informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak przekonać ludzi do euro
   Nie wolno zlekceważyć negatywnych doświadczeń przy wprowadzaniu euro z krajów starej Unii, by ta operacja się powiodła w nowych państwach.
   To jeden z najważniejszych wniosków z poniedziałkowej konferencji "Konsumenci i euro" w Brukseli. Choć od wprowadzenia euro minęło sześć lat, a od trzech to jedyna waluta w 12 krajach Eurolandu, to nadal 48 proc. konsumentów przyznaje, że ma trudności w jej używaniu.
   Np. przy zakupach codziennych w pamięci liczą w euro konsumenci w Irlandii (91 proc. badanych przez Gallupa w Eurobarometrze), ale zaledwie 44 proc. Niemców czy 52 proc. Holendrów. Francuzi, Hiszpanie czy Portugalczycy nadal chcą, by ceny były podawane i w starych walutach narodowych, i w euro, choć Bruksela domaga się, by z tego zrezygnować.
   Zdaniem komisarza UE ds. ekonomicznych i monetarnych Joaquina Almunii Europejski Bank Centralny dobrze wypełnił rolę strażnika stabilności cen. Przyznał jednak, że ludzie mają wrażenie, iż ceny w wielu krajach wzrosły. Nie spełniły się też dotąd nadzieje, że ceny w różnych krajach Unii, które teraz łatwiej konsumentom porównać, będą powszechnie spadać.
   Łatwiej ze wspólną walutą jest dziś biznesowi i podróżnym - ponad połowa obywateli Eurolandu jadących poza jego granice zabiera ze sobą euro, a tylko 15 proc. dolary.
   Szef Europejskiej Unii Konsumentów Jim Murray uważa, że wprowadzaniu euro towarzyszyła w Brukseli "tendencja do przymykania oczy na trudności", a "nowe kraje nie mogą tego powtórzyć". Najważniejsze wnioski płynące z dyskusji na konferencji dla takich państw jak Polska to:
   •  nie wolno zapomnieć o wpływie kursu wymiany na psychikę konsumentów - ludzie, po pierwsze, nie lubią zmian, po drugie, mają problemy z liczeniem. W Polsce pozornie spadną ceny, bo przy przeliczaniu na euro zostaną podzielone mniej więcej przez cztery, ale i pensje;
   •  trzeba być szczególnie wyczulonym na ceny produktów powszechnego użycia, bo to na ich podstawie euro będzie ewentualnie oskarżane o drożyznę;
   •  należy dotrzeć z informacją zwłaszcza do kobiet, które przyznają się, że mają większe kłopoty z euro („bo częściej robią zakupy, są uczciwsze w ankietach i mają mniej pieniędzy");
   •  pamiętać, że każde przeliczenie waluty to okazja do oszustw - trzeba szybko i ostro na nie reagować, a nie udawać, że nic się nie dzieje (należy uniemożliwić np. bankom wykorzystanie przejścia na euro do podwyżek stawek za obsługi rachunków i transakcje).
   Z ankiet wynika, że najbardziej spieszno do wspólnej waluty jest Cypryjczykom, Węgrom i Słoweńcom. U nas 44 proc. badanych uważa, że euro będzie miało negatywne konsekwencje dla Polski (41 proc., że pozytywne), połowa, że negatywne skutki dla nich samych (jedna trzecia, że pozytywne). Aż 83 proc. Polaków obawia się nadużyć i oszustw przy przeliczaniu cen ze złotych na euro. Rząd Marka Belki chce, by euro weszło w życie w 2009 r., ale eksperci uważają, że stanie się to raczej rok później. Jako pierwsze euro mogą przyjąć od 2007 r. Słowenia, Litwa i Estonia.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 15-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.