informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 54 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Etatów przybywa, pensje wciąż pod kontrolą
   Inwestycje najprawdopodobniej cały czas przyspieszają. Firmy zwiększają zatrudnienie, ale wciąż nie są skore do podwyżek płac. Rada Polityki Pieniężnej może więc obniżać stopy procentowe.
   Marzec był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym. Dynamika tego wzrostu utrzymała się na poziomie z lutego i wyniosła 1,6 proc. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie nie zwiększyło się, jednak - jak podkreśla Marcin Mrowiec, ekonomista BPH - w ostatnich latach notowaliśmy wyraźne spadki.
   Choć poprawa sytuacji na rynku pracy jest bardzo powolna i nie przynosi przełomu, to jednak jest to sygnał pozytywny - skoro etatów przybywa, to znaczy, że firmy inwestują. A to dobry prognostyk na przyszłość.
   - Lepsze wskaźniki zatrudnienia sugerują, iż osłabienie koniunktury w pierwszym półroczu będzie jedynie przejściowe. W drugiej połowie roku wzrost gospodarczy może powrócić w okolice 5 proc. PKB - przewiduje Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ. 
   Jednocześnie płace cały czas są pod kontrolą - rosną wolniej niż ceny. W marcu wzrost ten wyniósł 2,2 proc. w porównaniu z marcem 2004 r. i 2,9 proc. w porównaniu z lutym. Realnie pieniędzy z portfeli nam ubywa m.in. dlatego, że sytuacja na rynku pracy jest nadal trudna i ciężko jest wynegocjować podwyżki.
   - Ale paradoksalnie i nowe etaty spowalniają ten wzrost. Otóż większość z nowo zatrudnionych otrzymuje swoje pierwsze wynagrodzenia poniżej średniej krajowej. W konsekwencji łączny przeciętny wzrost płac jest niższy, niż gdyby zatrudnienie nie rosło - stwierdza Kluza.
   Ekonomiści są przekonani, że piątkowe dane to kolejny argument skłaniający Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp. Kolejnych GUS dostarczy lada dzień - analitycy przewidują, że ceny produkcji i sama produkcja rosną coraz wolniej, podobnie jak sprzedaż detaliczna. Oczekują więc, że Rada obetnie stopy o kolejne pół punktu procentowego jeszcze w kwietniu.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-04-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.