informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

UE chce wprowadzić paszport z odciskiem palca
Czy wyrabiając nowy paszport, będziemy musieli oprócz zdjęcia oddać odcisk palca? Pod koniec przyszłego roku w UE ma być wprowadzony nowy standard paszportu, z zakodowanym zapisem odcisków palców.
UE intensywnie pracuje nad określeniem nowych standardów zabezpieczeń paszportów i sposobem umieszczenia w nich danych biometrycznych. Chodzi o dane pozwalające odróżnić poszczególne osoby, takie jak cyfrowe zdjęcie twarzy, odciski linii papilarnych na palcach czy też obraz tęczówki oka. UE spieszy się z nowymi przepisami, gdyż od 26 października w USA od obywateli państw, które mają z USA umowy o ruchu bezwizowym, wymagane będą paszporty z danymi biometrycznymi. Wymóg ten wprowadzono po zamachu terrorystów na Nowy Jork we wrześniu 2001 r. Obywatele państw "starej" UE mogli zaś wjeżdżać do USA bez wiz. Bez nowego paszportu z danymi biometrycznymi nie będą mogli zachować tego przywileju.
UE na pewno nie zdąży z wprowadzeniem paszportu z nowymi zabezpieczeniami w terminie wymaganym przez Stany Zjednoczone. Bruksela prowadzi jednak negocjacje z Waszyngtonem o przedłużeniu o rok ruchu bezwizowego na dotychczasowych zasadach. W zamian UE proponuje, że zacznie wydawać takie dokumenty już pod koniec przyszłego roku. Wcześniej planowano to uczynić dopiero na przełomie 2006 i 2007 r. - Uzyskaliśmy konsensus, iż powinniśmy wprowadzić do naszego paszportu dwie informacje biometryczne - powiedział cytowany przez agencję Reuters Antonio Vitorino, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, po rozmowach prowadzonych w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie. Dodał, że tymi danymi powinny być fotografia cyfrowa i odcisk palca. - Z strony UE oczekujemy, że do końca roku nasze prawodawstwo w tym względzie zostanie w pełni przyjęte, tak by pod koniec 2005 r. państwa członkowskie zaczęły wydawać nowy paszport z danymi biometrycznymi - stwierdził Vitorino.
Nowe standardy zabezpieczeń paszportu i umieszczania w nim danych biometrycznych zostaną określone w rozporządzeniu rady ministrów UE. Będą zatem obowiązywać wszystkich członków UE. Także państw, które do UE weszły w maju tego roku, a których obywatele - tak jak np. Polski - nie są dopuszczeni do ruchu bezwizowego z USA. Czy zatem także u nas pod koniec przyszłego roku, wyrabiając paszport, będziemy musieli "oddać" odcisk palca?

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 17-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.