informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości, oraz: admin, aval
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mamy boom gospodarczy!
Budownictwo po kilku latach recesji wystrzeliło! Nawet najwięksi optymiści okazali się mało przewidujący. Opublikowane w czwartek dane GUS o kondycji gospodarki w kwietniu potwierdzają, że mamy już do czynienia z boomem gospodarczym.
Najmniej zaskakujące były dane o produkcji przemysłowej - utrzymała w kwietniu tempo wzrostu - wzrost o 21,9 proc. (w skali roku). Tradycyjnie lepiej radzili sobie przetwórcy (wzrost o 25,2 proc.), zwłaszcza producenci samochodów (76,1 proc.), wyrobów z surowców niemetalicznych, w tym materiałów budowlanych (58,6 proc.), z metali (43 proc.) oraz z gumy i tworzyw sztucznych (40,2 proc.).
Nikt się nie spodziewał, że rosnący od jakiegoś czasu na światowym rynku popyt na surowce wpłynie bardzo silnie na sprzedaż naszych kopalń - wzrosła ona o 19,3 proc. - Przedsiębiorstwa korzystają z koniunktury, wyprzedają swoje zapasy. Przy okazji podnoszą też ceny - mówi Katarzyna Budnik, analityk BRE Banku.
Kompletnym zaskoczeniem były wyniki w budownictwie. W kwietniu produkcja zwiększyła się o 25,8 proc. w porównaniu z kwietniem 2003! Po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrost nadal był imponujący - 19,9 proc. Część tego wzrostu oczywiście wynikała z wprowadzonej od 1 maja podwyżki VAT na mieszkania i materiały budowlane. Mieszkania tuż przed Unią sprzedawały się na pniu, ci co zdążyli je kupić, czym prędzej je wykańczali. Dzięki temu sprzedaż firm układających glazury i terakoty oraz podłogi wzrosła o 40,8 proc. - Ale wzrost w budownictwie to nie tylko "efekt 1 maja". Wzrost produkcji zanotowały wszystkie grupy przedsiębiorstw budowlanych, w tym te zajmujące się wznoszeniem obiektów i robotami instalacyjnymi - analizuje Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomista Banku Handlowego. Co to oznacza? Ekonomiści są przekonani, że ruszyły już inwestycje.
Obowiązująca na wolnym rynku gra popytu i podaży sprawiła jednak, że wzrosły ceny u producentów. I jest to jedyna zła informacja ogłoszona w czwartek przez GUS. Wskaźnik tzw. inflacji producenta (PPI) wyniósł 7,5 proc., wyraźnie więcej niż w marcu (4,9 proc.) i niż marcowa inflacja konsumencka (2,2 proc.). Na wzrost cen wpłynęły drożejące surowce (ropa, gaz, stal i węgiel). Możliwe jednak, że wysoka dynamika cen w przetwórstwie to realizacja zapowiedzi podwyżek cen, które producenci zgłaszali w prowadzonych przez GUS badaniach koniunktury.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 20-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.