informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 69 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czynszówki za pieniądze z funduszy strukturalnych
   Czy budownictwo mieszkaniowe dostanie duży zastrzyk pieniędzy? Jest szansa, że UE da nam pieniądze nie tylko na drogi czy oczyszczalnie ścieków, ale także na czynszówki.
   Od wiceministra infrastruktury Andrzeja Bratkowskiego dowiedzieliśmy się w środę, że w zeszłym tygodniu na szczycie w Pradze unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy budowlane i mieszkaniowe przyjęli uchwałę w tej sprawie.
   Do Komisji Europejskiej ma trafić list ministrów, w którym zwracają uwagę, że finansowanie z funduszy strukturalnych np. budowy mieszkań na wynajem oraz termomodernizacji i rewitalizacji blokowisk pomoże w walce z bezrobociem - chodzi o zwiększenie mobilności pracowników.
   Bratkowski opowiada, że ministrowie starej Piętnastki początkowo chłodno przyjęli ten pomysł. W końcu jednak dali się przekonać i poparli go, kiedy uzyskali zapewnienie, że UE nie wyłoży na ten cel dodatkowych pieniędzy.
   Jeśli również Komisja poprze proponowane zmiany w wydawaniu pieniędzy z funduszy strukturalnych, projekt odpowiednich przepisów trafi do Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów UE. Cała procedura może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy (nawet dwa lata).
   Tymczasem Stałe Przedstawicielstwo Kongresu Budownictwa Polskiego (skupia 22 największe organizacje branżowe) skrytykowało wczoraj rząd za to, że nie wymienia budownictwa mieszkaniowego wśród priorytetów Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13. Przyjęty w styczniu wstępny projekt tego planu określa m.in., na co i w jaki sposób zostanie rozdzielone przeszło 500 mld zł, głównie z unijnej kasy. Szef przedstawicielstwa Roman Nowicki przekonywał w czasie konferencji, że rząd powinien włączyć budownictwo mieszkaniowe do programu, a następnie podjąć starania o zmianę zasad korzystania z unijnych funduszy strukturalnych (aby mogły one wspierać także inwestycje mieszkaniowe).
   Zdaniem Nowickiego mamy mocne argumenty - ponad milion rodzin bez samodzielnego mieszkania, ostatnie miejsce w całej UE pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców.
   Ostatnio skierowanie miliardów euro z funduszy strukturalnych na budownictwo mieszkaniowe zalecili też eksperci z londyńskiego Royal Institution of Chartered Surveyors. W swoim raporcie zwrócili uwagę, że np. w naszym kraju powstaje zaledwie 2,3 mieszkania na tysiąc osób, podczas gdy we Francji - 5,1, w Hiszpanii - 13,8, a w Irlandii - 14,1 mieszkania na tysiąc mieszkańców.
   To efekt tego, że na własne mieszkanie stać jest tylko nielicznych Polaków, którzy mają stałą pracę i dochody umożliwiające wzięcie kredytu. "O ile nic się nie zmieni, dorównywanie zachodnim standardom mieszkaniowym - spodziewane teraz w najlepszym razie za wiele dekad - w większości nowych krajów nigdy nie nastąpi" - brzmią wnioski z raportu.
   Dyrektor departamentu finansowania mieszkalnictwa w resorcie infrastruktury Marek Zawiślak poinformował nas, że niezależnie od starań o dofinansowanie UE powstaje "Strategia długofalowego rozwoju sektora mieszkaniowego na lata 2005-2025". Wśród propozycji, jakie mają się znaleźć w tej strategii, jest m.in. "wprowadzenie zachęty inwestycyjnej" dla osób i firm budujących czynszówki, a także zniesienie ograniczeń krępujących ich właścicieli (np. uwolnienie czynszów) oraz obniżenie kosztów transakcyjnych na rynku mieszkaniowym.
   Zawiślak przyznaje jednak, że to na razie hasła. Budowlańcy mają zaś jeszcze świeżo w pamięci podwyżkę VAT na materiały budowlane (twierdzą, że rząd mógł powalczyć o pozostawienie preferencyjnej stawki) i likwidację ulg podatkowych (budowlanej i remontowej).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 24-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.