informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polski fiskus sięga po pieniądze zarobione w Wielkiej Brytanii
   Niemiłe zaskoczenie osób, które były na anglosaksach. Polski fiskus sięga.po brytyjskie pensje Dziesiątki tysięcy Polaków pracowało w Wielkiej Brytanii, najczęściej za minimalne stawki. W przeliczeniu na złotówki zarobili olbrzymie kwoty i dziś zaskoczeni muszą płacić polskiemu fiskusowi podatek, jakby byli prezesami wielkich spółek. 
   Większość naszych rodaków nie spodziewała się, że ich angielskie pensje tak drastycznie zawyżą dochody, z których rozliczają się w Polsce. Wielu było zaskoczonych, że w ogóle muszą spowiadać się ze swoich zagranicznych pensji przed polskim fiskusem. - Każda osoba, która na stałe mieszka w Polsce, bez względu na to, czy osiąga dochody na terenie naszego kraju, czy poza jego granicami, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Aby osoby pracujące za granicą uniknęły podwójnego opodatkowania, Polska zawarła umowy dwustronne z wieloma krajami, w tym ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej - mówi Anna Sobocińska z Ministerstwa Finansów.
   Dla pani Aleksandry Markiewicz, która pracuje w Londynie jako opiekunka do dzieci, jest to problem. Dlaczego? Pani Aleksandra zarabia 820 funtów miesięcznie. To jedna z najniższych płac na Wyspach Brytyjskich obciążona podatkiem między 10 a 19 proc., a koszty życia w Londynie są wysokie. (...) Czyli to, co w Londynie wystarczy na bardzo skromne życie, w Polsce jest przyzwoitą pensją, przez co musi płacić wyższy podatek. Niestety, nie stać jej na to, bo miesięcznie zostaje jej 210 funtów i nie jest w stanie odłożyć pieniędzy na podatek w Polsce.(...)


   Rozwiązaniem takiej sytuacji byłoby zaniechanie poboru podatku od tych osób. Może to zrobić minister finansów, który na mocy art. 22 Ordynacji Podatkowej ma możliwość wydania rozporządzenia, w którym może zwolnić z podatku, jeżeli przemawia za tym "uzasadniony interes publiczny lub ważny interes podatników". Zdaniem Andrzeja Taudula, starszego menedżera w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, w tym przypadku byłoby to w pełni uzasadnione. - Okoliczność taka występuje moim zdaniem bez wątpienia w przypadku ludzi, którzy pojechali za granicę "za chlebem", aby wspomóc swoje rodziny. Pracując tam, ponoszą przecież wyższe koszty utrzymania - dlaczego zatem mają z tego tytułu płacić wyższy podatek w Polsce? - mówi Taudul.
   Taka regulacja obowiązywała dwa lata temu, kiedy koszty zakwaterowania i diety za wszystkie dni przepracowane za granicą pomniejszały podstawę opodatkowania w Polsce. Teraz jednak tak się nie stanie, ponieważ... - Ministerstwo nie widzi podstaw do zmian obowiązujących przepisów, a każdemu podatnikowi radziłabym, aby przed wyjazdem dowiedział się, jaka będzie jego sytuacja podatkowa, a więc zapoznał się z umową zawartą z krajem, w którym zamierza podjąć pracę - mówi Sobocińska.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.