akcji South Sea Trading Company, która zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. Kiedy cena osiągnęła pewny poziom, Sir Isaac sprzedał wszystkie swoje akcje i pogratulował sobie samemu wyjścia z przewartościowanej inwestycji i uniknięcia strat. Rok później, kiedy bańka urosła do znacznie większych rozmiarów, Newton ponownie zainteresował się South Sea Trading Company i tym razem zainwestował w nią znacznie więcej środków. Krótko po tym bańka pękła, a Newton stracił prawie wszystkie zainwestowane środki. Przykład ten pokazuje najlepiej skąd podczas okresów silnych wzrostów pojawia się popyt.
   Osoby, które wcześniej sprzedały akcje realizując zysk, najczęściej powracają na rynek przy wyższych poziomach i jeszcze bardziej podbijają cenę. Rynki mają bardzo krótką pamięć — wystarczy kilka lat, by inwestorzy zapomnieli o tym, jak się kończy bańka spekulacyjna. Obecnie na światowych rynkach akcji nie mamy do czynienia z poważniejszymi bańkami spekulacyjnymi, przynajmniej nie w klasycznym stylu — silny wzrost połączony z euforią. Bańka powstaje natomiast w zupełnie innym sektorze, mianowicie w nieruchomościach. Niskie stopy procentowe na całym świecie, a w szczególności w USA, doprowadziły do prawdziwego boomu na rynku real estate. Ostatni raport Census Bureau dowodził, że w 2003 r. każdy jeden amerykański dom na 100 był wart ponad milion dolarów, co oznacza wzrost o 100 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Średnia cena wzrosła jednocześnie o 16 proc. do 140 tys. USD. Dane o rynku nieruchomości w 2004 r. były również bardzo optymistyczne, można więc założyć, że liczby te rosły dynamicznie w roku ubiegłym i rosną nadal.
   Według danych amerykańskiego stowarzyszenia pośredników na rynku nieruchomości, w ostatnich czterech latach, wzrost cen nieruchomości w USA przekroczył wzrost dochodów Amerykanów o 50 proc. Kalifornijski oddział tego stowarzyszenia opublikował ostatnio raport, z którego wynikało, że średni dochód gospodarstwa domowego to jedynie połowa środków potrzebnych do tego, by zakwalifikować się do kupna zwykłego domu z uwzględnieniem finansowania poprzez kredyt. Znaki występowania bąbla spekulacyjnego na rynku nieruchomości, gdzie obroty wyrażone poprzez liczbę transakcji, jak i liczbę nowych budów są ogromne, nie są jednak zauważane przez większość Amerykanów. Według ankiety Experian Gallup'a zaledwie 23 proc. obywateli USA słyszało o bańce spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Po wyjaśnieniu czym jest zjawisko bańki spekulacyjnej, zaledwie 37 proc. ankietowanym wydaje się, że jest szansa na to, że wystąpi ona w ich regionie w najbliższych trzech latach. Ankieta odkrywa jednocześnie, że 70 proc. Amerykanów jest przekonanych, że ceny nieruchomości nadal będą rosły, a tylko 5 proc. uważa, że spadną. Wśród optymistów aż 23 proc. sądzi, że wzrost będzie silniejszy niż 10 proc. rocznie. Wydaje się, że tym razem to nieruchomości są rynkiem, który ma rosnąć w nieskończoność i nie poddaje się dotychczasowym zasadom działania ekonomii. Wszak ilość gruntów jest ograniczona, a dom musi mieć przecież każda rodzina. Co ciekawe, olbrzymi optymizm nie znajduje uzasadnienia we wskaźnikach makroekonomicznych, które mają wpływ na ceny nieruchomości. Stopy procentowe rosną, co zwiększa koszty finansowania inwestycji kredytami. Amerykańska gospodarka nadal się rozwija, kupno domu wymaga jednak przeanalizowania sytuacji nie tylko na najbliższe miesiące, ale zazwyczaj na najbliższych kilkanaście lat. A tutaj sytuacja nie jest już oczywista.
   Rynek nieruchomości jest już przegrzany w wielu miejscach na świecie. 50 metrowe mieszkanie poza centrum Londynu kosztuje około 160 tysięcy funtów, czyli blisko milion złotych. Głównym posiadaczem mieszkań stają się banki, a społeczeństwo zostaje obciążone wysokimi spłatami kredytów, które w Wielkiej Brytanii są oprocentowane na poziomie bardzo zbliżonym do Polski. Doświadczenia z bańką spekulacyjną na rynku nieruchomości ma już Japonia, gdzie obecna recesja jest według niektórych teorii zasługą przegrzanych cen domów. Gdy spada cena mieszkań, najbardziej traci na tym sektor bankowy — zmniejsza się wartość przedmiotów zabezpieczenia kredytów hipotecznych. Pęknięcie bańki spekulacyjnej w USA może więc oznaczać znaczne straty sektora finansowego. A o tym, że każda bańka musi pęknąć łatwo się przekonać — wystarczy trochę mydła i wody.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 24-07-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.