informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pomoc UE dla przedsiębiorców
Ci przedsiębiorcy, których odstraszają skomplikowane procedury na drodze do ogromnych unijnych funduszy strukturalnych, mogą skorzystać z dobrze już "przećwiczonego" funduszu PHARE.
Z tego przedakcesyjnego programu pomocowego małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać od dwóch lat. UE dawała im dotacje głównie na inwestycje, szkolenia, doradztwo oraz udział w targach. I jak pokazała praktyka, nasze firmy doskonale sobie z tym funduszem poradziły - PHARE edycja 2001 został wykorzystany w 100 procentach! Dotacje - w sumie 73,4 mln euro, z tego 55 mln z unijnej kasy - dostało prawie 2,5 tys. przedsiębiorców.
30 kwietnia ruszyła nowa, korzystniejsza dla nich edycja tego programu, w którym do podziału jest 58 mln euro. Wnioski o dotację będzie można składać od lipca w tzw. Regionalnych Instytucjach Finansujących właściwych dla siedziby przedsiębiorcy. Nowością jest to, że zarządzany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) program PHARE 2002 został upodobniony do funduszy strukturalnych. To zaś oznacza, że dofinansowanie może objąć od 30 do 50 proc. wartości inwestycji, a nie - jak w poprzednich edycjach - maksymalnie jedną czwartą kosztów. Ale uwaga! Mniejsze będą teraz dotacje na usługi doradcze - nie przekroczą połowy kosztów (dotąd 60 proc.).
Wielu przedsiębiorców ucieszy zapewne wiadomość, że znika obowiązek brania kredytu bankowego. Ponadto będą oni mogli zabiegać o dotację na uzyskanie certyfikatu jakości. PHARE 2002, co także jest nowością, przewiduje dofinansowanie funduszy poręczeniowych dla przedsiębiorców, ale tylko w kilku wybranych województwach - opolskim, świętokrzyskim i podlaskim (dokapitalizowanie funduszy nie przekroczy 2,3 mln euro). I jeszcze jedno: po raz pierwszy w historii PHARE część dotacji została zarezerwowana na wdrażanie zasad BHP.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.