informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Angielskie media tęsknią za Polakami
   Angielskie media rozpaczają: armia pracowników z Polski wypracowała sobie u nas opinię godnych zaufania i pracujących za uczciwe stawki. I kiedy nasz naród zakochał się w nich na zabój, oni chcą wracać do siebie.
   Do tej pory przez całe lata rzesze emigrantów, którzy dotykali stopami brytyjskiej ziemi, marzyły o pozostaniu tam na zawsze. Wszyscy, tylko nie Polacy, którzy chcą popracować w Anglii przez kilka lat i wrócić z zarobionymi pieniędzmi do Polski. Dla zaskoczonych angielskich gazet to ciekawostka większa niż problemy macierzyńskie Britney Spears. W ubiegłym tygodniu gazety poświęciły wiele miejsca na "problem" pracowników z Polski.
   - Większość Polaków, którzy przyjechali tu po 1 maja, planuje za kilka lat powrót do kraju - zaskoczone media cytują Jana Mokrzyckiego, szefa Stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii. Chociaż nie wszyscy w Anglii są zadowoleni z nowej, tańszej siły roboczej, większość jednak uważa Polaków za dar z nieba. Nawet angielskie związki zawodowe przyznają, że nasi obywatele zapełnili wiele dziur na brytyjskim rynku pracy - oczywiście stawiając przy tym pytanie, czy import siły roboczej znad Wisły to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla poddanych Jej Królewskiej Mości.
   Polacy uzupełnili braki personalne w wielu branżach (od firmy transportowej Arriva North-East po supermarkety Tesco), wykonując prace, których nie chcą Anglicy. Zarabiają przy tym 10 razy więcej niż u siebie - brukarz w Anglii wyciąga do 30 tys. funtów rocznie (w Polsce nie więcej niż ok. 3 tys. funtów).
   Znakomita większość, bo 82 proc. pracujących na Wyspach Polaków jest w wieku 18-34 lat. To oni głównie myślą o szybkim powrocie. "BBC News Magazine" ma swoją teorię na ten temat: "W Polsce nawet ci żonaci mieszkali z rodzicami. Wszystko z braku pieniędzy. Wielu z nich zamierza zdobyte w Anglii bogactwo przeznaczyć na zerwanie z tą polską tradycją". Polacy gotowi są więc pracować w Anglii znacznie poniżej swoich kwalifikacji. BBC opisuje 27-letniego Grzegorza Staczka z Krakowa, który w Polsce jest szefem, a w Anglii pracuje jako robotnik na budowie. - Ale tu zarabiam znacznie więcej - przyznaje reporterowi.
   Dyskusja nad powrotnymi planami Polaków rozpoczęła się też z innego powodu. Felietonista "The Daily Telegraph" pisze: "Kiedy przyszłe pokolenia będą rozważać, przez kogo europejska konstytucja rozbiła się o skały, główną postacią dramatu nie będzie José Manuel Barroso, Jacques Chirac czy Tony Blair. Będzie nim skromny, niezapraszany do wypasionych europejskich biur człowiek bez imienia, ale znany z pochodzenia. Będzie nim polski hydraulik". Angielskie media szydzą, że to właśnie polski pracownik i "bandy cudzoziemców" wskazywane są przez wiele francuskich partii jako największe zagrożenie dla stabilności Francji i Francuzów (stąd "non" dla eurokonstytucji) "W Zjednoczonym Królestwie widzimy sprawę inaczej. Bez polskiego hydraulika i jego kuzynki z rumianymi policzkami - czyli polskiej pani do sprzątania - nasze kaloryfery utonęłyby w kotach kurzu, a strzępy papieru toaletowego latałyby jak wodorosty w naszych przedpokojach." I jak przyznaje ten sam felietonista: "Co za tragedia, gdy ci niechciani hydraulicy słusznie poczują się obrażeni i wrócą do Polski, by znowu podjąć pracę jako prawnicy."

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.