informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jaki podatki zapłacimy za pracę za granicą

   Zanim pracownik pojedzie - z błogosławieństwem swojej firmy - zarabiać za granicą, trzeba rozeznać się w podatkowym labiryncie i regułach pozwoleń na pracę. Jak i gdzie pracownik jest opodatkowany oraz gdzie deklaruje podatki, zależy m.in. od tego, czy jest oddelegowany do państwa, z którym Polska podpisała porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

   Obowiązuje prawie 80 umów. Ale nie z krajami zaliczanymi do tzw. rajów podatkowych: m.in. z Monaco czy Antylami Holenderskimi - zwraca uwagę radca prawny w kancelarii Salans.
   Dlaczego to istotne? Bo jeśli nie ma podobnych dwustronnych ustaleń, pracownik prawdopodobnie musi się liczyć z opodatkowaniem z tytułu dochodów za pracę wykonywaną za granicą -- na pewno w Polsce i zwykle (to już prawo wewnętrzne) tam, gdzie faktycznie pracuje. Te zastrzeżenia "prawdopodobnie" i "zwykle" to nie ozdobniki, lecz zachęta do każdorazowej weryfikacji przepisów.
   Najbardziej typowy pozostaje wyjazd polskiego pracownika do kraju, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Większość porozumień zawiera paragrafy stanowiące, że jeśli pracownik przebywa w obcym państwie krócej niż 183 dni w roku podatkowym, a płaci mu polski pracodawca -- wtedy wynagrodzenie, które otrzymuje za granicą, jest opodatkowane wyłącznie w Polsce.
   Ale gdy ktoś jest za granicą dłużej, sytuacja się komplikuje. Zgodnie z większością umów podlega wtedy opodatkowaniu z tytułu dochodów za pracę za granicą w kraju, w którym tę pracę wykonuje.
   A jeśli pracownik jest rezydentem podatkowym w Polsce, a tylko od części dochodów płaci podatek za granicą?
   Najczęściej stosowany sposób: zwolnienie z progresją. Kumuluje się wszystkie dochody -- i w Polsce, i poza nią -- ustala stawkę, ale od dochodu uzyskanego za granicą podatku się u nas nie płaci.


   Innym, rzadko stosowanym rozwiązaniem, pozostaje zaliczenie: na poczet podatku należnego w Polsce zalicza się podatek zapłacony za granicą. Oblicza się podatek od dochodów i w Polsce, i za granicą, a potem z tej kwoty odejmuje podatek uiszczony już za granicą (ale nie więcej niż byłoby do zapłaty w Polsce).
   Czasem polskie przedsiębiorstwo decyduje się, by jego pracownik popracował jakiś czas za granicą - np. spółka z tego samego holdingu potrzebuje pracownika o określonych kwalifikacjach lub firma chce go wyszkolić. Bywa, że ten ktoś nie pozostaje nadal formalnie w stosunku pracy z polskim pracodawcą: umowa jest rozwiązana albo też przebywa np. na urlopie bezpłatnym i podpisuje umowę o pracę z firmą zagraniczną. Wtedy - to oczywiste - musi również sprawdzić, czy nie ma konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w danym kraju. 

   Jeśli Polska nie ma z tym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osoba ta uznawana jest za polskiego rezydenta podatkowego i winna płacić podatek w Polsce, a w zależności od przepisów w kraju, w którym pracuje - być może tam również.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 13-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.