informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak rząd chce zachęcić do zakładania nowych firm
   Oglądając się na Unię Europejską może warto skorzystać z niemieckiego przepisu, który pozwala na zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne osób zatrudnionych przez maksymalnie 50 dni w roku. U nas każdy dzień pracy wiąże się ze składką na ZUS. Z jej powodu 70 proc. studentów gotowych do otwarcia firmy — nie robi tego. Wkrótce ta sytuacja ma się zmienić.
   Zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez studentów ma zostać wpisane do projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To może pomóc nawet 900 tys. studentów marzących już dziś o własnej firmie. Po wprowadzeniu zwolnienia żak będzie płacił tylko nieco ponad 160 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest jeszcze parę zastrzeżeń co do tego pomysłu.
   — Nie możemy pozwolić, by osoba mająca np. 40 lat i prowadząca biznes przerejestrowała działalność na dziecko, które studiuje, tylko po to, żeby rodzic nie musiał płacić składek — powiedział wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa.
   To nie jedyne zmiany w sprawie składek na ZUS. Są powszechnie krytykowane, bo zaczynających działalność zwyczajnie nie stać na opłacanie składek przekraczających dziś 700 złotych. Gdy zaczyna się działalność gospodarczą, zwykle tych pieniędzy zwyczajnie się nie ma. Tymczasem niezależnie od tego, jaki dochód ma firma i na jakie inwestycje na starcie trzeba się porwać, jej właściciel musi co miesiąc płacić składki od 60 proc. średniej krajowej pensji.
   Specjalna podkomisja sejmowa zajmująca się rządowym projektem zmian składek ZUS dla przedsiębiorców, przyjęła już propozycję rządu, aby osoby, które dopiero rozpoczynają biznes, przez dwa lata płaciły niższe składki. Byłaby dla nich mniejsza podstawa ich naliczania. Uprawnienia do płacenia mniejszej składki mógłby uzyskać przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadził działalności gospodarczej, a po jej uruchomieniu nie wykonywał usług na rzecz byłego pracodawcy.
   Nie przeszła natomiast rządowy projekt podwyższenia składek dla przedsiębiorców już prowadzących działalność. Z szacunku organizacji biznesowych wynikało, że podwyżkami składek byłoby objętych nawet 80 proc. właścicieli niewielkich firm, którzy osiągają miesięcznie 2,5 tys. zł dochodu. Posłowie argumentowali, że trudno to porównywać z dochodem pracowniczym, który w całości obciążony jest składką na ZUS, bo drobni przedsiębiorcy właśnie ze swego dochodu inwestują w rozwój firmy. Zwyczajnie nie mają innych pieniędzy.
   — Mogłoby się też okazać, że wysoką składkę musi zapłacić nawet ten, kto nie ma żadnego dochodu — mówi Anna Bańkowska, przewodnicząca podkomisji.
   Próba podwyższenia składek na ZUS mogłaby natomiast zachęcić firmy do działania w szarej strefie. Już dziś stanowi ona 20-30 proc. polskiej gospodarki, na czarno pracuje około 1,5 mln osób, którym pracodawcy w ogóle nie płacą składek na ZUS. Ich podwyższanie (zależnie od dochodu) powodowałoby, że przedsiębiorcy ukrywaliby dochód.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 02-06-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.