informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak obniżyć koszty połączeń telefonicznych
   Telefonia internetowa staje się modna i coraz bardziej popularna. Pozwala na darmową rozmowę z dowolnym miejscem na kuli ziemskiej – pod warunkiem że jest tam dostęp do internetu.
   Aby korzystać z telefonii internetowej, czyli usług VoIP, potrzebne są przynajmniej dwie rzeczy: łącze internetowe i w miarę nowoczesny komputer z głośniczkami i mikrofonem. Z takim zestawem, oprócz rozmowy z innymi internautami czy współpracownikami w firmie, możliwa jest też rozmowa z abonentami tradycyjnej telefonii stacjonarnej i komórkowej. O ile w pierwszym przypadku jedyną opłatą, jaką trzeba ponieść, jest miesięczny abonament za łącze internetowe na rzecz naszego providera, o tyle w drugim konieczne jest wykupienie odpowiedniej usługi u jednej z firm udostępniających tego typu połączenia.
   Zakup kamery internetowej, czyli tzw. webcama, pozwoli na prowadzenie telekonferencji. Koszt tego urządzenia wraz z niezbędnym oprogramowaniem to ok. 150 zł. Dodatkowo w zestawie często dołączone są słuchawki z wbudowanym mikrofonem, pozwalające na rozmowę bez odrywania obu rąk od klawiatury. Do znacznie wygodniejszej rozmowy niż przy użyciu mikrofonu i głośniczków można wykorzystać zwykły aparat telefoniczny, używając do tego celu specjalną przystawkę podłączaną do złącza USB. Urządzenie to pozwala również na podłączenie tradycyjnej linii abonenckiej, aby nadal mieć dostęp do „starej” sieci. Jego cena wynosi ok. 120 zł.
   W cenie ok. 400-600 zł można zakupić urządzenie likwidujące ostatnią niedogodność telefonii internetowej – konieczność włączonego komputera w czasie rozmowy. Mowa tu o tzw. telefonach IP, czyli aparatach telefonicznych mających na pokładzie całą niezbędną elektronikę potrzebną do wpięcia bezpośrednio w sieć ethernet, uzyskania własnego adresu IP i działania jako niezależne urządzenie sieciowe. Jedyne, czym w takim wypadku musimy dysponować, to łącze internetowe i wolne gniazdko typu RJ-45.
   Skorzystanie z usług VoIP jest proste. Nie trzeba podpisywać żadnych umów z operatorem, wystarczy założyć przez internet konto, a rozliczenie następuje w systemie pre-paid, czyli zanim zaczniemy rozmawiać, wykupujemy z góry określoną liczbę minut do wykorzystania.
   Każdy z popularniejszych polskich portali oferował własne komunikatory „tekstowe”, naturalnym krokiem było poszerzenie ich możliwości o komunikację głosową i udostępnienie usług VoIP. I tak portal Onet.pl postanowił skorzystać z doświadczenia producenta bardzo popularnego w Polsce i za granicą programu Skype, udostępniając usługę OnetSkype. Program ten, oprócz przesyłania komunikatów tekstowych, śledzenia na bieżąco, kto z naszych znajomych jest w sieci, czy wymianie plików (czyli wszystko to, co oferuje standardowy komunikator internetowy), pozwala na darmową rozmowę głosową z ponad 40 milionami jego użytkowników na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce jego użytkowników jest już ok. 3 milionów. Niewątpliwą zaletą tego programu jest to, że istnieje w wersjach na różne systemy operacyjne, skorzystać więc z niego mogą nie tylko posiadacze pecetów z systemem Windows, ale także zwolennicy systemów Linux, posiadacze komputerów Apple z systemem Mac OSX, a nawet kieszonkowych komputerów typu PocketPC, gdyż i dla nich również dostępna jest wersja programu.
   Dla chcących dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe przygotowana została usługa OnetSkypeOut. Niestety za taką rozmowę trzeba już zapłacić. W około 20 krajach (w tym m.in. USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech) obowiązuje jedna taryfa – połączenie za minutę rozmowy z numerem stacjonarnym wynosi 1,7 eurocenta, czyli ok. 8 groszy. Tyle właśnie zapłacimy, dzwoniąc z Polski do znajomego w USA. Koszt połączenia z telefonem stacjonarnym w Polsce to w przeliczeniu ok. 12 groszy z VAT, bez względu na to, czy jest to rozmowa lokalna czy zamiejscowa. Połączenie z telefonem komórkowym do każdego z polskich operatorów to ok. 1 zł, do operatorów niemieckich – 1,18 zł, brytyjskich – 0,96 zł, a amerykańskich już tylko 0,08 zł. Widać więc, że oferta Onetu najbardziej opłacalna jest dla dzwoniących za granicę, a zwłaszcza do USA, oraz dzwoniących z zagranicy do Polski.
