informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak powinni być wynagradzani menedżerowie?
   Zarobki menedżerów w Polsce budziły do tej pory spore emocje głównie ze względu na ich wysokość oraz brak wiarygodnych informacji, który pozwalały na medialne spekulacje. Mało kto zastanawiał się, w jaki sposób i kto ustala gaże oraz pensje. Jeśli już się nad tym zastanawiano, to tylko w przypadkach tak spektakularnych jak sprawa odpraw byłych prezesów PKN Orlen Zbigniewa Wróbla i Jacka Walczykowskiego. Według spekulacji prasy kontrakt Wróbla, prezesa PKN-u Orlen od lutego 2002 r. do lipca 2004 r., zapewniał mu odprawę w wysokości 6 mln zł, natomiast Walczykowskiego, który zajmował to samo stanowisko przez kilkanaście dni — ok. 500 tys. zł.
   Za co te pieniądze? — pytano powszechnie i z oburzeniem, za którym jednak kryła się raczej zwykła ludzka zawiść niż rzetelna analiza stanu rzeczy. Choć faktem jest, że sytuacja w Orlenie wzmogła nacisk na ujawnianie zarobków prezesów i członków zarządów spółek publicznych. W ub.r. weszło w życie rozporządzenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), które wymusza publikację list zarobków przy okazji raportów rocznych. Dotąd firmy podawały jedynie dane mówiące o zsumowanym zarobku całego zarządu. Podobnie było w Niemczech, gdzie rząd przyjął projekt ustawy o obowiązkowym ujawnianiu zarobków prezesów spółek notowanych na rynku publicznym. Przez ostatnie 2 lata spółki mogły dobrowolnie ujawniać zarobki, ale na taki krok zdecydowała się zaledwie 1/3 spółek notowanych na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych.
   Dobrowolność w kwestii ujawniania wynagrodzeń zaleca Komisja Europejska, która sugeruje, że zapis comply or explain (wprowadź lub wytłumacz) w kodeksie nadzoru korporacyjnego jest wystarczający. Podobnie uważa Maciej Grelowski, były prezes Orbisu, a obecnie prezes Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów, który zajmuje się m.in. propagowaniem zasad ładu korporacyjnego.
   Jednak dla akcjonariuszy lub potencjalnych inwestorów wiedza o zarobkach może być bardzo przydatna. Wskazuje bowiem, jaką wagę firma przywiązuje do poszczególnych obszarów działania marketingu, finansów oraz produkcji, a więc pośrednio pozwala na przeanalizowanie strategii. Poza tym pozwala na dokonanie oceny tego, czy zarobki odzwierciedlają wyniki spółki.
   Nie sama wysokość zarobków jest istotna, ale i sposób zatrudniania oraz wynagradzania menedżerów jak najbardziej korzystny dla akcjonariuszy. Obecnie członkowie zarządu mogą być zatrudniani lub na zwykłą umowę o pracę, lub na podstawie kontraktu menedżerskiego, który jest umową cywilnoprawną. Menedżerowie w Polsce najczęściej zatrudniani są na umowę o pracę, choć firmy prywatne coraz odważniej zaczynają sięgać po kontrakty menedżerskie, w praktyce niejednokrotnie łącząc je z zatrudnianiem w ramach stosunku pracy. Niestety, nie dotyczy to spółek Skarbu Państwa, gdzie wysokość zarobków nadal ograniczona jest ustawą kominową. „Na państwowym”, a więc w spółkach, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, można zarobić maksymalnie sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a więc w br. 15 276,84 zł. Menedżerom może być także przyznana nagroda roczna w wysokości 3 pensji w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. 
   Podejmując decyzję o zawarciu kontraktu menedżerskiego dobrze jest podpisać także umowę negocjacyjną między stronami. Umowa taka zobowiąże do zachowania w tajemnicy przekazywanych wzajemnie informacji oraz ułatwi negocjowanie warunków samego kontraktu. Przy łączeniu zaś umowy o pracę i kontraktu menedżerskiego potrzebne jest bardzo dokładne i precyzyjne zdefiniowanie zapisów w obu umowach, aby w przyszłości nie narazić firmy na straty. Najważniejsze jednak to możliwość wprowadzenia zapisów uzależniających wynagrodzenie od uzyskanych wyników, co nie jest możliwe w przypadku umowy o pracę, gdzie obowiązuje przede wszystkim klauzula odpowiedniej staranności wykonywanych obowiązków. Sam sposób wynagradzania menedżerów również budzi sporo kontrowersji. 
   Podstawowym problemem nadzoru właścicielskiego jest takie zbudowanie systemu wynagrodzeń, by menedżer był równie zmotywowany i zaangażowany jak właściciel.
   Powszechnie uważa się, że najlepiej motywującym do długoterminowego zwiększania wartości spółki i aktywnego zarządzania jej wartością jest system wynagrodzeń oparty o opcje na akcje lub udziały. 


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 05-07-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.