informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości, oraz: admin, aval
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Budownictwo: Wyższy VAT, niższa sprzedaż
   Mamy recesję - twierdzą zgodnym chórem producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych. Popyt na ich towary tylko od początku roku spadł o jedną trzecią. Winny? Podatek VAT, który wraz z zawiśnięciem nad Pałacem Prezydenckim niebieskiej flagi z gwiazdami wzrósł z 7 do 22 proc.
   Tuż przed wstąpieniem Polski do UE rynek materiałów ogarnął amok. W obawie przed rosnącym VAT konsumenci rzucili się do sklepów, wykupując na zapas wszystko, co im tylko wpadło w ręce. 
   Po 1 maja ceny na większość materiałów poszły w górę o 5-15 proc. Sprzedaż zaś spadła na łeb na szyję. Najpierw o dziesięć, a później nawet kilkadziesiąt procent. Część konsumentów w ogóle zarzuciła plany budowlane i remontowe. Wolne środki wydali na używane samochody bądź lokowali je na giełdzie, gdzie trwał boom inwestycyjny.
   Efekt? Większość małych producentów ma dziś kłopoty finansowe. Aby utrzymać się na powierzchni, handlują materiałami na lewo. - Sprzedając towar bez VAT i podatku dochodowego, są w stanie oferować cenę nawet o 30 proc. niższą niż ich legalni konkurenci - twierdzi Lubarski. Szczególnie łatwo jest w ten sposób kupić okna, drzwi, materiały do stawiania ścian oraz chemię budowlaną. 
   Z kolei hurtownie budowlane proponują klientom usługi własnych brygad wykonawczych lub tzw. firm kontraktowych. Taka sprzedaż (materiał plus usługa) jest opodatkowana preferencyjną, 7-proc. stawką VAT.
   Co będzie dalej? Zdaniem branży nic specjalnego.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 01-05-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.