   Warto zauważyć, że nieważne jest, skąd dzwonimy, tylko dokąd, a konkretne, do jakiego państwa. Oszczędzimy więc sporo na rozmowach zamiejscowych. To samo tyczy się ofert pozostałych firm VoIP. Oferta Wirtualnej Polski wypada lepiej, jeśli chodzi o połączenia na krajowe telefony stacjonarne oraz komórki. Dla swojego komunikatora wpkontakt wprowadziła usługę „Nawijka”. Minuta rozmowy z abonentem telefonii komórkowej wyniesie 0,78 zł. Jeśli chodzi o połączenia z numerami stacjonarnymi (lokalnymi i międzymiastowymi), to cena wynosi 0,09 zł/min. Opłata naliczana jest co 30 sek. Rozmowa z USA wyniesie tyle samo co w przypadku OnetSkypeOut, czyli 0,08 zł/min. Niemalże identyczną ofertę cenową prezentuje portal O2.pl. Oferując bardzo popularny komunikator internetowy Tlen, wprowadza usługę Tlenofon. Cena połączenia z telefonami stacjonarnymi to 0,09 zł/min, a z telefonami komórkowymi 0,77 zł/min. Tlenofon wyróżnia się ładnym interfejsem użytkownika oraz możliwością opłat zarówno w systemie pre-paid jak i post-paid, czyli po wykonaniu usługi. Portal Interia wraz z telefonią Netia wprowadza usługę Halo. W odróżnieniu od poprzednich ofert, w usłudze Halo następuje zróżnicowanie cenowe w zależności od pory dnia. I tak w godzinach szczytu minuta połączenia lokalnego i międzymiastowego wynosi 0,11 zł, natomiast poza godzinami szczytu (dzień powszedni 18.00–8.00 oraz soboty i niedziele) – 0,09 zł. Połączenia z telefonami komórkowymi wynoszą odpowiednio: 0,96 zł (w godz. 8–22 w dzień powszedni), 0,79 zł poza szczytem (w soboty i niedziele 8–22) oraz 0,73 zł w nocy (codziennie 22–8). Połączenia do najpopularniejszych krajów bez względu na porę dnia wynoszą 0,10 zł za minutę.
   Aby mieć możliwość również odbierania rozmów przychodzących z tradycyjnych sieci, należy posiadać własny numer. W OnetSkype dostępna jest usługa OnetSkypeIn, pozwalająca na wykupienie numeru na zasadzie abonamentu. Jego koszt to 30 euro za 12 miesięcy lub 10 euro za 3 miesiące. W usługę wliczona jest również poczta głosowa. Interia dla swej usługi Halo oferuje numery w cenie 6 zł brutto. Jest to opłata jednorazowa za aktywację numeru. Dodatkowa opłata za wystawienie faktury wynosi 2,44 zł brutto. W przypadku Tlenofonu opłata za własny numer wynosi 6,10 zł/miesiąc (jeśli podpiszemy umowę, a płatność odbywa się w systemie post-paid) lub 36,60 zł/6 miesięcy (płatności pre-paid, bez umowy). Warto przyjrzeć się też ofercie Sieci T2 – dla usługi eFon oferują numer publiczny już za 5 zł za miesiąc. Z ciekawą ofertą wystąpiła również telefonia Dialog. Dla osób korzystających z ich usług VoIP, oferuje ona numer telefoniczny bezpłatnie.
   Trzeba pamiętać, że osoby dzwoniące na nasz numer ponosić będą standardowe opłaty przewidziane przez ich operatorów, jak dla połączeń lokalnych lub jak do sieci stacjonarnych (w przypadku połączeń z komórki).
   Telefonia internetowa stanowi spore zagrożenie dla tradycyjnej telefonii. Analizując ofertę cenową widać, że oszczędności na rachunkach telefonicznych mogą wynieść od 30 do nawet 95 proc. Brak opłat za rozmowy z innymi użytkownikami tej technologii, a także znacznie niższe opłaty za minutę połączenia ze starymi telefonami, porównując w szczególności taryfy połączeń zamiejscowych i zagranicznych, powinno przyczynić się do jej dalszego upowszechniania. To z kolei powinno zaowocować walką cenową o klienta pomiędzy operatorami, oraz przyczynić się niejako do samoistnej demonopolizacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce.
   Bramka VoIP – urządzenie pozwalające na podłączenie standardowego aparatu telefonicznego i wykorzystania go do rozmów przez internet z tradycyjną siecią stacjonarną i komórkową.
Ethernet – standard wykorzystywany w budowie lokalnych sieci komputerowych.
Numer IP – numer pozwalający na jednoznaczną identyfikację komputera w sieci ethernet.
SIP – Session Initiation Protocol, obecnie dominujący protokół dla usług VoIP. Każde oprogramowanie oraz sprzęt potrafiący na komunikowanie się tym protokołem pozwala na skorzystanie z usług większości operatorów VoIP.
Telefon IP – aparat telefoniczny pozwalający na bezpośrednie wpięcie się w sieć ethernet i przypisanie mu numeru IP jako niezależnemu urządzeniu sieciowemu.
VoIP – Voice over Internet Protocol, technologia umożliwiająca na przesyłanie głosu protokołem internetowym, potocznie zwana telefonią internetową.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 19-07-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.