informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korupcja w budownictwie

   Przy zlecaniu pracownikom nadzorowania budowy nowego zakładu należy być ostrożnym, gdyż stanowi to wielką pokusę, bowiem przydział zleceń łączy się z ryzykiem nadużyć ze strony nieuczciwych przedsiębiorców - pisze "Puls Biznesu".


   Pierwszy etap to sporządzenie projektu, często przygotowywanego przez firmę zewnętrzną. Zagrożenie łączy się z tym, że skorumpowany pracownik będzie faworyzował projektanta, "wyrażającego wdzięczność" za otrzymanie zlecenia. Podczas opracowywania planów i specyfikacji największe ryzyko polega na ich "ustawianiu" pod konkretnego wykonawcę, z którym zleceniodawca jest korupcyjnie powiązany.
   Kolejny etap, czyli składanie ofert, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami nadużyć. Oferent może bowiem otrzymać od skorumpowanego pracownika informacje o konkurentach. Istnieje też mozliwość składania ofert przez podmioty powiązane oraz przyjmowania ofert po terminie i wprowadzania w nich zmian zaraz po otwarciu. Należy też liczyć się z zagrożeniem, że podczas oceny ofert jakaś ważna osoba zmieni kryteria wyboru bądź zgubi oferty od kandydatów bez poparcia. Dokumentacja może zostać wówczas sfałszowana.
   Większość przestępstw na ostatnim etapie, czyli podczas budowy, ma generalnie charakter kradzieży. Dotyczyć mogą one sprzętu lub materiałów. Nie należy jednak wykluczać żądania zapłaty za źle wykonane prace na podstawie sfałszowanych danych, fikcyjne roszczenia za opóźnienia i przerwy, podrabianie ewidencji czasu pracy czy żądania zwrotu kosztów za inny projekt.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 15-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.