informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sukces polskich naukowców w Brukseli
Polscy naukowcy będą liderami jednego z flagowych projektów badawczych Unii Europejskiej, którego owocem mają być niezawodne i bezpieczne materiały do rakiet, samolotów i aut.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ruszymy 1 września. Dostaniemy pieniądze na cztery lata, ok. 8 mln euro, do podziału wśród uczestników projektu - mówi doc. Michał Basista z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. W tym tygodniu wspólnie z doc. Krzysztofem Dolińskim, drugim koordynatorem projektu (trzecim jest prof. Wojciech Nawrocki), zawieźli do Brukseli ponad 300 stron dokumentów potrzebnych do podpisania ostatecznego kontraktu. - To już ostatnia prosta, uzgadniamy szczegóły. W ciągu kilku tygodni powinniśmy mieć w ręku umowę - mówi Basista.
Unia Europejska coraz szczodrzej finansuje badania naukowe. Ale nie wszystkie. Mile widziane są te inicjatywy, które zwiększają konkurencyjność europejskiej gospodarki, oraz takie, które podnoszą jakość życia. Chodzi o to, by nie przegrać wyścigu technologicznego z USA i Japonią. W tych krajach nacisk na praktyczne zastosowanie wyników badań jest olbrzymi. Wielkie zespoły dysponujące gigantycznymi budżetami produkują co roku niezliczoną ilość patentów. Z wielu z nich rodzą się potem produkty, z których korzystamy na co dzień. Zarabiają więc na nich ci, którzy pojęli, że nauka to kura znosząca złote jajka. Pod warunkiem że nie pożałujemy jej ziarna.
Komisję Europejską zalała lawina propozycji. Ich autorzy musieli jednak przekonać unijnych urzędników, że nie tylko mają świetny pomysł na badania, ale też że potrafią go zrealizować, zarządzając konsorcjum składającym się z kilkudziesięciu uczestników. Do tej pory udało się to blisko 200 zespołom. W tym gronie nasz zespół jest rodzynkiem - jedyny pochodzi z krajów przyjętych w maju do Unii.
Urzędnicy unijni najwyraźniej uznali polski pomysł za ważny i ciekawy, bo postanowili się nim pochwalić. Tylko 18 projektów spośród 200 doczekało się publicznej prezentacji, która odbyła się w tym tygodniu w Brukseli.
Basista i Doliński opowiadali dziennikarzom o materiałach nowej generacji, nad którymi zamierzają pracować. Noszą one różne nazwy - kompozyty metalowo-ceramiczne, związki międzymetaliczne, materiały gradientowe - ale łączy je to, że powstają ze zmieszania wielu składników. Naukowcy na całym świecie szukają takich mieszanek, które byłyby obdarzone nowymi, niezwykłymi właściwościami. Bez nich trudno sobie wyobrazić rozwój lotnictwa czy dalszą ekspansję kosmiczną.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 15-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.