informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

W całym kraju spadła w 2004 r. liczba pozwoleń na budowę!
   To najpewniej efekt nieuchwalenia przez gminy nowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz... liberalizacji Prawa budowlanego - ocenia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).
   Z opublikowanych właśnie przez ten urząd statystyk wynika, że najbardziej spadła liczba pozwoleń na budowę tzw. obiektów pozostałych (na ogół związanych z infrastrukturą) oraz budynków gospodarczo-inwentarskich i domów jednorodzinnych. Tak się jednak składa, że ubiegłoroczna nowelizacja Prawa budowlanego zniosła wymóg uzyskania zezwolenia budowlanego dla przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych oraz małych budynków gospodarczych.
   Zastępca głównego inspektora nadzoru budowlanego Robert Dziwiński przyznaje, że martwi go jedynie blisko 6-proc. spadek liczby pozwoleń w budownictwie jednorodzinnym. Zdaniem tego specjalisty to najpewniej skutek wygaśnięcia w 2004 r. planów zagospodarowania przestrzennego sprzed 1995 r., które mówiły - choć bardzo ogólnikowo - co i gdzie wolno budować. Ponieważ nowych, bardziej szczegółowych planów gminy na ogół jeszcze nie uchwaliły, więc procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę są bardziej czasochłonne. Inwestor musi najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która - i to jest właśnie główny problem - ma nawiązywać do już istniejącej. O tym, czy dany projekt spełnia ten warunek, decyduje urzędnik.
   Dziwiński sądzi, że duzi inwestorzy lepiej radzą sobie w takich warunkach (bo mają większą siłę przebicia w urzędach), stąd wzrost pozwoleń na domy wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej. Wysyp pozwoleń można też częściowo tłumaczyć tym, że inwestorzy występowali o nie na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wydanych jeszcze w 2003 r., zanim wygasły stare plany.
   Przewodniczący Prezydium "Konferencji Inwestorów" Ryszard Kowalski podobnie tłumaczy przyczyny ubiegłorocznego regresu. Dodaje, że spadek liczby pozwoleń w budownictwie przemysłowo-magazynowym świadczy o odpływie wielu inwestycji, np. do naszych południowych sąsiadów.
   Kowalski jest jednak przekonany, że ten rok przyniesie poprawę koniunktury w budownictwie, które znacznie później niż inne branże odczuwa efekty ożywienia gospodarczego. Po drugie, jak twierdzi Kowalski, urzędnicy nauczyli się już posługiwać obowiązującą od połowy 2003 r. ustawą o planowaniu przestrzennym (najwięcej problemów przysparza im interpretacja przepisów mówiących o kontynuacji zabudowy). Szybciej będą więc wydawali decyzje o warunkach zabudowy.
   Robert Dziwiński ocenia, że po pierwszym kwartale będzie wiadomo, czy brak planów zagospodarowania przestrzennego działa paraliżująco na inwestycje. - Jeśli spadnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, będzie to bardzo groźny sygnał - stwierdził zastępca głównego inspektora nadzoru budowlanego.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.