informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ubezpieczenia posagowe: W trosce o przyszlość dziecka
   Warto zadbać o jego przyszłość nawet jeszcze przed narodzinami. Przecież musi dorastać w dobrych warunkach, ukończyć renomowane szkoły, wystartować w samodzielne życie z jakimś mieszkaniem. Z pomocą w tym wszystkim mogą przyjść instytucje finansowe, które sfinansują materialną przyszłość naszej pociechy.
   Narodziny dziecka to początek radosnej, ale i pełnej różnych niespodzianek drogi. Wraz z rozwojem malucha pojawiają się coraz to nowsze wyzwania. Pociecha ma swoje marzenia i plany, które pragnie zrealizować. Realizacja tych ambicji często dużo kosztuje, tak jak kosztuje wykształcenie dziecka. I koszty te nie maleją, a wręcz odwrotnie - wraz z latami rosną. Wydatki w okresie uczęszczania dziecka do średniej szkoły niejednokrotnie mocno nadwerężają domowy budżet, a opłacenie dobrej, renomowanej, ale prywatnej uczelni może przekroczyć możliwości niejednej rodziny. Nie mówiąc już o zakupie mieszkania dla chcącego się usamodzielnić syna czy córki. Oczywiste więc się wydaje, że gdy pojawia się w rodzinie dziecko, należy zacząć gromadzić pieniądze na jego przyszłość. Mamy rozmaite możliwości. Jedną z nich są ubezpieczenia posagowe, które oferuje coraz więcej firm ubezpieczeniowych
   Towarzystwa mają różne rodzaje ubezpieczeń posagowych. Jakie wybierzemy, zależy od wyznaczonego celu. Zbierając na start dziecka w dorosłe życie, np. zakupienie mu mieszkania lub po prostu wyposażenie go w większą gotówkę, kiedy rozpocznie samodzielną egzystencję, można oszczędzać dłużej, niż w przypadku, kiedy potrzebujemy pieniędzy na opłacenie prywatnej szkoły naszego potomka.
   Istnieją ubezpieczenia posagowe skonstruowane tak, że niepełnoletnia osoba jest właścicielem polisy, a jej życie jest przedmiotem ubezpieczenia. Jednak większość umów została tak pomyślana, że to rodzic lub opiekun jest ubezpieczony, dziecko zaś uposażone. Będzie ono mogło podjąć zgromadzone pieniądze po ukończeniu konkretnego wieku. Niektóre polisy mają możliwość zakupić nie tylko rodzice, ale też osoby spokrewnione czy przyjaciele rodziny, np. rodzice chrzestni.
   Ponieważ ubezpieczenia posagowe są długoletnimi programami systematycznego oszczędzania, należy je podjąć jak najwcześniej. Dobrze, żeby zbieranie kapitału trwało nie mniej niż 10-15 lat. A więc do rozpoczęcia oszczędzania najlepsze są pierwsze lata życia dziecka


   Kiedy decydujemy się na zakup polisy posagowej, dobrze jest się zapoznać z warunkami ubezpieczenia. Od nich bowiem zależy m.in., które z rodziców powinno się zdecydować na zakup polisy posagowej.
   Część towarzystw inaczej wylicza składkę dla mężczyzn, inaczej dla kobiet. Z badań wynika, że kobiety żyją dłużej, mogą więc płacić niższe składki. Większe składki często wyliczone są też dla osób starszych. Nie zawsze więc jest sens, by polisę fundowała wnukowi babcia. Lepiej, jeżeli pieniądze przekaże na konto towarzystwa za pośrednictwem rodziców. Należy też pamiętać, że ubezpieczyciel też bierze pod uwagę zarobki podpisującego umowę.
   Na to, jak duża będzie składka, wpływa wiele czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, sposób życia, zawód osoby ubezpieczającej dziecko oraz suma i okres ubezpieczenia. Na jej wysokość ma też wpływ poziom i zakres ochrony. W przypadku niektórych towarzystw można zadecydować, jak wpłacać pieniądze, czy na przykład rocznie, czy w ratach. Klient sam może zadeklarować składkę. Warto więc sprawdzić oferty kilku towarzystw, by dostosować je do swoich potrzeb i możliwości.
   Ubezpieczenia posagowe należą do programów oszczędnościowych bądź ochronno-oszczędnościowych. W zależności od tego, który rodzaj ubezpieczenia się wybierze, albo zbiera się przede wszystkim kapitał, albo zabezpiecza dziecko na wypadek śmierci rodziców.
   Wybierając ubezpieczenie z programem tylko oszczędnościowym, towarzystwo będzie inwestować praktycznie całą składkę. Po określonym w umowie czasie dziecko otrzyma pieniądze. To od klienta zależy decyzja, w jaki sposób wpłacane pieniądze będą inwestowane. Można na przykład wybrać bezpieczny sposób - kapitałowy. Opiera się on na lokatach w bony skarbowe i obligacje. W polisie podana jest wartość gwarantowanej kwoty, którą nasze dziecko odbierze, gdy osiągnie odpowiedni wiek. Suma ubezpieczenia może być stała lub corocznie podwyższana o kilka procent (o tzw. wskaźnik indeksacji).
   W przypadku polisy z funduszem inwestycyjnym towarzystwo pomnaża wpłacane składki, lokując je według ustalonej strategii. A więc częściowo w giełdę, częściowo w papiery wartościowe w ustalonych w umowie proporcjach. Ubezpieczyciel nie gwarantuje w takim przypadku wypłaty konkretnej kwoty. Czym jednak większe ryzyko (więcej pieniędzy jest inwestowane w akcje), tym więcej można zyskać. Ale także i zyskać. Takie polisy powinny brać pod uwagę osoby chcące opłacać składki w dłuższym okresie czasu. Wtedy mogą liczyć na ponadprzeciętne zyski.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 04-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.