informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 50 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Belgia chce polskich budowlańców
   Belgijska Konfederacja Budowlana zaapelowała do władz swego kraju, by od 1 maja 2006 r. zniosły zakaz pracy dla pracowników z nowych krajów UE. Przedsiębiorcy wolą tych ludzi zatrudniać, niż z nimi konkurować i... przegrywać!
   Przedsiębiorcy z tego kraju wolą zatrudniać obywateli nowych państw członkowskich, niż z nimi konkurować. Do Belgii od lat zjeżdżają się szukający pracy Polacy i inni mieszkańcy z Europy Wschodniej. Są zatrudniani głównie na czarno, przez co są tańsi. Mieszkańcy niektórych polskich miasteczek - jak np. 20-tys. Gostynina - wręcz "wyspecjalizowali się" w wyjazdach do pracy do Belgii.
   Dużym zagrożeniem dla belgijskich przedsiębiorców są firmy, m.in. z Polski, które od 1 maja 2004 r. mogą legalnie świadczyć tam swoje usługi. "Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania" - czytamy w komunikacie prasowym Konfederacji Budowlanej, która szacuje, że w Belgii pracuje już, lekko licząc, 50 tys. budowlańców z nowych krajów UE.
   Konfederacja liczy, że konkurencyjność belgijskich firm poprawi się, kiedy będą mogły zatrudniać tych ludzi. Chce tego aż 90-95 proc. belgijskich firm! Podpisują się one pod postulatem, by do czasu całkowitego otwarcia rynku pracy, co miałoby nastąpić za rok, władze uprościły procedury administracyjne dotyczące zatrudniania obcokrajowców.
   Czy przeciwko tego typu pomysłom zaprotestują belgijscy związkowcy? Np. w Niemczech pod presją związków zawodowych władze zaostrzyły prawo umożliwiające walkę z nielegalnym zatrudnieniem. Jednak w Belgii - jak podaje Konfederacja Budowlana - brakuje dziś nawet 10 tys. murarzy, malarzy, elektryków i budowlańców innych specjalności.
   Podobna sytuacja jest we Francji. Dyrektor Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w tym kraju Urszula Majorkiewicz potwierdza, że mimo blisko 10-proc. bezrobocia we Francji w budownictwie brakuje 300 tys. osób.
   Jednak tamtejsi przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do belgijskich, nie domagają się uwolnienia rynku pracy. Zależy im natomiast na podwykonawcach. - 50 polskich firm budowlanych działa we Francji - poinformowała nas Majorkiewicz. Wyjaśniła, że polskie firmy mogą delegować do Francji swoich pracowników. Do trzech miesięcy nie muszą mieć oni pozwolenia na pracę.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 09-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.