informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 47 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Stracimy miliard euro z unijnych pieniędzy?
   Bruksela potwierdza doniesienia agencji Reutersa: Polsce grozi utrata miliarda euro z funduszy spójności Unii Europejskiej z powodu niedostosowania na czas do jej wymogów polskich norm ekologicznych.
   Bruksela na początku tego roku odmówiła płatności za dokonane już inwestycje w przypadku 45 projektów - ze względu na brak zgodnych z normami unijnymi studiów wpływu tych inwestycji na środowisko naturalne. Tak powiedziała we wtorek polskim dziennikarzom w Brukseli Ana-Paula Laissy, rzeczniczka komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuty Hübner. Dodała, że zagrożone projekty Bruksela miała dofinansować w sumie miliardem euro - głównie chodzi o budowę dróg i obwodnic.
   Zdaniem Laissy nadrobienie opóźnień legislacyjnych w dziedzinie ekologii jest możliwe, gdyż odpowiednia ustawa została już ponoć przez parlament przyjęta i czeka na podpis prezydenta. Zagrożenie polega jednak na tym, że zgodnie z unijną regułą "n+2" na całkowite rozliczenie inwestycji dany kraj ma dwa lata od momentu tzw. zakontraktowania umów. Jeśli ten termin minie a inwestycja nie będzie rozliczona to środki po prostu przepadają. Tak się może stać niestety w tym przypadku, gdyż trzeba będzie wykonać lub powtórzyć analizy wpływu inwestycji na środowisko - już zgodnie z nowym prawem, dostosowanym do norm europejskich.
   Laissy potwierdziła, że sprawa była znana władzom polskim od pewnego czasu. Nie była w stanie podać przykładów, jakim projektom już wstrzymano unijne finansowanie. Do zamknięcia tego wydania "Gazety" ministerstwo środowiska nie odpowiedziało na prośbę o komentarz do informacji z Brukseli.
   W poniedziałek Reuters doniósł, powołując się na anonimowe źródła w Komisji Europejskiej, że "projekty w ramach pomocy strukturalnej są obecnie akceptowane jedynie warunkowo. Ostateczna decyzja o przyznaniu funduszy raczej nie zostanie podpisana, do czasu przyjęcia nowego ustawodawstwa w dziedzinie ochrony środowiska".


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.