informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Podwyżki czynszów
   Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że co najwyżej 200 tys. Resort liczy, że właściciele kamienic zrezygnują z drastycznej podwyżki w zamian za dotowany przez państwo kredyt remontowy i ulgę podatkową.
   Ten problem najpewniej będzie w najbliższych tygodniach spędzał sen z powiek wiceministrowi infrastruktury Andrzejowi Bratkowskiemu, który odpowiada za sprawy mieszkaniowe. Rząd zobowiązał go do bacznego śledzenia skutków wyroku Trybunału Konstytucyjny sprzed dwóch tygodni, w którym zakwestionował on ustawowe ograniczanie podwyżek czynszów. Ponieważ wyrok już się ukazał w Dzienniku Ustaw nr 69, właściciele mogą samodzielnie decydować o ich wysokości.
   Urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury przeanalizowali wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r. i uznali, że uwolnienie czynszów może dotknąć nie więcej niż 200 tys. rodzin, czyli 1,5 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. 
   Wśród tych gospodarstw nie wszystkie są biedne - zauważa dyrektor departamentu mieszkalnictwa w resorcie Zdzisław Żydak.
   Dyrektor zapewnia jednak, że ministerstwo nie pozostanie bierne. W resorcie trwają już np. prace nad projektem nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie (chodzi o tzw. kredyt Pola). Zgodnie z projektem po tego typu kredyty od 2006 r. będą mogli sięgnąć tylko właściciele budynków mieszkalnych chcący je wyremontować. Dziś stałe oprocentowanie takiego kredytu wynosiłoby około 4,5 proc. i zgodnie z projektem nie mogłoby spaść poniżej tego pułapu (dodajmy, że oprocentowanie rynkowe jest nawet dwukrotnie wyższe). Ponadto właściciele mogliby skorzystać z poręczenia Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
   Dyr. Żydak nie wyklucza, że resort będzie też postulował ulgę podatkową dla właścicieli remontujących swoje czynszówki. I w jednym, i w drugim przypadku musieliby się zobowiązać, że nie podniosą czynszu powyżej określonego pułapu.
   Problem w tym, że obecnemu rządowi i parlamentowi może zabraknąć czasu na przyjęcie nowych rozwiązań. Prawdopodobnie modyfikacji będzie też wymagała ustawa o ochronie praw lokatorów. Trybunał Konstytucyjny zapowiedział bowiem, że przekaże Sejmowi sygnalizację, czyli wskazówki dotyczące zmian i uszczegółowienia niektórych przepisów dotyczących czynszów i ich podwyżek, np. tego, kiedy podwyżkę można uznać za uzasadnioną. To sprawa o kluczowym znaczeniu, bo ustawa umożliwia lokatorom zakwestionowanie podwyżki w sądzie (jeśli przekroczy 10 proc.). I to na właścicielu spoczywa wówczas obowiązek udowodnienia jej zasadności. W dodatku do czasu rozstrzygnięcia sporu lokatorzy płacą dotychczasową stawkę.
   Chodzi więc m.in. o to, by lokatorzy nie mogli całkowicie bezkarnie blokować nawet na kilka lat podwyżek, które są w pełni uzasadnione. W przypadku przegranej, musieliby się liczyć z tym, że sąd nakaże im zapłacenie wyższego czynszu za cały okres, w którym toczył się ten spór.
   Dodajmy, że lokatorów chronią też przepisy, które uniemożliwiają eksmisję na bruk, np. za niepłacenie czynszu.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 03-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.