informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 114 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

E-faktury mogą jeszcze poczekać
   Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i warunków wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną. Niestety, by rozporządzenie było zgodne z VI dyrektywą, projekt wymaga kilku istotnych zmian.
   Teoretycznie, polscy przedsiębiorcy powinni mieć możliwość wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej już od 1 maja 2004 r. Ustawa o VAT pozostawiła jednak tę kwestię do uregulowania w drodze rozporządzenia MF. 
   I to właśnie brak przepisów wykonawczych blokuje dotąd rozwój fakturowania elektronicznego w praktyce obrotu gospodarczego - dodaje Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie. 
   Naturalnie pojawia się w tym miejscu pytanie, czy wejście w życie projektowanych przepisów umożliwi długo oczekiwaną przez przedsiębiorców istotną redukcję kosztów administracyjnych związanych z wystawianiem oraz przechowywaniem faktur w formie elektronicznej. Niestety, niektóre z postanowień projektu budzą w tym względzie poważne wątpliwości. 
   Projekt rygorystycznie określa obowiązki formalne związane z wystawianiem faktur w formie elektronicznej, co niewątpliwie zmniejszy poziom spodziewanych oszczędności i zabierze mnóstwo czasu - zauważa Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie. 
   Według mnie, te dodatkowe warunki nie są niezbędne dla zagwarantowania autentyczności pochodzenia faktur elektronicznych i integralności ich treści, powodując jedynie dodatkowe koszty- przekonuje Marek Wojda.
   Wątpliwości co do zgodności z VI dyrektywą budzi generalne wyłączenie możliwości przechowywania faktur elektronicznych poza terytorium UE. Z dyrektywy wynika bowiem, że podatnik może dowolnie decydować o miejscu przechowywania faktur. Państwa członkowskie mogą wykluczyć przechowywanie faktur jedynie w krajach, w których nie istnieje instrument prawny dotyczący wzajemnej pomocy administracyjnej oraz w zakresie dostępu on-line, pobierania i korzystania z tych faktur przez właściwe organy państwa siedziby podatnika.
   Przepisy projektu dotyczące udostępniania faktur organom podatkowym także są problematyczne z punktu widzenia zgodności z VI dyrektywą.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 10-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.