informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Unia robi dobrze: Firmy w coraz lepszej kondycji
   95 proc. osób odpowiedzialnych za finanse średnich i dużych firm działających w Polsce ocenia sytuację finansową swojej firmy jako dobrą. Co trzecia z nich uważa, że bezpośrednio na jej poprawę wpłynęło przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Głównie poprzez obniżenie kosztów działalności. Wysokie podatki i skomplikowany system ich poboru to zdaniem menedżerów finansowych najważniejsze czynniki spowalniające wzrost gospodarczy.


   Nadal zjawiskiem częstym, dotyczącym ponad 70 proc. firm, jest problem nieterminowych płatności. Mimo to prawie 90 proc. firm udziela swoim klientom kredytu kupieckiego, ale aż 87 proc. wcześniej dokładnie sprawdza beneficjenta takiego instrumentu finansowego.
   Takie są główne wnioski z analizy bieżącej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej firm działających na polskim rynku o rocznym obrocie powyżej 10 mln zł, dokonanej na podstawie badań zleconych przez Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o. firmie START POINT Studio Badawczo-Realizacyjne. Z badań wynika, iż blisko 95 proc. respondentów wśród średnich i dużych przedsiębiorstw ocenia sytuację finansową swojej firmy jako dobrą, a tylko 0,5 proc. za bardzo złą. Co trzeci respondent uważa, że wstąpienie Polski do UE poprawiło sytuację jego firmy, głównie poprzez obniżenie kosztów działalności. Tylko co dziesiąta z badanych firm boryka się z problemem dużej konkurencji na rynku unijnym.
   Do najważniejszych czynników spowalniających rozwój przedsiębiorstw w Polsce blisko połowa badanych zaliczyła wysokie podatki oraz skomplikowany, zagmatwany system podatkowy. Wśród przeszkód hamujących rozwój jest też nierozwiązywalny ciągle problem nieterminowych płatności. Zjawisko to dotyczy 70 proc. badanych firm. Według przeprowadzonego sondażu nie ma firm, które co najmniej raz nie spotkały się z podobną sytuacją, a zaledwie 7 proc. spotyka się z nią bardzo rzadko. Blisko połowa badanych miała z tego tytułu problemy z własną płynnością finansową. Pomimo to kredyt kupiecki został uznany za bardzo ważny sposób rozliczeń w segmencie średnich i dużych firm. Blisko 89 proc. badanych zadeklarowało, iż udziela swoim klientom kredytu kupieckiego, ale aż 78 proc. ankietowanych firm deklaruje, iż klient, któremu udzielają kredytu kupieckiego, musi spełniać pewne określone warunki, wśród których najważniejszym jest wieloletnie doświadczenie we współpracy.
   Wśród badanych firm 85 proc. zadeklarowało, iż zabezpiecza się przed niewypłacalnością kontrahentów. Blisko połowa firm poszukuje informacji o kontrahencie na własną rękę, czyli w internecie lub u zaprzyjaźnionych firm, 37 proc. współpracuje z firmami zajmującymi się windykacją długów, 29 proc. zamawia raporty z wywiadowni gospodarczych. Najczęściej stosowaną formą dochodzenia należności jest windykacja długów we własnym zakresie oraz blokada dalszych dostaw.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.