informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Popyt winduje ceny mieszkań i ziemi
   Ceny mieszkań oraz ziemi po wejściu Polski do Unii Europejskiej kontynuują tendencję wzrostową. W ciągu roku cena metra kwadratowego nowego mieszkania wzrosła o 12%, a ceny gruntów nawet o 40% - informuje „Gazeta Wyborcza”.
   „Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie skoczyła przez rok o 500 zł” – informuje Robert Chojnacki z serwisu Tabela-Ofert.pl cytowany przez „Gazetę Wyborczą”. Jeszcze w maju ubiegłego roku średnia cena wynosiła 3,9 tys. zł, teraz jest to już 4,4 tys. zł. Deweloperzy w dużych miastach mogą swobodnie przebierać w klientach.
   Duży popyt wpływa jeszcze bardziej na wzrost cen ziemi rolnej. Podczas gdy do niedawna ziemię kupowali tylko rolnicy indywidualni, teraz zainteresowani kupnem są także przedsiębiorcy z miast. Traktują oni ziemię jako lokatę na przyszłość. Niekoniecznie cokolwiek uprawiają, wystarczą im łąki, które nie wymagają wiele pracy.
   Na rynku nowych mieszkań często natomiast można spotkać inwestorów kupujących po kilka mieszkań, dzięki czemu mogą oni wynegocjować niższe ceny. Potem, tuż przed zakończeniem inwestycji, sprzedają oni swoje prawa osobom trzecim z dużym zyskiem.
   Na polskim rynku coraz częściej można także spotkać transakcje przeprowadzane przez specjalistyczne fundusze nieruchomości (Arka BZ WBK, Skarbiec Nieruchomości) oraz inwestorów z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy wchodzą na polski rynek, ponieważ ich rynek nie ma już perspektyw tak szybkiego rozwoju, jaki miał miejsce dotychczas. W ciągu ostatniej dekady ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii wzrosły o 300%. Według nich Polska podobny rozwój ma dopiero przed sobą.
   Spekulanci działali dotychczas przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Teraz na ich celowniku pojawił się także Wrocław. To jedyne duże miasto, gdzie rynek pracy szybko się rozwija, a do niedawna nie działał tam żaden duży deweloper. Uwagę zaczynają przyciągać także Łódź i Śląsk oraz miejscowości turystyczne, gdzie aktywni są Niemcy.
   Zdaniem specjalistów przed Polską są jeszcze długie lata wzrostu cen ziemi rolnej i powierzchni mieszkań. Niewielki zastój może tylko nastąpić w 2008 roku, tuż po zwiększeniu podatku VAT na nowe mieszkania z 7 do 22%.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 09-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.