informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wojna o czas pracy rozpoczęta
   Nie ma zgody dla wydłużenia czasu pracy w UE - zdecydował wczoraj parlament europejski podczas głosowania po pierwszym czytaniu zmian do dyrektywy 2003/88/EC dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
   Nie jest to jeszcze finał prac europarlamentarzystów nad zmianami w tej dyrektywie. Wczorajsze głosowanie nie było bowiem ostateczne. Przypomnijmy, że w procedurze współdecyzji w PE głosowaniem kończy się każdy etap prac nad przepisami. Dopiero głosowanie po trzecim czytaniu zatwierdza projekt dyrektywy.
   We wrześniu ubiegłego roku komisja europejska (KE) opracowała propozycje zmian wspomnianej dyrektywy. Zgodnie z jej obowiązującymi do dziś przepisami pracownikom pracującym więcej niż 6 godzin dziennie przysługuje przerwa w pracy. Mają oni zagwarantowane także co najmniej 4 tygodnie płatnego urlopu w ciągu roku. Według dyrektywy ponadto maksymalny tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 48 godzin, a czas dziennego odpoczynku nie może być krótszy niż 11 godzin na dobę.
   Jednocześnie dyrektywa pozwala na stosowanie wyłączeń (tzw. opt-out) z zasady maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. Z tej furtki w 1993 r. skorzystali Brytyjczycy (wtedy przyjęto pierwotną wersję obecnej dyrektywy o czasie pracy). - Obecnie 2/3 Brytyjczyków pracuje w systemie wyłączeń, czyli znacznie dłużej niż dopuszczalne 48 godzin tygodniowo, nie wiedząc nawet o istnieniu maksymalnego limitu tygodniowego - uważa Jean Denise Lambert z brytyjskiej Partii Zielonych.
   Komisja europejska we własnym projekcie zmian dyrektywy nie zniosła wspomnianych wyłączeń, uznając, że takie uelastycznienie przepisów prawa pracy hamuje wzrost bezrobocia i przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Uznała jednak, że upowszechnienie tego rozwiązania we wszystkich krajach członkowskich jest możliwe tylko pod warunkiem udzielenia pracownikowi pracującemu w systemie opt-out dodatkowego odpoczynku. Większość parlamentarzystów nie zgodziła się jednak z argumentacją Brukseli.
   Posłowie nie chcieli także, inaczej niż KE, by okres gotowości do wykonywania pracy - także nieaktywnej - nie był wliczany do czasu pracy. Ta poprawka, jak twierdzą polscy eurodeputowani, może przyczynić się do masowych protestów pracowników służby zdrowia, którzy, opierając się na stanowisku KE, pracują więcej niż 48 godzin w tygodniu. Polska będzie walczyć o specjalne traktowanie lekarzy lub wprowadzenie okresów przejściowych na implementowanie dyrektywy.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 14-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.