informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 90 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Norwegia: są etaty!
   Od rozszerzenia Unii ponad 33 tys. osób z nowych państw członkowskich znalazło legalną pracę w Norwegii. Ponad połowa to Polacy i obywatele krajów nadbałtyckich
   Większość Polaków w Norwegii pracuje w budownictwie i rolnictwie (jako pracownicy sezonowi). Polscy specjaliści są chętnie zatrudniani w norweskiej służbie zdrowia i opiece społecznej. Według sondażu przeprowadzonego przez NHO (Naeringslivets Hovedorganisasjon, największą organizację prywatnych pracodawców w Norwegii) 24 proc. norweskich przedsiębiorstw chce zatrudniać pracowników z nowych państw Unii (przy 11 proc. w ub.r.). Największy zapał do zatrudniania obcokrajowców ma branża budowlana, hotelarska, gastronomiczna oraz przemysł spożywczy.
   Gospodarka Norwegii w dużym stopniu opiera się na zagranicznej sile roboczej, szczególnie służba zdrowia i opieka społeczna, budownictwo, przemysł petrochemiczny i stoczniowy oraz przetwórstwo ryb.
   Norwegia nie jest członkiem UE, ale należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli praktycznie jest częścią jednolitego rynku. Podobnie jak większość "starych" krajów Unii zastosowała dwuletnią karencję (do 2006 r.) na pracę obywateli nowych krajów. Ale uproszczono procedury. Składanie wniosku o pozwolenie na pracę nic nie kosztuje (przed 1 maja ub.r. pobierano opłatę 600 koron, czyli ok. 300 zł), ponad połowę wniosków rozpatruje się w jeden dzień. Aby otrzymać pozwolenie, trzeba mieć ofertę pracy w pełnym etacie (w Norwegii obowiązuje 37,5-godzinny tydzień pracy), a warunki zatrudnienia i płacy muszą być zgodne z norweskim prawem.
   Te ułatwienia spowodowały, że w ub.r. wydano o 45 proc. więcej zezwoleń na pracę dla obywateli nowych państw Unii niż rok wcześniej.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.